به گزارش پارس نیوز، 

سایت شبکه تلویزیونی «فاکس اسپورتس آسیا» در آستانه مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در گزارشی به بررسی دقیق تیم ملی فوتبال ایران پرداخت. در این گزارش آمده است: ایران در ابتدا با قرعه سختی که در جام جهانی نصیبش شد، شانس کمی برای صعود داشت، اما نزدیک بود یکی از بزرگترین شوک‌های تاریخ این رقابت‌ها را در ماه ژوئن به ثبت برساند، جایی که موفق به شکست مراکش شد، با حداقل اختلاف یعنی یک بر صفر مغلوب اسپانیا شد و در بازی آخر خود مقابل پرتغال به تساوی یک بر یک دست یافت و از رسیدن به مرحله یک‌هشتم نهایی بازماند.

 

نتایجی که تیم ملی در جام جهانی کسب کرد باعث شد تا خیلی‌ها ایران را در زمره یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ قرار دهند و دلیل این موضوع هم به سادگی مشهود است. کارلوس کی‌روش، سرمربی ایران تجربه کمی در سطح بین المللی ندارد و از داشتن بازیکنان باکیفیت زیادی که در حال حاضر در اروپا بازی می‌کنند، خوشحال است، اما آیا این برای تیم ملی به منظور کسب اولین عنوان قهرمانی در آسیا پس از کسب سه قهرمانی متوالی بین سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۶ کافی است؟

 

بازیکن کلیدی: سردار آزمون

سردار آزمون پس از اینکه بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در سن ۲۳ سالگی از بازی‌های رده ملی اعلام بازنشستگی کرد، غوغایی به پا کرد، اگرچه او از تصمیم خود برای بازنشستگی منصرف و موضوع این باعث تقویت زیاد تیم ملی شد. آزمون که در هفت سال گذشته در فوتبال باشگاهی روسیه بازی کرده، اکنون بازیکنی با تجربه اروپایی محسوب می‌شود و حتی در مسابقات لیگ قهرمانان اروپا مقابل تیم‌های بایرن مونیخ و اتلتیکومادرید موفق به گلزنی شد، اما آزمون کار‌هایی فراتر از گلزنی برای تیم ملی انجام می‌دهد، به خصوص با فشار خستگی‌ناپذیری که به مدافعان حریف می‌آورد، حرکات هوشمندانه اش و توانایی قرار دادن هم‌تیمی‌هایش در جریان بازی.

 

ستاره جوان: سیدمجید حسینی

بعد از اینکه سعید عرت‌اللهی، هافبک جنگنده تیم ملی به دلیل مصدومیت شانس حضور در جام ملت‌های آسیا را از دست داد، اکنون مسئولیت رهبری بازیکنان جوان تیم ملی برعهده سیدمجید حسینی است. حسینی که تنها ۲۲ سال سن دارد، یک مدافع میانی قدرتمند است که پس از مصدومیت روزبه چشمی، تجربه بازی مقابل تیم‌های اسپانیا و پرتغال در جام جهانی ۲۰۱۸ را پیدا کرد. او در کنار مرتضی پورعلی‌گنجی که مدافع برجسته‌ای است، بازی کرد. عملکرد حسینی در جام جهانی به گونه‌ای بود که باشگاه ترابزون‌اسپور ترکیه را برای به خدمت گرفتن او متقاعد کند و از آن زمان تاکنون در فصل اول حضورش در سوپرلیگ ترکیه عملکرد ناامیدکننده‌ای از خود ارائه نداده است.

 

نظر نهایی

تیم ملی ایران به مانند تیم‌های کره جنوبی و عربستان یکی از قدرت‌های سنتی در فوتبال آسیا به شمار می‌رود، اما در سال‌های اخیر نتوانسته جایگاه اصلی خود در سطح قاره آسیا را مجدد به دست بیاورد. با این وجود، پس از آن عملکرد خوب در جام جهانی روسیه، این دوره باید تیم ملی را یک مدعی واقعی دانست. به نوشته تسنیم، با توجه به کیفیتی که تیم تحت‌هدایت کی‌روش در هر پست دارد، خیلی سخت است که صعود ایران حداقل به مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌ها را ندید و به نظر آن‌ها به آسانی این مسیر را طی خواهند کرد.