به گزارش پارس نیوز، 

به گزارش ایرنا، فاکس اسپورتس آسیا روز شنبه در گزارش خود می نویسد: جام ملت های 2019 آسیا در حالی در ماه ژانویه آغاز می شود که تیم های شرکت کننده در آن، برای کسب حق تاجگذاری و تصاحب لقب قهرمان آسیا، با یکدیگر رقابتی هیجان انگیز را آغاز خواهند کرد.
این تورنمنت که هر چهار سال یک بار برگزار می شود، در سال 1956 آغاز شد و از این رو پس از جام ملت های آمریکای جنوبی، دومین رقابت قاره ای جهان از حیث قدمت به شمار می رود.
قهرمان این تورنمنت به طور خودکار به جام کنفدراسیون ها که توسط فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) برگزار می شود، راه می باید؛ در این دوره از رقابت ها که کمتر از یک ماه دیگر در امارات متحده عربی برگزار می شود و از پنجم ژانویه تا یکم فوریه 2019 به طول خواهد انجامید، برخلاف روال دوره های قبل، به جای 16 تیم 24 تیم با هم رقابت می کنند.
تیم های حاضر در تورنمنت سال جاری عبارتند از: امارات متحده عربی(میزبان)، استرالیا، تایلند، سوریه، هند، فلسطین، بحرین، اردن، کره جنوبی، ایران، چین، عراق، فیلیپین، ویتنام، قرقیزستان، یمن، عربستان سعودی، ژاپن، قطر، ازبکستان، لبنان، عمان، کره شمالی و ترکمنستان.
اما در میان این تیم ها، تعداد معدودی هستند که ضمن کسب موفقیت در دوره های پیشین همواره جزء محتمل ترین تیم ها برای قهرمانی محسوب می شوند، موضوعی که محور اصلی گزارش پیش رو است.
در واقع در فهرست زیر پنج مورد از موفق ترین تیم ها در تاریخ جام ملت های آسیا به ترتیب رنکینگ و امتیاز از پایین به بالا ذکر شده اند.

5 - استرالیا
تیم ملی استرالیا به عنوان مدافع عنوان قهرمانی تنها از سال 2007 به جمع حاضران این تورنمنت اضافه شده است و از آن زمان تاکنون، 2 بار خود را به فینال رسانده است که ماحصل آن، یک نایب قهرمانی در سال 2011 و یک قهرمانی در سال 2015 بوده است.
استرالیایی ها با وجود اینکه تازه وارد این تورنمنت محسوب می شوند اما به دلیل در اختیار داشتن چندین لژیونر شاغل در فوتبال اروپا، این فرصت را دارند تا در سال های پیش رو، به طور مشروع به قدرت برتر آسیا تبدیل شده و بر جام ملت ها حکمرانی کنند.
بازیکنانی همچون آرون مویی، تام راجیک، رابی کروس و مت رایان همگی بازیکنان کلاس جهانی بوده و سردمدار هدایت تیم ملی کشورشان برای کسب عنوان قهرمانی نسخه 2019 این تورنمنت محسوب می شوند.

4 - کره جنوبی
تیم ملی کره جنوبی با کسب 2 قهرمانی، هشت بار رسیدن به فینال یا حوالی فینال! همواره در قاب جام ملت ها تصویری غالب و قابل تشخیص بوده است؛ آنها شش بار راهی فینال شده و به همراه عربستان سعودی از این حیث رکورد دار محسوب می شوند، علاوه بر این آنها در چهار دوره در دیدار رده بندی رتبه سوم آسیا را از آن خود کرده اند.
در این دوره «سون هیونگ مین» ستاره تیم تاتنهام که به زبان ساده یکی از بهترین مهاجمان لیگ برتر جزیره به شمار می رود، طلایه دار آنان خواهد بود. با این حال، او به دلیل تعهداتش به تیم انگلیسی از بازی سوم مرحله گروهی تیم ملی کشورش را در جام ملت ها همراهی خواهد کرد.

3 - ایران
رابطه عاشقانه و جدایی ناپذیر ایران با جام ملت های آسیا از سال 1968 و همزمان با پیروزی 2 بر صفر مقابل هنگ کونگ که هر دو گل این بازی هم در 20 دقیقه پایانی به ثمر رسید، آغاز شد و سه پیروزی متوالی بعدی، نخستین عنوان قهرمانی آسیایی را با ثبت رکورد چهار پیروزی از چهار بازی، برای شاگردان «محمود بیاتی» تضمین کرد.
چهار سال بعد یعنی در سال 1972، ایران بار دیگر قهرمان شد؛ در این دوره شرکت کنندگان به شش تیم افرایش یافته و قالب رقابت ها از حالت دوره ای که در چهار دوره نخست این بازی ها مورد استفاده قرار گرفته بود، به قالب گروهی و حذفی تغییر شکل داد.
در این رقابت ها، ایران بالاتر از تایلند و عراق در رتبه نخست گروه ایستاد، در حالی که کره جنوبی قهرمان 2 دوره این رقابت ها در رده سوم و کامبوج و کویت رتبه های چهارم و پنجم را به خود اختصاص دادند.
پس از اینکه ایرانی ها در نیمه نهایی کامبوج را با نتیجه 2 بر یک شکست داده و در سوی دیگر کره ای ها در ضربات پنالتی از سد تایلند گذشتند، جدال دو کشوری که مجموع سه عنوان قهرمانی را در چهار دوره برگزاری این رقابت ها به خود اختصاص داده بودند، آغاز شد.
گل نخست بازی را که «علی جباری» برای ایرانی ها به ثمر رساند، با گل «پارک لی چون» کره ای خنثی شد تا بازی به وقت های اضافه کشیده شود، جایی که «حسین کلانی» در نیمه دوم وقت های اضافی، گل پیروزی بخش ایران را وارد دروازه حریف کرد تا دومین قهرمانی متوالی ایرانیان رقم بخورد.
تیم ملی ایران که ظاهرا طاقت دوری از رتبه نخست جام ملت های آسیای را نداشت، چهار سال بعد (سال 1976) قدرتمندتر از گذشته بازگشت و با هدف ظهوری پیروزمندانه در جریان این دوره، رکوردی را از خود به یادگار گذاشت که همچنان پس از گذشت سالیان سال دست نخورده باقی مانده است.
با این وجود، ایرانی ها اگرچه در سال های اخیر در ستون مختص قهرمان ها و نایب قهرمانان نبوده اند اما با توجه به کسب عنوان سومی در سال 2004 و عملکرد دلیرانه در تورنمنت آن سال، نشانه هایی از بازگشت به روزگار افتخار گذشته را بروز داده اند.
با این حال، قهرمانی در جام ملت های 1976 یعنی 43 سال پیش، آخرین قهرمانی ایرانیان در این جام بوده است اما تیم ملی ایران تحت هدایت و نظارت سرمربی اسبق رئال مادرید و دستیار پیشین الکس فرگوسن افسانه ای در منچستریوتایتد یعنی «کارلوس کی روش»، حالا به تیمی شگفت انگیزتر بدل شده اند.
با تمام تفاسیر اگرچه آنها روی کاغذ جزء گزینه های محتمل قهرمانی محسوب نمی شوند اما درست مثل تیم ملی انگلیس زمانی که پای جام جهانی به میان بیاید، به هیچ وجه نمی توان به راحتی از انگیزه و پشتوانه تاریخی ایرانی ها در جام ملت های آسیا عبور کرد و آن را نادیده انگاشت.

2 - عربستان سعودی
تیم ملی عربستان در این فهرست به سادگی می توانست رتبه نخست را از چنگ ژاپن بیرون آورده و به موفق ترین تیم آسیایی در جام ملت ها بدل شود اگر و تنها اگر با بازگرداندن زمان به عقب تنها یکی از سه مدال نقره خود را به طلا تبدیل می کرد.
عربستانی ها در فاصله سال های 1984 تا 2000، با کسب سه عنوان قهرمانی و 2 نایب قهرماین در پنج دوره متوالی، بدون هیچ تردیدی قدرت برتر قاره کهن محسوب می شدند.
شاهین های سبز قاره آسیا در سال 2007 برای آخرین بار به فینال راه یافتند اما بدنبال ظهور سامورائی های آبی به عنوان قطب برتر قاره کهن، رفته رفته رنگ و رو باختند.

1 - ژاپن
اینکه ژاپنی ها موفق ترین تیم در تاریخ جام ملت های آسیا لقب گرفته اند، هیچ جای تعجبی ندارد چرا که آنها با مهارت های فوتبالی و تسخیر بازار جهانی فوتبال توسط ستاره هایی همچون «جونیچی ایناموتو»، «شونسوکه ناکامورا» و «ایده توشی ناکاتا» خود را در کانون توجه محافل ورزشی جهان قرار دادند.
با این تفاسیر تعجبی ندارد که آنها چهار بار قهرمان آسیا شده باشند؛ قهرمانی هایی که سه مرتبه آن در محدوده 2 دهه اخیر به وقوع پیوسته است.

انتهای پیام/