به گزارش پارس نیوز، تیم فوتبال استقلال در فصل اخیر با وجود امیدواری های زیاد به شفر سر مربی آلمانی این تیم و بنا بر نتایج درخشان نیم فصل دوم فصل گذشته، نتایج قابل قبولی نگرفته است و تساوی های پی در پی در لیگ برتر فوتبال و حذف از آسیا و در پی آن شکست مقابل تیم فوتبال سپاهان آنهم با سرمربیگری امیر قلعه نویی که یکی از مدعیان همیشگی نیمکت استقلال است موج جدید بحران را در باشگاه استقلال بوجود آورده است و مدیران فعلی و قبلی این تیم در مظان اتهام قراردارند.

نارضایتی تماشاگران پس از پایان بازی مقابل سپاهان نشان می دهد تحمل هواداران در مورد نتایج استقلال به سر رسیده است و هواداران آبی که این فصل در انتظار قهرمانی نشسته اند از اتفاقات اخیر بد جوری دلخور هستند.

چه کسانی در پرونده ناکامی آبی‌ها متهم هستند؟

طرفداران استقلال در این فصل تصور می کردند تیم فوتبال پرسپولیس به دلیل محرومیت توانایی جذب بازیکن ندارد و این فضا می تواند استقلال را در جنگ نقل و انتقالاتی پیروز کند.

رویای شیرین هوادران استقلال امروز به کابوسی تلخ تبدیل شده و نتایج اخیر استقلال هوادران این تیم را ناامید کرده است و شاید روی سکو های استقلال این روزها بیشتر از اینکه فوتبال ببینند و هیجان بدهند و لذت ببرند بحث های کارشناسی در مورد تحلیل علل ناکامی استقلال در فصل اخیر انجام می شود.

دلایل ناکامی استقلال در روز های اخیر:

1- از دست دادن مهره های خوب و تاثیر گذار این تیم که حداقل با درایت مدیران سابق می توانست رخ ندهد و تیمی که فصل گذشته بازی های طوفانی انجام می داد به یک مجموعه بی خطر تبدیل نشود که البته هوادران این اتفاق را مدیون بی درایتی مدیران قبلی هستند و معتقدند پندار توفیقی و رضا افتخاری باعث جدایی بازیکنان استقلال از این تیم شدند.

2- جذب مهره های نه چندان مطرح و در خور نام استقلال و بازیکنان جدا شده این تیم هم از دیگر عوامل ضعف استقلال در فصل اخیر محسوب می شود که این ماجرا در مورد داخلی ها و خارجی ها صدق می کند.

در گزینه های داخلی بازیکنانی مانند میثم تیموری، فرشاد محمدی مهر، مرتضی آقاخان، علی کریمی، رضا آذری ، الهیار صیاد منش، محمد دانشگر، روح الله باقری , مرتضی تبریزی. این نفرات در تیم فوتبال استقلال درست در حالی جذب شدند که تیم فوتبال پرسپولیس محروم از نقل و انتقالات بود و استقلال می بایست از این فضا برای تقویت تیم خود استفاده می کرد اما در بین نام های یاد شده فقط یکی دو مورد برای آبی پوشان مفید بوده است و مابقی در حد نام استقلال نیستند.

چه کسانی در پرونده ناکامی آبی‌ها متهم هستند؟

روح الله باقری در اوضاع نابسامان استقلال شاید از دیگران کارآمد تر بوده و علی کریمی هم با توجه به مصدومیت نصف و نیمه به استقلال کمک کرده است و الهیار صیاد منش هم شاید آینده روشنی داشته باشد و در نهایت تبریزی نیز تا حدی برای استقلال کارایی داشته است اما این تیم بسته شده رویای هواداران نبود آنهم درست زمانی که پرسپولیس سروش رفیعی و مهدی ترابی را در کنار مهدی شیری و شریفی با پنجره بسته جذب کرد و بدون این بازیکنان در حال حاضر در فینال آسیا حضور دارد و در لیگ برتر و جام حذفی هم مدعی است.

3- مدیران سابق استقلال پس از اینکه زمزمه هایی برای جدایی آنها از مجموعه شنیده شد تلاش لازم را برای داشتن یک استقلال قدرتمند انجام ندادند و از دست دادن تیام و جپاروف نیز ضربه بزرگی بود که بی درایتی مدیران سابق برای استقلال رقم زد.

4- مدیران فعلی استقلال متهم ردیف دوم هستند و با جذب بازیکنان خارجی بی کیفیت نقش به سزایی را در پرکردن جای خالی تیام و جپاروف ایفا کردند و بستن نوع قرارداد در کنار انتخاب غیر اصولی از دیگر اتهامات هیئت مدیره استقلال است که در مورد بعدی بیشتر به آن می پردازیم.

5-قرارداد خارجی های استقلال بدین شکل بسته شده است:

الحاجی گرو رقمی بالغ بر 450 هزار دلار دریافت کرده است و قرارداد این بازیکن 3 ساله است و فسخ قرارداد وی منجر به اتفاقات بدی برای استقلال می شود مگر اینکه با توافق وی را راضی به جدایی از استقلال کنند.

چه کسانی در پرونده ناکامی آبی‌ها متهم هستند؟

نیومایر بازیکن آلمانی استقلال نیز قراردادی 2 ساله و مشروط دارد که با توجه به سن و سال او و مقایسه با جپاروف باید گفت استقلال می توانست با درخواست هافبک ازبکستانی برای بستن قرارداد 2 یا 3 ساله کنار بیاید و در عوض میانه میدان را برای تاخت و تاز مهیا ببیند چرا که یکی از بهانه های استقلال برای تمدید نکردن قرارداد جپاروف مدت قرارداد او بود.

در مورد طارق همام شرایط متفاوت است. او یک بازیکن متوسط است که در استقلال خوب جواب داده است اما هنوز کیفیت لازم را برای نتیجه گیری استقلال در میانه میدان نداشته است.

تمامی موارد فوق را در کنار مسائل حاشیه ای استقلال از جمله باند بازی و رفیق بازی از طرف نزدیکان سر مربی و نفرات تاثیر گذار تیم و نفاق در برخی ارکان استقلال می تواند از عوامل تاثیرگذار در ناکامی استقلال باشد.

به نظر می رسد در شرایط حساس کنونی باید به شفر فرصت داد تا در نیم فصل دوم موفقیت سال قبل را تکرار کند و یا اینکه با ادامه رکود در نتیجه گیری خودش از استقلال جدا شود . هر چند که استقلال در حال حاضر یک سوم لیگ برتر را از دست داده است اما هنوز می تواند امیدوار باشیم که آبی ها امسال هم به جام برسند.

چه کسانی در پرونده ناکامی آبی‌ها متهم هستند؟

نوری: استقلال به یک مهاجم تمام کننده خوب نیاز دارد

محمد نوری پیشکسوت تیم فوتبال استقلال درباره اوضاع و احوال این روز های آبی پوشان پایتخت گفت :خرید هایی که تیم استقلال در فصل جدید انجام داده است، به جز طارق همام که عملکرد خوبی داشته است، 2 بازیکن خارجی دیگر یعنی الحاجی گرو و مارکوس نیومایر در ترکیب استقلال جواب نداده اند. با اینکه گرو در زمین حضور داشته و فرصت بازی به او داده شده است اما آن بازیکنی که استقلال برای گلزنی نیاز دارد نیست و استقلال به یک مهاجم تمام کننده خوب نیاز دارد.

او ادامه داد: بازیکنانی که تیم پرسپولیس از دست داد با بازیکنانی که تیم استقلال از دست داده است متفاوت هستند. تیم استقلال 4-5 بازیکن کلیدی و فیکس فصل گذشته خود را از دست داد. ما بهترین مهره هایمان در خط دفاع، هافبک و حمله را از دست دادیم. تیام خودش یک تیم بود و عالی گلزنی می کرد.امید ابراهیمی ستون خط میانی تیممان بود. نورافکن و حسینی بازیکنان کلیدی ما بودند.

نوری بیان کرد :اما در هر صورت نبود بازیکنان نمی تواند توجیه این نتایج ضعیف باشد. امسال همه چیز دست به دست هم داده که استقلال نتیجه نگیرد و برخی افراد هم دوست ندارند این تیم نتیجه بگیرد. این موضوع هم باید در نظر بگیریم که در این فصل داوری ها عملکرد خوبی برای تیم استقلال نداشته و در چند بازی اخیر تیم استقلال از داوری خیلی ضربه خورده است.

استقلال شادابی لازم را ندارد

او عنوان کرد: وقتی بازی شاگردان شفر مقابل سپاهان را نگاه می کردم متوجه این موضوع شدم که استقلال آن شادابی لازم را که باید یک تیم مدعی داشته باشد ندارد و سال گذشته شرایط بهتری داشت.

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال ادامه داد: ما باید به شفر فرصت بدهیم و می بینیم که هواداران هم همین نظر را دارند و می خواهند شفر به کارش ادامه بدهد. سرمربی استقلال فصل گذشته در حالی که تیم اصلا شرایط خوبی نداشت توانست اوضاع را تغییر دهد و این تیم را در جام حذفی قهرمان کند. به هر حال با تمام مشکلاتی که وجود دارد هه باید دست به دست هم بدهیم و به شفر کمک کنیم تا بتوانیم شرایط را به نفع استقلال تغییر دهیم و از این بحران خارج شویم.

نوری افزود: تیم استقلال از نظر روحی و روانی شرایط خوبی ندارد و مدافعان تیم ضعیف عمل کرده اند. این مشکلات باید ترمیم شود. سپاهان در بازی گذشته حمله آنچنانی نکرد و با یک توپ که روی دروازه استقلال آورد از تعلل مدافعان استقلال استفاده کرد و گل زد. از طرفی درست است که پرسپولیس از گرفتن بازیکن محروم بوده اما به اندازه استقلال بازیکن کلیدی از دست نداده است. به غیر از وحید امیری که سطح بالای دارد به جای دیگر بازیکنانشان می تونستند بازیکن مناسب بیاوردند.

چه کسانی در پرونده ناکامی آبی‌ها متهم هستند؟

باید علت مصدومیت های پی در پی بازیکنان مشخص شود

او بیان کرد: تیم از نظر هوازی تمرینات خوبی را پشت سر گذاشته و بدنسازی که خود شفر به تیم استقلال آورده عملکرد خوبی داشته است. اما در مورد مصدومیت های بازیکنان استقلال خود بازیکنان هم باید مراقبت کنند تا بتوانند از نظر بدنی آماده باشند. واقعا تعداد مصدومیت ها در تیم استقلال زیاد شده و باید تحقیق کرد و فهمید که چرا این اتفاق در حال رخ دادن است.

نوری ادامه داد:باید ببینیم مرتضی آقاخان را آیا شفر تائید کرده است یا اینکه با دیدن فیلم های بازی است که او را انتخاب کردند. شفر یک مربی خارجی است و شاید اطلاعات غلط به او داده باشند. من فکر می کنم باید به شفر کمک شود و تنهایش نگذاشت. تیم استقلال از شرایط روحی و روانی خوبی برخوردار نیست.

او تصریح کرد:تیم استقلال در نیم فصل باید 2-3 بازیکن جدید  خوب بگیرد و نقاط ضعفش را پوشش دهد. از حق نگذریم شفر به جوان های تیم بازی می دهد و این یک نکته مثبت است. قائدی و صیادمنش این روزها در ترکیب ثابت قرار گرفته اند و رضا آذری را نیز داریم که می توانیم از آن استفاده کنیم. شفر در حال حاضر تنها کاری که می تواند بکند این است که جوانگرایی بیشتری انجام دهد.

استقلال در نیم فصل دوم می تواند موفق باشد

نوری ادامه داد:استقلال در نیم فصل دوم با رفع ضعف هایش می تواند استارت خوبی برای ادامه لیگ بزند و به مانند سال گذشته بازی های خوبی را ارئه دهد. تیم استقلال به یک بازیکن بازیساز نیاز دارد، بازیکنی که اصلا در تیم ما وجود ندارد. مقابل سپاهان هیچ موقعیتی برای مهاجمان ما خلق نشد. ما در وسط زمین به یک لیدر نیاز داریم که بازی را مدیریت کند، همچنین به یک بازیکن نیاز داریم که در خط دفاع محکم تر بای کند. چشمی و دانشگر نتوانستند مقابل سپاهان عملکرد خوبی داشته باشند. چشمی پستش مدافع نیست چون سرعت پایینی دارد و جا می ماند. بازدهی چشمی در خط میانی بیشتر از خط دفاع خواهد بود.

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال عنوان کرد: تبریزی بسیار خوب بازی کرده است اما هواداران و کادر فنی از او انتظار گلزنی دارند. استقلال به مهاجمی نیاز دارد که گلزن باشد. من نمی دانم چرا کادر فنی از روح الله باقری در ترکیب استفاده نمی کنند در شرایطی که در چند بازی که این بازیکن در ترکیب حضور داشت عملکرد خوبی را از خود نشان داد. این موضوع باید به هواداران و پیشکسوتان توضیح داده شود که چرا باقری بازی نمی کند. آیا مصدوم است و یا مشکل فنی دارد این موضوع باید توضیح داده شود.

کاظم اولیایی مدیر عامل اسبق باشگاه استقلال درباره شرایط این روز های آبی پوشان گفت: عملکرد اشتباه مدیران سابق استقلال و از دست دادن نیروهایی که پایه تیم بودند روی این موضوع تاثیر گذار بوده است. مدیران سابق، نیروهایی که ستون فقرات استقلال را تشکیل می دادند از دست دادند.

چه کسانی در پرونده ناکامی آبی‌ها متهم هستند؟

اولیایی: مدیران سابق، نیروهایی که ستون فقرات استقلال را تشکیل می دادند از دست دادند.

او ادامه داد: مدیریت جدید برای بهبود شرایط نیاز به زمان دارد تا بتواند هارمونی لازم را در تیم ایجاد کند. بازیکنان استقلال و تمام کسانی که در این باشگاه فعالیت می کنند هنوز نتوانسته اند هماهنگی لازم را بدست آورند. نکته دوم این است که هیچ استقلالی نباید خودش را وارد حاشیه کند و همه باید تمام تمرکزشان را روی تیم  بگذراند. در حال حاضر حواس ها به تیم نیست و تیم در حال ورود به حاشیه است. این حاشیه در تمرکز بازیکنی که در زمین باید حضور داشته باشد تاثیر منفی می گذارد. مدیران تیم باید خودشان تمرکز داشته باشند و این شرایط را به بازیکنان تیم انتقال دهند. زمان و تمرکز در حال حاضر 2 فاکتوری است که تیم استقلال برای خروج از بحران به آن نیاز دارد.

مدیر عامل اسبق استقلال افزود:در مورد  بحث های فنی باید به کمیته فنی و سرمربی تیم اعتماد کنیم. ما در فوتبال کشورمان یک مشکل داریم و این است که بعد از انتخاب سرمربی کمیته فنی را تشکیل می دهیم و اینگونه سرمربی زیر بار حرف کمیته نمی رود تا بابت عملکردش توضیح دهد. این یک سیستم غلط است که در فوتبال کشور ما اجرا می شود.ما باید کمیته فنی  باشگاه هایمان را تقویت کنیم و آنها باشند که با توجه به تاکتیک و سیستمی که تیم فوتبال بازی می کند دست به خرید بازیکن جدید بزنند. یکی از نقاط قوت امیر قلعه نوعی این است که در تیم هایش بازیکنانی را استفاده می کند که در تاکتیکی که در ذهن دارد بگنجند. این یک موضوع مهم در بستن یک تیم است که باید باشگاه ها حواسشان به آن باشد. این موضوع در استقلال تا الان رعایت نشده است و امیدواریم که مسئولان فکری به حالش بکنند. هر باشگاهی به یک کمیته فنی ثابت و دانا نیاز دارد تا با تعامل با سرمربی ، بازیکنانی را جذب کنند که به کارشان بیاید.

اولیایی بیان کرد: استقلال ظرفیت خوب شدن و نتیجه گرفتن را دارد و می تواند جزو 4 تیم اول لیگ قرار بگیرد، اما نوع مدیریت استفاده از بازیکنان باید به شکلی باشد که آن هارمونی لازم را بتواند در تیم به وجود آورد.

على خطیر معاون ورزشی باشگاه استقلال درباره شرایط و نتایج این روز های آبی پوشان گفت :استقلال در سه هفته قبل خوب نتیجه گرفت ولی نتیجه این هفته متاسفانه خوب نبوده است به همین دلیل باید با سرمربی و کادر فنی تیم صحبت کنیم تا ببینیم مشکل نتیجه نگرفتن در بازی قبلی چیست؟ هرچند که اگر داور این دیدار آن پنالتی را روی دانشگر اعلام می کردند الان داستان کاملا فرق می کرد.

چه کسانی در پرونده ناکامی آبی‌ها متهم هستند؟

او ادامه داد: باشگاه و تمام ارکان، تلاش خود را در جهت رفع مشکلات باشگاه، انعقاد قرارداد بازیکنان مد نظر سر مربی ، حقوق بازیکنان و مربیان  و ... انجام داده است و خواهد داد.انتظار از هواداران این است که پای تیم خود بیایستند و از این تیم حمایت کنند و نگذارند حاشیه ها به تیم آسیب برساند.

معاون ورزشی باشگاه استقلال ادامه داد:اینگونه مشکلات برای همه تیم ها در یک مقطعی حادث می شود ولی هواداران باید حمایت کنند.

یکی از مدیران استقلال که نخواست نامش فاش شود درباره وضعیت این روز های این تیم گفت: روح الله باقری کجاست و چرا شفر به او بازی نمی دهد؟ چرا به فرشاد محمدی مهر بازی نمی دهد؟ وریا غفوری تمام شده است، چرا نمی خواهد این موضوع را قبول کند. چرا به میثم تیموری بازی نمی دهد؟ چرا به امیرحسین اسماعیلی بازی نمی دهد؟ چرا به رضا آذری بازی نمی دهد؟ شفر می خواهد  بازیکنانی که به استقلال انداخته است را توجیه کند.

او ادامه داد: باید از شفر پرسید که پرسپولیس هم بازیکنانش از این تیم رفتند، یکبار برانکو به این موضوع اعتراض کرد؟