سیاوش اکبرپور بازیکن سابق استقلال در مورد باخت تیمش در شهرآورد 85 به خبرنگار ما گفت: استقلال سومین بازی خود را با شفر تجریه می کرد و شاید در نگاه اول تیم کمی نظم پیدا کرده باشد؛ اما واقعیت این است که هنوز تغییر خاصی در روند تاکتیکی استقلال به وجود نیامده است.


وی افزود: واقعا برون رفت از شرایط فعلی برای استقلال کار سختی نیست و واقعا نمی دانم چرا این قدر کار را سخت می کنند. هر تیمی در طول فصل دچار شرایط مختلفی می شود و اینجاست که سرمربی باید بتواند فضا را به سود تیمش تغییر دهد.


اکبرپور با انتقاد از عملکرد برخی از بازیکنان گفت: بدون رودربایستی باید بگویم نیمی از بازیکنان تیم لیاقت حضور در استقلال را ندارند. کیفیت بازی آنها اصلا در حد و اندازه باشگاه بزرگ استقلال نیست و نمی دانم با چه ملاک و معیاری جذب شده اند. شما دیروز دیدید که تنها چند بازیکن درون زمین بودند که توان تغییر آهنگ بازی را داشتند.


مهاجم سابق استقلال با اشاره به عملکرد وریا غفوری در سمت راست خط دفاعی استقلال تصریح کرد: وریا دیروز به خوبی جنگید و با همه وجودش برای استقلال بازی کرد. تیم اگر 11 بازیکن مثل او را در زمین داشت، قطعا بازنده میدان نبود. برخی بازیکنان قابلیت حضور در این تیم را ندارند و باید قبول کنیم استقلال خیلی بد بسته شده است.


وی بزرگترین مشکل شفر را عدم شناخت کافی از نفرات خود دانست و گفت: وقتی شفر شجاعیان و فرشید اسماعیلی را در نقطه ای از زمین به کار می گیرد که به طور کامل از جریان بازی خارج می شوند یعنی هنوز از قابلیت های بازیکنانش اطلاع دقیق ندارد. ارنج استقلال تحت تاثیر همین عدم شناخت در نهایت ترس بسته شده بود.


اکبرپور ادامه داد: هنوز که هنوز است نمی دانم دلیل نیمکت نشینی سیدمهدی رحمتی چه بود؟ شفر با چه توجیهی یکی از با تجربه ترین بازیکنان خود را روی نیمکت می نشاند تا وزن تیمش از تعادل خارج شود. جابر انصاری وقتی به زمین آمد به خوبی خط دفاعی پرسپولیس را آزار داد و چندین موقعیت هم داشت. چرا چنین بازیکنی باید روی نیمکت بنشیند؟


وی با تاکید بر خلاء تجربه در میان بازیکنان استقلال تصریح کرد: تیم آنقدر به بی بازیکنی و بی ستاره بودن رسیده که تنها آلترناتیو سکوها شده مهدی قائدی!


اکبرپور با رد مساله بحران در استقلال گفت: این کلمه تنها در ادبیات فوتبالی ما وجود دارد. مگر بایرن مونیخ فصل را بد شروع نکرد؟ پس چطور در ادامه توانست به مسیر اصلی خودش برگردد؟ استقلال در همه این سالها با این شرایط مواجه شده و در نهایت کار به کسی سپرده شده که بتواند فضا را تغییر دهد؛ ولی همه می بینید شفر کسی نیست که بتواند نجات بخش تیم باشد.


وی افزود: متاسفانه هیئت مدیره رفت سراغ یک مربی بیکار که در خانه نشسته بود و هیچ پیشنهادی هم نداشت. مگر می شود یک مربی حرفه ای بیاید و با یک قرارداد شش ماهه اعتبار خودش را بگذارد وسط؟ ما وقتی سرمربی خودمان را کنار می گذاریم و می رویم سراغ گزینه خارجی و با هزار سلام و صلوات او را می آوریم باید یک برتری در او دیده باشیم؛ ولی به عقیده من آمدن شفر برای استقلال خودکشی بود.


اکبرپور با اشاره به عملکرد کی روش در تیم ملی او را نمونه بارز یک مربی موفق و جریان ساز تلقی کرد و گفت: باور کنید استقلال یک مربی با شخصیت و دارای کاریزما مثل کی روش نیاز دارد. همین آقای کی روش وریا غفوری را تبدیل می کند به بازیکن تاثیرگذار تیم ملی؛ ولی همین بازیکن در استقلال همیشه در یک سرگردانی و بلاتکلیفی نمی تواند حتی نیمی از توانایی های خود را به نمایش بگذارد. باید قبول کنیم استقلال بیمار است و با این وضعیت باید منتظر روزهای بدتری هم باشیم. در یک کلام باید بگویم آینده استقلال با شفر تاریک است.


مهاجم سابق استقلال آمار 4 گل زده در 10 بازی را فاجعه دانست و ادامه داد: زمان ما پیش می آمد که مهاجم روی دور گل زدن نباشد؛ اما نهایتا یکی دو بازی این اتفاق می افتاد. من کنار مجیدی، برهانی و عنایتی بازی کردم و کارنامه ام نیز مشخص است. اما مگر می شود استقلال در 10 بازی تنها 4 گل زده باشد؟ من واقعا نگران این تیم هستم. باور کنید همین حالا اگر دو ماه تمرین کنم از نصف بازیکنان استقلال بهتر خواهم بود.


وی در پایان تاکید کرد: باید به استقلال کمک کنیم و بپذیریم که در این فصل به جایی نخواهیم رسید. لااقل از همین حالا به فکر ساخت یک تیم برای فصل بعد باشیم و بازیکنان جوان مان را جدی تر بگیریم. وگرنه نمی توان با قرارداد 6 ماهه و کارهای مقطعی به موفقیت رسید.