به گزارش پارس به نقل از فارس، بدون شک جواد نکونام یکی از بهترین بازیکنان تیم ملی فوتبال در دیدار برابر قطر بود.

در مسیر برگشت از قطر به تهران در هوا، صحبت هایی با کاپیتان تیم ملی انجام دادیم که در زیر می خوانید:

بدون شک بازی با قطر یکی از مهمترین بازی های تیم ملی بود، مخصوصا برای شما که گفته بودید مهمترین بازی زندگی ام است.

بله واقعیت همین است، واقعا مهمترین بازی زندگی ام را پشت سر گذاشتم، سختی این بازی بسیار زیاد بود، به خاطر اینکه اگر می خواستیم به جام جهانی صعود کنیم باید از این مسیر هر طوری که شده به سلامت عبور می کردیم به همین دلیل همه چیز سخت بود، فشار و استرسی که به ما وارد می شد، بسیار خاص بود، این فشار و استرس روی دوش ما سنگینی می کرد.

اما شیرین بود.

بله واقعا استرس شیرینی بود، این استرس ها به آدم انگیزه و روحیه مضاعفی می دهد. در آن زمان که یک کشور و هزاران ایرانی پشت تو هستند و باید به همین دلیل نتیجه بگیریم که هزاران دل خوشحال شوند. به نظرم کمک ها و روحیه ای که همه ی افراد از جمله پیشکسوتان و خبرنگاران به ما دادند یک جهت را برای ما به وجود آورد که فقط در دیدار برابر قطر به یک راه فکر کنیم.

آن هم برد بود؟

همه حمایت ها پشت سر تیم ملی بود. راه دیگری جز برد نداشتیم که خدا را شکر به این هدف رسیدیم.

البته خودتان هم فعل خواستن را برای حضور در برزیل صرف کردید؟

این موضوع درست است، صددرصد از شروع اردوی ترکیه و بازی با ازبکستان استارت کار را زدیم و تمام فکر ما این بود که باخت، برد و مساوی در مسیر ما وجود دارد، اما در نهایت باید این روحیه را با کمک مردم، خبرنگاران و مسئولین داشته باشیم که باید صعود کنیم. البته نقش کی روش هرگز نباید نادیده گرفته شود.

  می شود منظورتان را شفاف تر توضیح دهید؟

به نظر من نقش کی روش مخصوصا برای موفقیت ما خیلی زیاد بود، کی روش آن چیزی را که باید به ما انتقال می داد انجام داد و این تیم لیاقتش را دارد که به جام جهانی برود. تمام این بازی ها و بردها بدون تمرینات کی روش و فعل خواستن و تمرینات خوب اتفاق نمی افتد. مخصوصا در بازی با قطر.

  همه دوست داشتند این بازی را تیم ملی ببرد، قبول دارید؟

بله همین طور است روزنامه ها، مردم، مسئولین همه واقعا کمک کردند، اتفاقاتی مثل بازی با کره جنوبی افتاد که همه با هم برای بردن یک دل شده بودیم. این خواستن ها برای موفقیت باید از طرف همه برای رسیدن به هدف باشد نه یک نفر. البته ما درست است که قطر را بردیم و همه خواستند که این اتفاق بیفتد هرگز نباید در این شرایط بازی سخت مقابل لبنان را فراموش کنیم چون تیم لبنان به ازبکستان در خانه ازبکها یک بر صفر باخته پس بازی سخت است.

  چه راهکارهایی باید برای گرفتن سه امتیاز این بازی داشته باشیم؟

ما باز هم باید بازی لبنان و ازبکستان را به خاطر بیاوریم، گلی که لبنان خورد توپ به پای بازیکن خودشان خورد و سپس به گل تبدیل شد، ما نباید لبنان را هرگز فراموش کنیم، البته پیروزی بر قطر یک گام بزرگ برای رسیدن به هدف ما بود و باید بدانید بازی با لبنان کار ما را برای رفتن به جام جهانی تکمیل می کند در غیر این صورت و اگر خدایی ناکرده بازی با لبنان را از دست بدهیم نتیجه مقابل قطر هم بی ارزش می شود.

  برخی از نتایج شما کمی نوسان داشت، دلیلش چه بود؟

گرفتن چهار امتیاز از دو بازی به نظر من ایده بسیار خوبی است ولی الان شرایطی است که هرگز نباید امتیازی از دست بدهیم در آن زمان جای جبران داشتیم اما الان امتیاز از دست دادن مساوی است با خداحافظی با برزیل و جام جهانی، پس باید اشتباه نکنیم.

  در بازی با قطر خیلی ها معتقد بودند که بالای ۱۰ کیلومتر دویدید؟

یک روحیه و انگیزه بسیار خاصی در بین من و تمام بازیکنان بود، اگر یک لحظه به این فکر می کردید که ایران می تواند بازی را ببرد از صددرصد توانمان ۱۲۰ درصد را استفاده می کردیم. ما روحیه مضاعفی داشتیم، البته قرارهای دیگری هم با بچه ها داشتیم.

  مثل چه چیزی؟

ما قبل از بازی با همدیگر قرار گذاشته بودیم موقعی که مصدوم، خسته و یا نمی توانیم به تیم کمک کنیم به فکر بچه هایی باشیم که در ایران به دیدار آنها رفتیم و آنها را دیدیم. با خودمان عهد کردیم که بدانیم آنها با چه سختی هایی زندگی می کنند و یا چه آرزوهایی را در ذهن خود می پرورند. به خاطر آنها خیلی بیشتر تلاش کردیم و اصلا در بازی با قطر خستگی برای ما معنایی نداشت.

  با وجود حرف و حدیث ها اما عرب ها به دنبال مسائل حاشیه ای رفتند.

شروع حواشی قطری ها با نشستن هواپیما در فرودگاه دوحه بود و سپس نفرستادن اتوبوس، مسائل هتل، اتاق ها و فرستادن بازیکنان به سه طبقه بود، بالاخره آنها کار خود را شروع کردند ولی ذهن ما برای بازی با قطر کاملا واضح بود.

  این کارها شما را با انگیزه تر نکرد؟

همین طور است ولی برخی اوقات این کارها آدم را عصبانی می کند به خاطر این که ما آمادگی ذهنی داریم که شاید قطری ها دست به این کارها بزنند. با بازیکنان صحبت شده بود که احتمال دارد این ها به چه شکلی و چه طوری بازی کنند و شاید در طول بازی حرکاتی انجام دهند به همین خاطر ما برنامه ریزی خوبی را با توجه به اینکه می دانستیم چه اتفاقاتی امکان دارد بیفتد برای این بازی داشتیم، خوشبختانه بچه ها مسلط بودند. چون در غیر این صورت امکان داشت تمرکز خود را از دست بدهیم.

  پس از پیروزی بر قطر بغض کردی، خندیدی و کی روش را عجیب در آغوش گرفتی؟ چرا؟

اول باید این را بگویم که پس پیروزی با قطر اول شادی ام را با مردم ایران در سراسر جهان تقسیم کردم به خاطر این که یک کار کوچک فعلا برای آنها انجام دادیم و آنها خوشحال شدند، واقعا این بازی حساس و شاید سرنوشت ساز بود، خیلی دوست داشتم ببریم. دیدید پس از بازی اول به سمت مردم رفتم و خوشحالی کردم.

سپس طبق وظیفه به سمت مربی تیمم که در کنار رختکن بود و در کنار تونل خوشحال ایستاده بود رفتم و از خوشحالی مربی خودم و کسانی که همراه او بودند در آغوش گرفتم و خوشحالی خودم را با او تقسیم کردم، چون واقعا کی روش مثل یک ایرانی نگران تیم ملی بود، کی روش واقعا برای فوتبال ایران در حال زحمت کشیدن است، من این را با چشمانم می بینم که او چقدر در حال تلاش است، برای یک بازی فیلم های زیادی می بیند که بازی ها را آنالیز کند، بازی های باشگاهی بازیکنان، بررسی حرکات این ها همه توسط کادر فنی انجام می شود. به همین دلیل من واقعا برای کی روش خوشحال بودم که پس از این شرایط سخت با یک سه امتیاز خوشحال شد.

خداداد عزیزی حماسه ساز ملبورن و کریم باقری و خیلی از بزرگان آمدند و تیم ملی را حمایت کردند، نظرت چیست؟

اول از همه نباید آن روزی را فراموش کنیم که قبل از سفر به امارات تمرین کردیم، خبرنگاران، پیشکسوتان، تلویزیون، رادیو همه آمدند تا تیم ملی ایران را با روحیه خوب به سفر بفرستند و خدا را شکر این اتفاق افتاد. واقعا حضور فرامرز ظلی با آن سن و سال جز شرمندگی چیز دیگری برای ما نداشت. سپس خداداد عزیزی و باقری به دوحه آمدند، اینها چیزهایی است که وقتی ما می بینیم وظایف ما سنگین تر می شود، می دانیم در چه جایگاهی هستیم و باید چگونه تلاش کنیم.

  پس چرا شان و شخصیت این بزرگان مخصوصا افرادی چون کریمی حفظ نمی شود؟

نه تنها برای دایی، کریمی، مهدوی کیا، عابدزاده بلکه برای هیچ کس هیچ کاری انجام نداده ایم، متاسفانه هیچ وقت شان و شخصیت بازیکنان را حفظ نمی کنیم. من از شما می پرسم تا الان برای چه کسی این مسائل حفظ شده که بخواهم دومی اش را برای شما مثال بزنم. مطمئن باشید این چرخ در حال چرخیدن است و ما هم ستاره ها و بازیکنان بزرگ فوتبال کشورمان را با بد برخوردی و نگه نداشتن شان آنها در حال کنار گذاشتن هستیم، این موضوع یک بدعت بد در فوتبال ما است، این اتفاق می افتد و هیچ کس هم نمی تواند درباره اش حرفی بزند، اگر بخواهیم درباره این موضوع باز هم صحبت کنیم فایده ای ندارد و باز هم این اتفاق می افتد.

قبول دارید بازی با کره خیلی سخت و حساس شده؟

خیر، خیلی سخت نیست. به خاطر اینکه بازی ما مقابل لبنان و دیدار کره و ازبکستان کار ما را راحت می کند. ما آن وقت کمی راحت تر هستیم، نتیجه را نمی دانیم آن دو تیم با یکدیگر بازی دارند و بالاخره باید یک اتفاقی در آن بازی بیفتد. قطعا یک نتیجه خوب اگر در آن بازی بیفتد امید ما بیشتر برای رفتن به جام جهانی زنده می شود، الان همه چیز دست خودمان است. ما باید به فکر این باشیم که لبنان را با تفاضل گل خوب ببریم، این مهمترین کاری است که باید باحمایت ۱۰۰ هزار هوادار روز سه شنبه انجام دهیم و بعد به کره فکر کنیم.

چون ما اگر لبنان را ببریم و آن بازی مساوی شود و یا هر کدام برنده باشد ما جای یکی از آنها را می گیریم، آنوقت تیم دوم هستیم و حضورمان در جام جهانی دست خودمان است و باید آن فرصت را با چنگ و دندان حفظ کنیم و این امیدی است برای ما، البته باز هم می گویم انشاالله همین سه شنبه مقابل ۱۰۰ هزار هوادار یک نتیجه خوب خواهیم گرفت و در نهایت دومی را نگه می داریم و به دیدار کره برویم و سرنوشت صعود دست خودمان باشد. ما می خواهیم به جام جهانی برویم که این اتفاق خواهد افتاد.