به گزارش پارس نیوز، سنگ‌نوردان ایران نخستین حضور خود را در بازی‌های آسیایی تجربه می‌کنند. در اولین دوره حضور تیم ملی سنگ‌نوردی ایران در بازی‌های آسیایی، امید به مدال‌آوری این رشته نیز می‌رود. در این بین امید به دستان و پاهای پرتوان رضا علیپور (سریع‌ترین مرد عمودی جهان) زیاد است تا بتواند در دیواره‌های جاکارتا رکوردهای جهانی خود را به ثبت برساند و نشان زرین کسب کند.

سنگ‌نوردی در شرایطی برای نخستین بار در جمع کاروان ایران در بازی‌های آسیایی جای گرفته است که ملی‌پوشان در دو ماده سرعت و کمباین به مصاف رقبای خود می‌روند.

برهمین اساس کارگروه تیم‌های ملی پس از پنج مرحله اردوی آماده‌سازی، اسامی ورزشکاران اعزامی به بازی‌های آسیایی اندونزی را اعلام کرد. طبق تصمیم این کارگروه در ماده کمباین: (خسرو هاشم‌زاده و الناز رکابی) و در ماده سرعت: (رضا علیپور، مهدی علیپور، احسان اسرار، کبری لکزایی‌فر، اعظم کرمی و حدیث نظری) ملی‌پوشان اعزامی به بازی‌های آسیایی اندونزی را تشکیل می‌دهند.

تیم اعزامی کشورمان برای حضور پررنگ در جاکارتا 9 مرحله اردوی آماده‌سازی را پشت سر گذاشته است. در این میان تعدادی از سنگ‌نوردان کشورمان در مراحل مختلف جام‌های جهانی شرکت داشته‌اند، از جمله رضا علیپور که چندی پیش در جام جهانی آرکو ایتالیا حضور داشت. علیپور که سال گذشته رکوردار جهان بود و در ایتالیا روی سکوی سوم قرار گرفت، امید کسب مدال در بازی‌های آسیایی را بالاتر برد.

البته مسیر رسیدن به سکوهای قهرمانی چندان آسان نیست. ژاپنی‌ها یکی از مدعیان اصلی در این رشته هستند. اندونزی به عنوان میزبان در ماده سرعت جزو بهترین تیم‌هاست. با این وجود مسئولان فدراسیون امیدوارند که تیم امدادی نیز از پس رقبایش بربیاید و سهمی در مدال‌های کاروان ایران داشته باشد.