یک روز تا روز سرنوشت برای تیم ملی ایران باقی مانده است. ایران فردا ساعت ۱۹:۳۰ در نخستین بازی خود در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به مصاف مراکش می‌رود. کارلوس کی‌روش، سرمربی پرتغالی ایران، دیدار با مراکش را مهم‌ترین بازی ایران در روسیه می‌داند. نتیجه‌ گرفتن در این دیدار می‌تواند ایران را به تاریخ‌سازی مقابل اسپانیا و پرتغال، دو غول فوتبال جهان، امیدوار کند. مهم‌ترین دغدغه کارلوس کی‌روش فردا انتخاب ترکیب اصلی است.

«کی‌روش در دو سال اخیر نشان داده در هر بازی می‌تواند حریف را غافلگیر کند و حدس‌ زدن ترکیب اصلی ایران کار ساده‌ای نیست. با وجود این می‌توان با توجه به بازی دوستانه تیم ملی مقابل ترکیه ولیتوانی وبررسی وضع اردوی تیم ملی پس از تمرین امروز در سن پترزبورگ، درباره ترکیب ایران در بازی با مراکش به جمع بندی برسد.

بیرانوند مرد شماره یک

کارلوس کی‌روش بر خلاف چهار سال پیش این‌بار درباره دروازه‌بان ابهامی ندارد. او دروازه‌بان خود را از ماه‌ها قبل انتخاب کرد. علیرضا بیرانوند قطعا شماره‌ یک ایران در بازی فردا خواهد بود.

انتخاب مشکل زوج دفاعی

در قلب دفاع خط‌ خوردن سیدجلال حسینی معادلات قبلی را به‌ هم زد. مرتضی پورعلی‌گنجی نفر اصلی این پست خواهد بود. از بین پژمان منتظری، مجید حسینی، روزبه چشمی و محمد خانزاده، یک بازیکن با پورعلی‌گنجی یک زوج تشکیل می‌دهد. ترکیب بازی با ترکیه و تمجید درخور ‌توجه کی‌روش از روزبه چشمی که او را مدرن‌ترین مدافع ۱۰ سال اخیر خواند، نشان می‌دهد باید منتظر زوج پورعلی‌گنجی – چشمی بود.

در دفاع راست هم احتمالا رامین رضاییان بازیکن ثابت ایران در بازی با مراکش خواهد بود. خط‌ خوردن وریا غفوری شانس رضاییان را بالا برد. پژمان منتظری و محمد خانزاده دیگر بازیکنانی هستند که توان بازی در پست دفاع راست را دارند. در دفاع چپ، اما‌ و‌ اگری وجود ندارد و میلاد محمدی بازیکن ثابت است. در صورتی‌ که برای میلاد مشکلی پیش بیاید، گزینه دوم حاج‌صفی است.

حاج صفی – ابراهیمی یا …

ایران فردا به احتمال زیاد با دو هافبک دفاعی بازی می‌کند. محرومیت سعید عزت‌اللهی در بازی نخست، کمی دست کی‌روش را بسته است. به احتمال فراوان، زوج احسان حاج‌صفی – امید ابراهیمی در میانه میدان قرار بگیرد. احتمال استفاده از زوج حاج‌صفی – شجاعی هم وجود دارد. در دو بازی بعدی با پایان محرومیت عزت‌اللهی شاید تغییراتی در این پست ایجاد شود.

دستان باز کارلوس

یکی از مشکلات کی‌روش این پست است. او چهار گزینه پیش‌روی خود می‌بیند؛ اشکان دژاگه، مسعود شجاعی، کریم انصاری‌فرد و سامان قدوس٫ دژاگه با توجه به مصدومیت قبلی‌ خود، صد درصد آماده نیست. شجاعی و قدوس هم شاید گزینه‌های اول کی‌روش نباشند. به همین دلیل در چند بازی از انصاری‌فرد که یک مهاجم است، در این پست استفاده شد. دژاگه اگر از نظر بدنی مشکل نداشته باشد، در ترکیب بازی با مراکش قرار می‌گیرد.

جهانبخش مهره ثابت

چهره شاخص تیم ملی ایران در سمت راست خط میانی توپ می‌زند؛ علیرضا جهانبخش، آقای گل لیگ هلند. درباره ثابت‌ بازی‌کردن جهانبخش هیچ بحثی وجود ندارد. در سمت چپ هم گزینه اصلی مهدی طارمی است. با این‌ حال طارمی در بازی دوستانه با لیتوانی کمی آسیب دید و درباره رسیدنش به بازی فردا با مراکش کمی تردید وجود دارد. اگر مصدومیت طارمی جدی نباشد، او و جهانبخش دو هافبک کناری ایران در بازی با مراکش خواهند بود. وحید امیری، مهدی ترابی و سامان قدوس هم نفرات ذخیره این پست‌اند.

سردار تک مهاجم ایران

ایران با یک مهاجم بازی خواهد کرد و شانس سردار آزمون از رضا قوچان‌نژاد و کریم انصاری‌فرد کمی بیشتر است.

احتمالات و اتفاقات

برای بازی با مراکش می‌توان از بازی علیرضا بیرانوند، میلاد محمدی، مرتضی پورعلی‌گنجی، احسان حاج‌صفی و علیرضا جهانبخش صددرصد مطمئن بود. رامین رضاییان، روزبه چشمی، امید ابراهیمی و سردار آزمون هم به ترکیب اصلی خیلی نزدیک‌اند. مهدی طارمی و اشکان دژاگه اگر آسیب‌دیده نباشند، دیگر نفرات اصلی خواهند بود. پژمان منتظری، کریم انصاری‌فرد و مسعود شجاعی نفراتی‌اند که در صورت تغییر در این ترکیب ۱۱نفره، بیشترین شانس را برای بازی دارند. کی‌روش در دیدارهای انتخابی به صورت مرتب ترکیب اصلی ایران را تغییر می‌داد و نشان داد که فقط به ۱۱ بازیکن اعتقاد ندارد. او عنوان کرد در آسیا فقط یک تیم می‌تواند ایران را شکست دهد و آن هم نفرات ذخیره تیم ملی‌اند. در فوتبال نباید از احتمالات و اتفاقات غافل بود امیدواریم مانند همیشه منتظر بهترین نمایش از یوزهای ایران باشیم.

مراکش تلفیقی از فوتبال آفریقا و اروپا

در مقابل تیم مراکش با بازیکنانی شاغل در لیگ های اروپا فوتبال را مبتنی بر قدرت بدنی وسپس تکنیک اروپایی بازی می کنند آنان هم اهمیت این بازی را می دانند شاگردان هرورنارد فرانسوی مانند بن عطیه ، زیخ و…. آگر آماده و سر حال باشند برای هر حریفی درد سر ساز خواهند بود.

آخرین تمرین تیم ملی پیش از سفر به سن پترزبورگ

تیم ملی فوتبال ایران آخرین تمرین خود را پیش از سفر به سن پترزبورگ برگزار کرد.‌بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران صبح دیروز آخرین جلسه تمرینی خود را پیش از سفر به سن پترزبورگ برگزار کردند.این تمرین از ساعت ۱۰:۴۵ در زمین کمپ باشگاه لوکوموتیو برگزار شد و ملی پوشان فوتبال ایران پیش از عزیمت به محل نخستین بازی خود در جام جهانی به تمرین پرداختند.‌بازیکنان تیم ملی پس از صرف ناهار، ساعت ۱۶ برای سفر به سن پترزبورگ عازم فرودگاه شدند.‌آخرین تمرین تیم ملی فوتبال ایران پیش از دیدار برابر مراکش ساعت ۱۵:۳۰ امروزبرگزار می‌شود که بر اساس قوانین مسابقات ۱۵ دقیقه ابتدایی این تمرین به روی خبرنگاران باز است.نشست خبری سرمربی تیم ملی ایران هم امروز از ساعت ۱۵ آغاز می‌شود.

«چاکر» داور دیدار ایران و مراکش

«جونیت چاکر» داور مطرح ترکیه ای، قضاوت دیدار ایران و مراکش را در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه برعهده گرفت.‌دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و مراکش از گروه دوم جام جهانی ۲۰۱۸، فرداشب در شهر

«سن پترزبورگ» برگزار می شود.بر این اساس، کمیته داوران فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) قضاوت این بازی را به چاکر ترکیه ای سپرد.‌این داور ۴۱ ساله، سابقه بارها قضاوت در دیدارهای مهم لیگ قهرمانان اروپا را دارد و در دو سال گذشته یکی از بهترین داوران اروپا بوده است.‌بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال از امشب با دیدار روسیه میزبان برابر عربستان آغاز می شود.

عزت‌اللهی تنها محروم دور نخست

سعید عزت اللهی تنها بازیکنی است که در دور اول مرحله گروهی جام جهانی غایب خواهد بود.

به‌ گزارش آس، جام جهانی روسیه از امروز با دیدار کشور میزبان و عربستان آغاز می‌شود و تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران هم فردا باید برابر مراکش به میدان برود.‌روزنامه‌ آس ‌اسپانیا نوشت: سعید عزت اللهی که به پوگبای ایرانی معروف است، تنها بازیکن حاضر در جام جهانی است که در دور نخست مرحله گروهی غایب است و نمی‌تواند تیمش را همراهی کند.

اظهار نظر سرمربی مراکش درباره ایران

هرور رنارد سرمربی تیم مراکش به تمجید از کارلوس کی روش پرداخت.‌هرور رنارد سرمربی تیم مراکش در حالی باید تیمش را فردا برای دیدار با تیم ملی ایران آماده کند که روز قبل روبروی دوربین فیفا نشست و به سئوالات آنها پاسخ داد. رنارد با تمجید از تیم ملی و سرمربی ایران گفته است: بازی بسیار سختی برابر ایران خواهیم داشت و حریف قدرتمندی برای ما هستند و به هیچ عنوان آنهارا دست کم نمی گیریم.آنها از یک مربی مشهور و باتجربه بهره می برند که قدرتشان را بیش تر می کند.ما از قدرت دفاعی خوب ایران خبر داریم همینطور از خط حمله این تیم که مهره های خوبی دارد ما وایران هر دو به دنبال برد دراین بازی حساس هستیم .

حضور بیش از ۲۰ رهبر جهان در افتتاحیه

«آلکسی سوروکین» مدیر کل کمیته برگزاری جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ هم دیروز اعلام کرد، سران بیش از ۲۰ کشور در مراسم افتتاحیه جام جهانی در مسکو حضور خواهند داشت.‌به گزارش تاس، سوروکین در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به حضور سران بیش از ۲۰ کشور در مراسم افتتاحیه جام جهانی در ورزشگاه لوژنیکی گفت: این موضوعی عادی است زیرا رهبران کشورها همواره علاقه زیادی به حضور در چنین مراسمی و بازی نخست و فینال جام جهانی دارند.‌«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین هم با اعلام اینکه از رئیس جمهوری آمریکا برای حضور در مراسم جام جهانی ۲۰۱۸ دعوت شده است، گفت: «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه گفته است که از پذیرفتن همه مهمانان خارجی (رهبران کشورهای مختلف) در مسکو خرسند خواهد بود و بدیهی است این شامل مهمانانی از ایالات متحده در عالی ترین سطح می شود.بیست و یکمین جام جهانی فوتبال امشب طی مراسمی در مسکو افتتاح و مسابقات جام جهانی به میزبانی روسیه از ۲۴ خرداد در ۱۲ ورزشگاه ۱۱ شهر آغاز می شود.

برنامه بازی‌های جام جهانی

گروه A امروز: روسیه ـ عربستان ۱۹:۳۰ ‌ فردا: مصر ـ اروگوئه ۱۶:۳۰

گروه B فردا: مراکش ـ ایران ۱۹:۳۰

پرتغال ـ اسپانیا ۲۲:۳۰

گروه C شنبه: فرانسه ـ استرالیا ۱۴:۳۰

پرو ـ دانمارک ۲۰:۳۰

گروه D شنبه: آرژانتین ـ ایسلند ۱۷:۳۰

کرواسی ـ نیجریه ۲۳:۳۰

انتهای پیام/