به گزارش پارس نیوز، 

افشین تهرانی رئیس کمیته آموزش و استعدادیابی فدراسیون شطرنج، درباره اینکه آیا نامش در بین سرپرستان اعزامی تیم ملی شطرنج نوجوانان دختر کشورمان به اسپانیا بوده یا خیر بیان کرد: مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان در رده سنی ۸ تا ۱۲ سال از رقابت‌های معتبری است که برگزار می‌شود. همانگونه که در سال‌های قبل به شکل مستمر نمایندگانی را به مسابقات اعزام کردیم امسال هم برای اعزام شطرنج بازان به اسپانیا نیاز به مجوز شورای برون مرزی داشتیم. نمایندگان ما در ۲ بخش دختران و پسران در رده‌های سنی ۸، ۱۰ و ۱۲ سال به اسپانیا می‌روند و قصد داشتیم ۲ عنوان دار آسیا هم به این رقابت‌ها اعزام کنیم.

او ادامه داد: در همان ابتدای کار که قصد کسب مجوز سفر را داشتیم متوجه شدم شورای برون مرزی تنها برای اعزام ۵ نفر مجوز داده است. مجوز به نام فرد صادر نمی‌شود بلکه به تعداد نفرات صادر می‌شود. به صورت مثال می‌گویند ۳ شطرنج باز دختر، یک مربی، یک سرپرست و نماینده وزارت ورزش به اسپانیا بروند. ایراد این جا است که برخلاف تقاضای فدراسیون تنها برای اعزام ۵ شطرنج باز مجوز صادر شده است. بی شک نمی‌توانیم بیش از تعداد افرادی که مجوز دارند برای اعزام نفری را معرفی کنیم. در این سال‌ها برای صرفه جویی در هزینه‌های فدراسیون سرپرستی را به شورا معرفی می‌کردیم که مربی باشد و بتواند شطرنج بازان را هدایت کند. در مقررات فدراسیون جهانی هم تاکید شده است فردی می‌تواند وظایف سرپرستی را انجام بدهد که مدرک فیده (فدراسیون جهانی شطرنج) را داشته باشد.

تهرانی تصریح کرد: من مدرک مربیگری فدراسیون جهانی را سال ۱۳۸۷ گرفتم و بیش از ۱۰ سال است که مربی فدراسیون جهانی هستم. در تمام این سال‌ها هم وقتی به عنوان مربی با تیم‌های شطرنج به کشور‌های مختلف می‌رفتم کار سرپرستی را هم انجام می‌دادم. با حکم رئیس فدراسیون مربی که قرار بود به مسابقات جهانی نوجوانان اعزام شود من بودم و آن یک نفری که کار سرپرستی و مربیگری شطرنج بازان را انجام دهد من بودم. قرار نبوده است ۳ سرپرست به اسپانیا بروند. برای اینکه در هزینه‌های فدراسیون هم صرفه جویی شود از وزارت ورزش و جوانان درخواست می‌کنیم یک خانم را به عنوان نماینده با تیم اعزام کند و اگر این امر صورت می‌گرفت این خانم می‌توانست سرپرستی ۲ شطرنج باز دختر ما را هم برعهده بگیرد.

او درباره اعتراض والدین این ۲ شطرنج باز دختر به اعزام سرپرستان مرد به اسپانیا گفت: طبق مجوز وزارت ورزش می‌توانستیم از ۳ پسر، ۲ دختر و ۲ همراه به عنوان مربی و سرپرست در سفر به اسپانیا استفاده کنیم. من مدرک مربیگری فیده را دارم. شاید سیاست مهرداد پهلوان زاده این نبوده که ۳ سرپرست را اعزام کند بلکه قصد داشته است یک نفر را به عنوان مربی و سرپرست به اسپانیا بفرستد. فقط اطمینان دارم نام من به عنوان مربی برای این سفر معرفی شده است. نکته دوم این است که در گزارش شما ذکر شده است افرادی قصد کسب مجوز اعزام را داشتند که دنبال پاداش بودند، اما این مجوز شامل پاداش نبوده است.

تهرانی تصریح کرد: فدراسیون شطرنج در نامه‌ای اعلام کرده است که من به عنوان مربی در کنار تیم باشم و کمیته ملی المپیک نیز این نامه را تائید کرده است و این موضوع که من می‌خواسته ام به یک سفر تفریحی بروم درست نیست. ما در این سفر‌ها یک دقیقه هم مال خودمان نیستیم و دائم در اختیار وزشکاران هستیم. ورزشکاران که مدال آسیایی دارند فدراسیون شطرنج هزینه‌ی آن‌ها را تقبل کرده است.

او خاطر نشان کرد: ما نمی‌توانیم خودسرانه به سفربرویم و فقط این اتفاق در صورتی رخ می‌دهد که از رئیس فدراسیون نامه داشته باشیم. من سالها است که روادید شینگن دارم و این موضوع که به خاطر گرفتن روادید به این سفر رفتم درست نیست. تا الان نشده است که از طرف سفارت به من روادید داده نشود.

تهرانی در پایان گفت: رئیس فدراسیون شطرنج در انتخاب سرپرست هایی که همراه تیم به مسابقات خارجی اعزام می‌شوند آزاد است. اگر رئیس فدراسیون بخواهد یکی از روسای هیئت هایش را به مسابقات اعزام کند به جایی برنمی خورد و این اتفاق در همه‌ی فدراسیون‌ها طبیعی است.انتهای پیام/