به گزارش پارس نیوز، اروپا دوباره در جام جهانی قدرت‌نمایی کرد. پس از پیروزی دور از انتظار و درخشان تیم‌ ‌ملی بلژیک برابر برزیل تنها تیم‌های اروپایی در جام جهانی باقی ماندند. نیمه نهایی این رقابت‌ها بین اروپایی‌ها برگزار خواهد شد و قهرمان نیز از قاره سبز خواهد بود. در یک طرف نیمه نهایی فرانسه و بلژیک برابر هم قرار خواهند گرفت و در طرف دیگر برنده بازی روسیه با کرواسی و سوئد با انگلیس خواهد بود. بدون شک برنده اصلی این جام جهانی اروپایی‌ها هستند.

در طول تاریخ تنها پنج بار همه تیم‌های حاضر در نیمه نهایی اروپایی بودند. برای نخستین‌بار این اتفاق در سال ۱۹۳۴ در ایتالیا رخ داد. میزبان به همراه اتریش، چکسلواکی و آلمان به نیمه نهایی راه پیدا کردند. در فینال ایتالیا توانست چک را دو بر یک شکست دهد و برای اولین بار فاتح جام جهانی شود.

در جام جهانی ۱۹۶۶ انگلیس نیز چنین اتفاقی تکرار شد. میزبان بازی‌ها توانست با پیروزی چهار بر دو مقابل آلمان غربی فاتح جام جهانی شود. نیمه نهایی بین تیم‌های انگلیس، پرتغال، آلمان و شوروی برگزار شد.

جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا بازگشت حکمرانی اروپایی‌ها در این رقابت‌ها بود. لهستان با ایتالیا و آلمان با فرانسه دیدارهای نیمه نهایی را برگزار کردند. در نهایت ایتالیا و آلمان به فینال رسیدند و ژرمن‌ها سه بر یک پیروز شدند.

آخرین باری که اروپایی‌ها در جام جهانی قدرتمند ظاهر شدند به سال ۲۰۰۶ بر می‌گردد. نیمه نهایی بین تیم‌های آلمان با ایتالیا و فرانسه با پرتغال برگزار شد. ایتالیا در یک بازی به یاد ماندنی که ضربه سر زین‌الدین زیدان به مارکو ماتراتزی جنجالی‌ترین لحظه این دیدار بود، توانست قهرمان جهان شود.

باید خاطرنشان کرد که جام جهانی ۲۰۱۸ نیز برای تیم‌های آمریکایی بد یمن بود. از ۹ قهرمانی که تیم‌های این قاره به دست آورده‌اند تنها یک بار در اروپا این اتفاق افتاده است. برزیل با حضور پله جوان توانست در سوئد در سال ۱۹۵۸ جشن قهرمانی بگیرد. پس از آن تاریخ تنها دو بار تیم‌های آمریکای جنوبی توانستند به فینالی که میزبان‌شان یک تیم اروپایی بود برسند. آرژانتین به فینال جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا رسید و برزیل در دیدار نهایی جام جهانی ۹۸ فرانسه حضور داشت.

این جام جهانی می‌تواند برای برخی از تیم‌ها تجربه شیرینی باشد. بلژیک، کرواسی، روسیه و سوئد فرصت دارند برای اولین بار قهرمانی در این بازی‌ها را تجربه کنند. هم‌چنین ممکن است فرانسه یا انگلیس برای دومین بار قهرمان جهان شوند.