به گزارش پارس نیوز، مجید ترکان با بیان مطلب فوق افزود: تیم ملی کشتی آزاد ایران با ترکیبی از چند کشتی‌گیر کاملا بی تجربه، در کنار نفرات جوان و دارای تجربه محدود بین المللی و برخی مهره های با تجربه و دارای کلاس جهانی در رقابت های جهانی مجارستان شرکت کرد.

وی ادامه داد: پیش بینی ما قبل از اعزام به رقابت های جهانی،  با توجه به شناخت از وضعیت نفرات تیم  و کشتی دنیا، کسب حداکثر ۳ تا ۴ مدال بود که حداقل شایستگی کسب یک مدال طلا را داشتیم. در واقع در نهایت روی پنج کشتی گیر برای کسب امتیاز حساب باز کرده بودیم. پیش بینی ما تا حدود زیادی محقق شد، اما طلا بدستمان نرسید.

ترکان تصریح کرد: عزت الله اکبری پس از چند سال دوری از رقابت های جهانی شروع خوبی در این مسابقات داشت و یکی از نفراتی بود که ما از وی انتظار کسب مدال و حداقل امتیاز را داشتیم،  اما وی باوجود تمام غیرتی که در مبارزاتش داشت، نتوانست در ثانیه های پایانی مسابقات خود در مرحله نیمه نهایی و رده بندی، برنامه های خود را بطور کامل پیاده کند و شانس دومین مدال جهانی خود را از دست داد. شاید اگر امکان فرستادن او به مسابقات تدارکاتی را داشتیم، او یکی از فینالیست های بحق کشتی آزاد ایران بود.

وی در مورد انتقادات به باخت در ثانیه های پایانی کشتی گیران ایرانی اظهار داشت: تیم کشتی آزاد ایران یک تیم جوان است با معدل سنی ۲۴سال که خود را برای حضور در رقابت های المپیک آماده می کند. باخت در ثانیه های پایانی مشکلی است که در میان کشتی گیران ما بیش از حد متعارف دیده می شود. در تمرینات چهار ماه گذشته، کادر فنی تلاش کرده اند که این معضل را برطرف کنند. بخشی از این مسئله در حین تمرین کاهش پیدا کرده اما میدان مسابقه با استرس بالا نیازمند حضور و تجربه میدانی جوانان و «اداره کردن» کشتی  است. برای حل این موضوع قطعا نیاز است که بتوانیم کشتی گیران جوان و بعضا با تجربه را که مدت ها دور از میدان بوده اند، راهی مسابقات بین المللی کنیم تا در میدان های فرعی اشتباهات لازم را تجربه کنند و کار کمتر به مسابقات جهانی بکشد. موضوعی که قبل از رقابت های جهانی به دلیل مشکلات مالی ناشی از نبود ارز، نتوانستیم آن را محقق کنیم. راهکار  حل این مشکل ادامه تمرینات  و حضور در تورنمنت های بین المللی سطح اول دنیاست.

ترکان تأکید کرد: ساعت ۷ شب و دو ساعت قبل از رفتن به فرودگاه تازه ارز به تیم تعلق گرفت آن هم ارز مسافرتی، چرا باید ذهن کادر فنی و مسئولان فدراسیون درگیر مسائل این چنینی باشد؟

دارنده مدال طلای جهان خاطرنشان کرد: صحبت از قرعه های دشوار برای این نیست که بخواهیم آن را صد درصد به مسائل فنی ربط بدهیم، اما کسی که روی تشک کشتی آمده باشد، می داند که قرعه هم در نتیجه کار تأثیرگذار است و برای کشتی گیران جوان و کم تجربه تاثیری جدی و مستقیم دارد. متأسفانه سخت ترین قرعه ها نصیب کشتی گیران ما شد. ما امیدوار بودیم کشتی گیران کم تجربه ما بتوانند در دورهای مقدماتی از قرعه مناسبتری برای شروع کار خود برخوردار باشند، که نشد.

ترکان افزود: در این بین اگر حسن یزدانی در مبارزه دوم یا سوم خود مقابل تیلور قرار می گرفت،  شاید می توانست نتیجه ای متفاوت ایجاد شود. بار سنگینی در کشتی اول بر دوش قهرمان المپیک ما قرار داشت. این  موضوع را با دلایل کامل فنی، علمی و تجربه سال ها حضور در کشتی می گویم. یزدانی قابلیت پیروزی مقابل تیلور آمریکایی را به راحتی دارد  و قطعا این شکست در بهترین جای ممکن اتفاق افتاد. وی در همین مبارزه هم می توانست اگر در تایم دوم طبق برنامه کادر فنی پیش برود، این کشتی گیر را پشت سر بگذارد. اما خوشحالم که نشان داد شخصیتی بزرگتر از فن و بند کشتی دارد و علیرغم شکست، روحیه خود را بدست آورد و توانست بدون مدال مسابقات را ترک نکند. به دلیل متوسط بودن سطح مسابقات آسیایی، ما به دنبال حضور یزدانی در یک تورنمنت بین المللی ( جام مدوید)  قبل از جهانی بودیم،  اما به دلیل مشکلات مالی این امر محقق نشد.

وی در ادامه گفت: ببینید آمریکا در حال حاضر یک تیم کامل برای المپیک دارد.  این تیم با توجه به قانون جدید وزن کشی در صبح و تلاش چند ساله و حمایت کامل توانسته به چنین جایگاهی برسد که در چند مبارزه کشتی گیران ما را شکست بدهد. البته کادر فنی معتقد است که کریمی می توانست کاکس را مغلوب کند. کشتی گیران آمریکایی که مقابل ما پیروز شدند اکثرا مدال آوران جهانی و المپیک بودند و شانس موفقیت آن ها بیشتر بود. نکته حائز اهمیت کشتی ایران سه پیروزی عالی در سه مسابقه با روس ها بود.

ترکان در مورد برخی اظهار نظر ها در مورد لزوم تقویت کادر فنی تیم ملی تصریح کرد: ما از حضور تمامی بزرگان و اهالی فن استقبال می کنیم من هم دوست دارم مانند کشتی روسیه که در کنار تدیف، فادزایف نیز کوچینگ می کرد، این اتفاق در کشتی ما بیافتد.

وی افزود: ما هم خیلی علاقمند هستیم، اردوهای خارجی برگزار کنیم  اما این موضوع نیاز به منابع دارد این در حالی است که ما در شرایط فعلی اقتصادی کشور، حتی دیگر نمی توانیم  در تورنمنت ها شرکت کنیم.

ترکان تأکید کرد: انتظارات مردم از کشتی را درک می کنیم و به آن احترام می گذاریم. اما واقعیت تیم کشتی آزاد ما این است که در حال پوست اندازی است و زمان خود را می خواهد. ما می توانستیم تیمی از نام های بزرگ کشتی گیرانمان را در اوزان مختلف با خود همراه کنیم، اما پای جوانها ایستادیم تا برای کشتی سرمایه باشند. شورای فنی شجاعت به خرج داد و پیشنهاد کادر فنی را در خصوص عضویت چند جوان کم تجربه از جمله باقر یخکشی، مقصودی، یونس امامی، و گلیج را برای حضور در چنین میدانی پذیرفت. می توانستیم جای این اسامی از کشتی گیران صاحب ناممان استفاده کنیم. اما اینکار برای کشتی ایران در المپیک ۲۰۲۰ و ۲۰۲۴ سودی نداشت. مردم عزیز بدانند اکثریت اعضای تیم کشتی آزاد قابلیت حضور در المپیک ۲۰۲۴ را نیز دارند. و این اقدامی آینده نگرانه است.

وی در پایان با اشاره به اینکه همواره از نقدهای کارشناسانه استقبال می کنیم گفت: برای کامل شدن این تیم باید هزینه کنند و آنها را به میدان های تدارکاتی بفرستند. کسب مدال المپیک نیاز به تدارکات و پشتیبانی کامل از جوانان کشتی دارد.