به گزارش پارس نیوز، 

بدون شک یکی از عجیب‌ترین ادوار جام ملت‌های آسیا برای ما ایرانی‌ها همین مسابقات ۱۹۹۲ ژاپن بود. دو سال بعد از قهرمانی غیر منتظره در بازی‌های آسیایی پکن، علی پروین با تیم پرستاره‌اش راهی ژاپن شد تا در رقابت‌های جام ملت‌ها شرکت کند.

مسابقات از ۲۹ اکتبر تا ۸ نوامبر در دو شهر هیروشیما و اونو میچی و در ۳ ورزشگاه به انجام می‌رسید. ۸ تیم در مسابقات حاضر شدند و ۱۶ بازی هم به انجام رسید. ۳۱ بار توپ از خط دروازه‌ها عبور کرد و میانگین ۱.۹۴ به ثبت رسید. ۳۱۶ هزار نفر بازی‌ها را از نزدیک تماشا کردند و میانگین حدود ۲۰ هزار نفری را بر جای گذاشتند.

در پایان هم فهد‌البیشی از عربستان با ۳ گل بهترین گلزن شد و کازویوشی میورای معروف و ژاپنی هم بهترین بازیکن رقابت‌ها نام گرفت. کسی که هم‌اکنون در ۵۱ سالگی همچنان بازی می‌کند.

ایران در گروه اول کار خود را با بازی در برابر کره شمالی آغاز کرد و موفق شد با دو گل فرشاد پیوس و سیروس قایقرانی در دقایق ۳۰ و ۸۰ ببرد و گام نخست را محکم بر دارد، اما این شروع خوب متضمن یک پایان خوب نبود. ملی‌پوشان در گام دوم مقابل امارات والری لوبانوفسکی به تساوی بدون گل رضایت دادند و در گام سوم در حالی که با یک تساوی هم می‌توانستند راهی مرحله بعدی شوند در برابر ژاپن و در یک بازی فوق العاده جنجالی با قضاوت جمال الشریف شکست نصیب ایران شد. تک گل بازی در دقیقه ۸۷ توسط میورا زده شد. در این دیدار و در پایان مسابقه ۳ بازیکن ایران هم از زمین اخراج شدند و حواشی فراوانی به وجود آمد. ناگفته نماند که در جریان بازی هم جمشید شاه‌محمدی در دقیقه ۵۵ ایران را ۱۰ نفره کرد.

علی پروین که یکی از دو سرمربی بومی این رقابت‌ها بود در ۳ مسابقه هیچ تعویضی را انجام نداد و تیم ملی نهایتا برای اولین بار در تاریخ جام ملت‌ها از گروه خود صعود نکرد. ایران در این گروه بعد از ژاپن و امارات ۴ امتیازی سوم شد و به مرحله بعد نرفت.

یکی از نکات جالب این مسابقه حرکت قابل توجه علی پروین بود. او که برای صعود در روز آخر به نبردن امارات هم نیاز داشت گفت که هر کسی که خبر شکست امارات را برایش بیاورد ۵۰۰ دلار جایزه می‌دهد. اتفاقی که در نهایت رخ نداد چرا که امارات در روز آخر با نتیجه ۲ بر یک از سد کره‌شمالی گذشت.

در دیگر گروه هم عربستان و چین صعود کردند و در پایان تیم ملی ژاپن در مسابقه فینال با نتیجه ۱ بر صفر از سد عربستان گذشت و اجازه هت‌تریک را به شاهین‌های سبز نداد و خودشان به اولین جام قهرمانی دست پیدا کردند.