به گزارش پارس نیوز، استقلال بعد از برد شیرین هفته قبل مقابل سایپا موقعیت خود در جدول رده‌بندی را سر و سامان داد. این سه امتیاز باعث شد در آستانه بازی حساس با سپاهان در هفته دهم لیگ برتر وینفرد شفر و شاگردانش از زیر بار فشار‌های روحی و روانی خارج شوند تا با روحیه مناسب گام به جنگ سرنوشت‌ساز با تیمی مدعی از نصف جهان بگذارند. در شرایطی که خبر بازگشت برخی از مصدومان استقلال برای بازی با سپاهان امیدواری‌ها در جمع طرفداران این تیم برای کسب دومین برد متوالی را بیشتر کرده بود، آسیب‌دیدگی پژمان منتظری در تمرین عصر روز دوشنبه و اعلام اینکه مدافع ملی‌پوش و کارکشته استقلال به جدال روز جمعه برابر سپاهان نمی‌رسد، شوک دیگری به مربی آلمانی و طرفداران وارد کرد. پژمان به عنوان یکی از ستون‌های اصلی تدافعی استقلال در این فصل نقش مهم و کلیدی در برنامه‌های تاکتیکی شفر داشت، اما حالا برای اولین بار در لیگ هجدهم منتظری در ساختار دفاعی حضور نخواهد داشت تا بدون این بازیکن آزمون مهمی در انتظار استقلالی‌ها باشد. 
غیبت مدافع ملی‌پوش استقلال قطعاً ضربه مهلکی به ساختار تدافعی این تیم وارد خواهد کرد تا جایی که مربی آلمانی از دیروز به دنبال تغییر پلان‌های تاکتیکی و چیدمانی خود برای بازی روز جمعه بود. از آنجا که آنالیز‌ها از سپاهان نشان می‌دهد این تیم اصفهانی عمده برنامه‌های تهاجمی و گلزنی خود را روی ارسال‌ها و توپ‌های بلند قرار داده است، غیبت منتظری که می‌توانست روی جنگ‌های هوایی به داد استقلال برسد بدترین لطمه را در این برهه حساس به شفر و تیمش وارد خواهد کرد. در این میان آرمین سهرابیان هم نمی‌تواند به دلیل محرومیت به میدان برود تا تقابل با تیم سابق خود را از دست بدهد بنابراین شفر گزینه‌های زیادی روی میز برای تغییر در ساختار تدافعی ندارد جز اینکه از زوج روزبه چشمی- محمد دانشگر در ترکیب اصلی بهره ببرد. چشمی دیگر ملی‌پوش آبی‌ها بعد از غیبت مقابل سایپا و ادامه روند بهبودی می‌تواند دوباره به ترکیب بازگردد تا کنار دانشگر زوجی جدید در خط دفاع استقلال تشکیل بدهد، زوجی که برای تثبیت خود آزمونی بزرگ مقابل زهردارترین خط حمله لیگ پیش‌رو خواهند داشت. 
به این ترتیب استقلال در بازی روز جمعه برابر سپاهان با این چیدمان در خط دفاع به میدان خواهد رفت. مدافع راست وریا غفوری خواهد بود، بازیکنی که در این چند هفته در پست تخصصی خود به میدان رفته و عملکرد بدی نشان نداده است. در مرکز زوج چشمی- دانشگر برای اولین بار در این هفته‌ها کنار هم به میدان می‌روند تا جای خالی سهرابیان محروم و منتظری مصدوم را پر کنند. در پست دفاع چپ میلاد زکی‌پور به ترکیب بازخواهد گشت، چون غیر از او شفر گزینه دیگری در اختیار ندارد. یکی از مربیان استقلال در تأیید این چیدمان گفت: «گزینه دیگری وجود ندارد که بخواهد شانس حضور در ساختار تدافعی را داشته باشد به خصوص در پست پژمان منتظری که حضورش از اهمیت بسیار زیادی در جدال با سپاهان برخوردار بود». با این چیدمان استقلال باید به جنگ مثلث تهاجمی سپاهان برود که تا اینجای فصل با به ثمر رساندن ۲۰ گل زهردارترین خط آتش لیگ را به خود اختصاص داده است. مثلثی متشکل از کی‌روش استنلی، ساسان انصاری و میلاد محمدی که توسط سجاد شهباززاده حمایت می‌شوند. 
در آخرین نشست فنی که کادر فنی استقلال برای آنالیز سپاهان داشت، وینفرد شفر به طور صریح از برنامه‌های خود برای کنترل قدرت هوایی سپاهان صحبت کرد. در این برنامه یک مدافع بلندزن (محمد دانشگر) مأمور مستقیم مهاجم برزیلی و دومین گلزن برتر فصل خواهد بود تا یکی از جذاب‌ترین دوئل‌های آزادی رقم بخورد. وظیفه‌ای سنگین روی دوش دانشگر که پیش از این قرار بود سرمربی آلمانی آن را به منتظری ملی‌پوش محول کند، اما با مصدومیت پژمان، به خرید جدید و پرحاشیه استقلال سپرده خواهد شد تا بلکه بتواند از این آزمون سربلند بیرون بیاید. در این بین روزبه چشمی هم باید در پازل تاکتیکی جدید شفر از عهده سایر عوامل تهاجمی سپاهان از جمله بازیکنان سرعتی و تکنیکی مثل مهرداد محمدی، ساسان انصاری و سجاد شهباززاده برآید.