به گزارش پارس نیوز، 

از ایراداتی که به زعم برخی شرعی هستند تا نامناسب بودن جو ورزشگاه‌ها و «فراهم نبودن زیرساخت‌ها»، به رغم آنکه تاکنون تقاضا‌های زیادی برای حضور تماشاچیان زن در ورزشگاه‌های فوتبال در کشورمان مطرح و رد شده، شواهد و قرائن از حل قریب الوقوع این مساله دارد.

رویدادی که آنقدر سریع در حال رقم خوردن است که باور پذیر به نظر نمی‌رسد، اما در عین حال، آنقدر اساسی و ریشه‌ای است که قابل رد کردن هم نیست. سریع به اندازه زمان کوتاهی که حضور یکی از تیم‌های فوتبال باشگاهی کشورمان در فینال لیگ قهرمانان آسیا قطعی شده و ریشه‌ای از نوع ساخت و ساز و تغییرات فیزیکی سازه سن و سال دار ورزشگاه آزادی.

ورزشگاه بزرگ آزادی تهران در مسیر مهیا شدن برای برگزاری دیدار نهایی لیگ قهرمانان، در حالی به تعمیرات فراوان سپرده شده که یکی از تغییراتی که قرار است در آن رخ دهد، ساخت سکو‌هایی مناسب برای پذیرایی از بانوان است. اتفاقی که ظاهرا در رقابت فینال ملزم به رقم زدنش هستیم.

الزامی که سرپیچی از آن ممکن است عواقب سنگینی برای کشورمان به دنبال داشته باشد. آنقدر سنگین که همگان را مجاب کند به حضور زن‌ها در ورزشگاه تن دهند. حضوری که ظاهرا قرار است محدود باشد، اما معلوم نیست از نوع گزینشی خواهد بود یا عمومی. حضوری که می‌تواند پایان بخش مجادلاتی بزرگ و طولانی مدت باشد.

البته بعید است که حضور بانوان در ورزشگاه آزادی به جایی غیر از این ورزشگاه سرایت کند یا حتی جز رقابت آسیاییِ پیش رو، در دیگر بازی‌ها هم تداوم داشته باشد، اما همه این احتمالات هم نخواهد توانست چیزی از ارزش پیوند خوردن تماشاگران زن و ورزشگاه آزادی در روز رقابت دو تیم فوتبال مردان بکاهد.

رویدادی که تا همین جا برای حضور در موارد مشابه آن، چندین تن از تماشاگران زن با پوشش و گریم‌های مختلف خطر کرده و برای رقم زدنش کوشیده اند و از این رو، رقم خوردنش زیر چتر قانون، ولو با حضور محدود بانوان، تغییری بسیار بزرگ و شگرف به نظر می‌رسد. تغییری که کمترین اثر آن، کمرنگ کردن و زدودن موانعی است که تا کنون بر سر این اتفاق قرار گرفته بودند.

موانعی که یکی از آنها، فراهم نبودن زیرساخت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها بود و حالا با تغییرات سازه‌ای در حال مرتفع شدن است. مانعی بزرگ که به مدد فینال آسیایی در حال رقم خوردن است و می‌تواند نام کاشیما آنتلرز ژاپن را برای همیشه به اذهان ایرانیان سنجاق کند. نام تیمی که در فینال مقابل پرسپولیس به میدان خواهد رفت و این دیدار مقدمه تغییر دادن آزادی و فراهم آوردن شرایط حضور بانوان در ورزشگاه شده است.

اتفاقی که البته ممکن است در روز‌ها و ساعات پیش رو، موانعی در مسیر رخ دادنش قرار گیرد و حتی هرگز به وقوع نپیوندد، همان طور که ممکن است به حل این مشکل برای همیشه منجر شده و به زودی شاهد حضور بانوان در دیگر ورزشگاه‌های کشورمان در آینده نزدیک نیز باشیم، اما چه در همین اندازه محدود هم رخ ندهد و چه خیلی زود و سریع فراگیر شود، به قدر فراهم آوردن زیرساخت‌های حضور بانوان در ورزشگاه آزادی هم خوشایند و مثبت به نظر می‌رسد.

رویدادی که کسی فکرش را هم نمی‌کرد رخ دهد، چه برسد به این زودی و با این شتاب و سرعت چشمگیر. اتفاقی که البته می‌دانیم دیر یا زود ملزم به رقم زدنش هستیم، چه در فینال لیگ قهرمانان و چه چند ماه بعد، زمانی که دور بعدی این مسابقات شروع شود. اتفاقی که کمترین نگرانی از رقم نزدنش، می‌تواند حذف باشگاه‌های ایرانی از لیگ قهرمانان در آینده یا حتی از آن فراتر، بیرون گذاشتن تیم ملی کشورمان از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا باشد.


انتهای پیام/