به گزارش پارس نیوز، 

تیم فوتبال استقلال تهران در چارچوب مرحله یک شانزدهم نهایی رقابت های جام حذفی شب گذشته ( سه شنبه ) به مصاف نفت مسجد سلیمان رفت و در نهایت در وقت های اضافه به پیروزی یک بر صفر رسید.

وینفرد شفر شب گذشته با حضور روی نیمکت تیم فوتبال استقلال، چهل و چهارمین حضورش را در این تیم تجربه کرد اما این مربی در اولین دیدار جام حذفی نتوانست با تیمش عملکرد خوبی را از خود به جای بگذارد اما روی حرکت زیبای وریا غفوری و گلزنی روح الله باقری به پیروزی رسید.

تیم فوتبال استقلال در حالی تیم نفت مسجد سلیمان را با نتیجه یک بر صفر برد که در این میان، تمامی بازیکنان آبی پوش برای برد توسط شفر به بازی گرفته شدند .از مهدی قائدی، تبریزی ، الحاجی گرو که هنوز پایش به گلزنی باز نشده تا جابر انصاری که تا همین قبل از بازی با نفت مسجد سلیمان نامش در فهرست استقلالی ها قرار نگرفته بود، چه برسد به اینکه در ترکیب آبی ها به میدان برود .

بن بست تاکتیکی شفر یا کمبود متخصص/ مشکلات فنی استقلال در بازی با مسجد سلیمان

به هر حال شفر در بازی دیشب مقابل نفتی که در جدول رقابت های لیگ برتر از شرایط خوبی برخور دار نیست و با حضور در رده پانزدهم جدول تا به حال نتوانسته بردی داشته باشد، نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد اما به برد رسید. استقلالی ها برای این بازی تلفات زیادی دادند از دریافت کارت زرد توسط تبریزی و قائدی تا اخراج وریا غفوری و غیبت مقابل سایپا.

بدون شک کسب این نتایج و این نوع عملکرد در آینده به ضرر شفر خواهد بود چرا که تیم استقلال نشان از این دارد که هنوز بازیکنانش به هماهنگی کامل به یکدیگر نرسیدند و در نهایت آبی ها تمام کننده نهایی را در خط حمله ندارند .

شفر سرمربی تیم فوتبال استقلال بدون شک در نتایج ضعیف این تیم نقش بسزایی دارد، چرا که او در ابتدای فصل با جذب بازیکنان مصدوم و ناکار آمد سبب شد تا استقلال امروز در چنین شرایطی قرار گیرد .بازیکنانی که در عکس ها و سی دی ها رنگ و لعاب خاصی داشتند اما به محض عقد قرارداد انواع و اقسام مصدومیت ها نمایان می شد تا جایی که تیم استقلال هنوز از بعضی از خرید های جدیدش همچون آقاخان و تیموری نتوانسته رونمایی کند.

بن بست تاکتیکی شفر یا کمبود متخصص/ مشکلات فنی استقلال در بازی با مسجد سلیمان

بر همین اساس، نگاهی انداختیم به ترکیب استقلال و تحلیل دیدار این تیم مقابل نفت مسجد سلیمان:

مهدی رحمتی، پژمان منتظری، وریا غفوری، آرمین سهرابیان، میلاد زکی پور، علی کریمی، روزبه چشمی، جابر انصاری ( مهدی قائدی - در دقیقه 111 فرشید باقری جایگزین قائدی شد )، فرشید اسماعیلی، اللهیار صیادمنش ( روح الله باقری ) و الحاجی گرو ( مرتضی تبریزی ).

رحمتی در دروازه قرار دارد - پژمان منتظری و آرمین سهرابیان 2 مدافع مرکزی استقلال را تشکیل می دهند و میلاد زکی پور در چپ و غفوری در سمت راست بازی می کند - علی کریمی و روزبه چشمی 2 هافبک دفاعی  و کمربند میانی استقلال را تشکیل می دهند و فرشید اسماعیلی به عنوان بال چپ و انصاری در سمت راست زمین حضور دارد و صیادمنش و گرو 2 مهاجم ابتدایی استقلال هستند.

بن بست تاکتیکی شفر یا کمبود متخصص/ مشکلات فنی استقلال در بازی با مسجد سلیمان

درباره استقلال  تمامی فوتبالدوستان می دانند که این تیم در نقل و انتقالات تابستانی و با هنرنمایی توفیقی و افتخاری ستارگانی همچون مجید حسینی - امیدنورافکن - امید ابراهیمی - سرور جپاروف و مامه بابا تیام را از دست داد و مدیران کنونی به جای آنها الحاجی گرو، نیومایر و ... جذب کردند، بازیکنانی که کیفیت شان از فوتبالیست های داخلی کشورمان کمتر است و در پایان قرارداد شان به فیفا شکایت می کنند و خواستار پول میلیاردی خواهند شد.

پیرمرد آلمانی استقلال برخلاف بازی های گذشته که با سیستم 4-2-3-1 بازی می کرد، در چارچوب نخستین دیدار در مسابقات جام حذفی با ترکیب 4-4-2 بازی کرد و صیادمنش و گرو را به عنوان مهاجمان اصلی در زمین قرار داد، بازیکنانی که عملکرد خوبی نداشتند و در نیمه دوم تعویض شدند.

جابر انصاری هم دیگر نکته جالب ترکیب استقلال بود. هافبک - مهاجمی که تا پیش از شروع هفته ششم رقابت های لیگ برتر، شفر نام او را در بین بازیکنان رد نکرد و مسئولان استقلال برای وی کارت بازی نگرفتند اما سرانجام و روی اجبار ،شفر این بازیکن را در میان 18 بازیکن خود قرار داد و این بازیکن مقابل نفت مسجد سلیمان فرصت حضور در ترکیب استقلال را پیدا کرد. با توجه به انگیزه بالای او، انصاری عملکرد خوبی داشت و انتظار می رود در ادامه دیدارهای لیگ و حذفی برای تیم شفر بازی کند.

بن بست تاکتیکی شفر یا کمبود متخصص/ مشکلات فنی استقلال در بازی با مسجد سلیمان

در نیمه نخست بیشتر حملات تیم استقلال تهران از سمت خط راست دفاعی و با محوریت وریاغفوری آغاز می شد و سپس توپ در اختیار فرشید اسماعیلی قرار می گرفت تا این بازیکن با حرکات در عمق و ... بتواند برای مهاجمان فرصت سازی کند که تا حدودی هم در این کار موفق عمل کرد اما دور بودن این بازیکن از دروازه حریف که دستور شفر بوده است، سبب شده تا اسماعیلی مانند گذشته زهر لازم را نداشته باشد. از سویی دیگر هم مسجد سلیمانی ها در صدد بودند تا با مربی باهوشی همچون مرزبان از پشت خط دفاع استقلال و به خصوص غفوری و ارسال از جناحین و ضربات آزاد استفاده کنند که در نیمه اول هم خطرناک ظاهر شدند اما تجربه منتظری و رحمتی سبب شد تا این مسابقه در پایان 45 دقیقه نخست با نتیجه صفر بر صفر به پایان برسد. در نیمه نخست نفوذهای پی در پی میلاد زکی پور و  وریا غفوری نکته امیدوارکننده آبی پوشان بود و همچنین ضد حملات خطرناک نفتی ها با حکیم نصاری و فرشاد جانفزا نشان داد که این تیم می تواند به روزهای اوجش بازگردد و از قعر جدول فاصله بگیرد.

چیدمان استقلال در خط حمله و با حضور بازیکنانی همچون گرو، صیادمنش، انصاری و اسماعیلی هجومی بود و حتی علی کریمی و روزبه چشمی هم به عنوان 2 هافبک دفاعی در کارهای حمله شرکت می کردند اما دفاع منطقی و منطقه ای مسجد سلیمانی ها سبب اجازه هیچ کاری را به ستاره های استقلال ندادند.

در نیمه دوم شفر با تعویض مرتضی تبریزی و روح الله باقری به جای گرو و صیادمنش جان تازه ای به خط حمله اش داد و سبب هجوم های پی در پی آبی پوشان شد اما حبیب فرعباسی، مجتبی بیژن، موسی کولیبالی، یوسف وکیا و ... درخشش فوق العاده ای داشتند و استقلال را هم در نیمه دوم متوقف کردند. استراتژی شاگردان شفر و کادرفنی هم در 45 دقیقه دوم تغییری نکرد و همچنان نفوذ از کناره ها و سانتر برای تبریزی و باقری و رساندن توپ به فرشید اسماعیلی اصلی ترین برنامه استقلال بود اما مرزبان با تعویض میلاد میداووی و پیمان میری و نگه داشتن فرشاد جانفزا در خط حمله، سرعت را در دستور کار قرار داد و تصمیم گرفت تا با ضد حملات خطرناک اجازه ندهد تا مدافعان آبی پوش هم در خط حمله اضافه شوند. 

هرچند استقلالی ها در نیمه دوم راه‌های زیادی را برای گلزنی امتحان کردند اما دفاع پرتعداد و به نوعی اتوبوسی نفتی ها ابتکار عمل را از آبی پوشان گرفت و خستگی از ظاهر آنها مشهود بود و به همین دلیل شفر در ابتدای نیمه اول وقت های اضافه تصمیم گرفت تا مهدی قائدی تازه نفس را جایگزین جابر انصاری کند و بتواند از ضعف بدنی بازیکنان نفت مسجد سلیمان استفاده کند.

این ترفند هم به خوبی جواب داد و 5 دقیقه پس از حضور قائدی در سمت راست زمین استقلال، همکاری وریا غفوری و با فرشید اسماعیلی توپ را مقابل دروازه خالی نفت به باقری رساندند و بازیکن سابق خونه به خونه بابل موفق شد مقابل تیم ته جدولی نفت مسجد سلیمان گل برتری استقلال را به ثمر برساند و پس از 495 دقیقه طلسم استقلال در گل نزدن را بشکند.

بن بست تاکتیکی شفر یا کمبود متخصص/ مشکلات فنی استقلال در بازی با مسجد سلیمان

بازیکنان نفت مسجد سلیمان هم پس از دریافت گل برای به تساوی کشیدن دوباره بازی، حملات متعددی را انجام دادند و این موضوع به استقلال کمک می کرد تا در ضد حملات به گل های بعدی برسد اما تعلل در خط هجوم، پاس های اشتباه و ... فرصت را از آبی پوشان گرفت تا اختلاف را بیشتر کنند. در دقیقه 109 هم وریا غفوری به دلیل اعتراض به داور، برخورد فیزیکی و ..و از زمین بازی خارج شد و شفر برای اینکه با همین نتیجه به مرحله بعدی جام حذفی صعود کند، تصمیم گرفت تا فرشید باقری را جایگزین بازیکن تعویضی 20 دقیقه قبل ( مهدی قائدی ) کند تا با تغییر تاکتیکی و جابجایی بازیکنان از سمت راشت ضربه ای نخورد.

تیم فوتبال استقلال مقابل تیم بحران زده نفت مسجد سلیمان به برد رسید اما به طور قطع در ادامه فصل با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. آبی پوشان با حضور بازیکنانی همچون مهدی رحمتی، سید حسین حسینی، میلاد زکی پور، آرمین سهرابیان، پژمان منتظری، وریا غفوری، فرشاد محمدی مهر، میثم تیموری، خسرو حیدری، روزبه چشمی، علی کریمی، فرشید باقری، فرشید اسماعیلی و ... در خط دروازه، دفاع و هافبک مشکلی ندارند اما خط هجومی به شدت دچار ضعف است و کماکان با خریدهای فراوان نتوانسته این مشکل را حل کند و باید دید پشت پرده جذب الحاجی گرو چه بوده است که این بازیکن با عقد قراردادی گرانقیمت جذب می شود و کارایی ندارد اما علی قربانی که شفر اعتقادی به او نداشت به لیگ اسلواکی رفت و فوق العاده عمل می کند.


انتهای پیام/