به گزارش پارس نیوز، 

وضعیتی که موجب شده هر ساله مبالغ قابل توجهی از سرمایه‌های مالی باشگاه‌ها در جیب بازیکنانی برود که از لحاظ فنی هیچ ثمره‌ای برای باشگاه‌ها نداشته‌اند. از بازیکن کروات استقلال که اکنون این باشگاه را به پرداخت 5/1میلیارد تومان محکوم کرده تنها یک نام در ذهن باقی است و نه چیز دیگری. پروپژیچ در ایامی که پیراهن استقلال را به تن می‌کرد هیچ گاه نتوانست در قامت مهاجمی گلزن در ترکیب استقلال ایفای نقش کند و همواره نقشی محدود در این تیم داشت.

این بازیکن گرچه برای استقلال سودی نداشت اما برای عاملان حضورش در فوتبال ایران سود بسیار داشت و خود نیز دستمزد بسیار قابل توجهی از فعالیت اندکش در فوتبال ایران به چنگ آورد. از این دست بازیکنان که چند صباحی به فوتبال ایران آمده‌اند و رفته‌اند کم در فوتبال ایران نبوده و پرشمارند. امثال پروپژیچ که بدون تحقیقات جدی از سوی باشگاه‌ها و تنها به جهت آنکه از امتیاز جذب بازیکنان خارجی بهره برده شود، با باشگاه‌های ایرانی قراردادهای گزافی بسته‌اند.

پرسپولیس نیز هنوز درگیر پرونده‌هایی از این دست است و از یاد نمی‌بریم که عاملان حضور ژوزه چه ضربه‌های مالی مهلکی بر پیکر این باشگاه وارد کردند. مبالغی که تا کنون در فوتبال ایران مصروف جذب بازیکنان و مربیان خارجی شده، سر به فلک می‌زند و اگر مجموع دستمزدهایی که برای این قبیل بازیکنان و مربیان هزینه شده، کنار هم قرار دهیم قطعا عدد بسیار بزرگی به دست می‌آید که شاید برای اجرای پروژه‌های بنیادین مانند ساخت ورزشگاه، ساخت آکادمی‌ها و یا خرید بازیکنان و مربیانی صاحبنام در عرصه فوتبال جهان کفایت کند.

مساله ما با باشگاه‌هایی که سرمایه‌های خود را در این راه سوزانده‌اند البته خودداری از جذب خارجی‌ها نیست. فوتبال ایران به داشتن خارجی‌هایی که صاحب سوابق درخشانی باشند عمیقا نیازمند است و باید در این راستا زمینه‌ساز حضور هر چه بیشتر چنین گزینه‌هایی بود اما عملا در فوتبال ایران انگشت‌شمار خارجی‌هایی بوده‌اند که با این سوابق چشمگیر به استخدام درآمده‌اند و عموما بازیکنان و مربیانی وارد فوتبال ایران شده‌اند که حتی در کشورهای خود نیز مشتری نداشته‌اند.

پرونده پروپژیچ‌ها مسلما تلنگری دوباره است بر افکار مدیران و حتی مربیان فوتبال ایران که ندیده و نشناخته اقدام به خرید بازیکنان و مربیان می‌کنند و عنان باشگاه‌های خود را به دست واسطه‌هایی می‌سپارند که فقط درصد‌های باقیمانده از این انتقال‌ها برایشان اهمیت دارد و نه فردای فوتبال ایران؛ آینده‌ای که بی‌گمان با انتخاب‌های درست بهتر از امروز ساخته خواهد شد و فوتبال ایران را در قواره‌ای بزرگ‌تر قرار خواهد داد.

گزارش: حمیدرضا عرب