سجاد شهباززاده بعد از مدت ها سکوت در گفت و گو با ورزش سه صحبت های جالبی در مورد دربی 85، آمار ضعیف گل نزدن مهاجمان استقلال در گل زدن، شرایط استقلال و ..... صحبت های جذابی انجام داد که در ادامه آن را می خوانید:


نظر تو در مورد دربی چیست؟ هواداران به نظر از سبک بازی استقلال راضی بودن ولی شکست هیچ وقت در این بازی راضی کننده نیست.


بازی بدی نبود ولی این نتیجه نیست که نه ما و نه هواداران را راضی کند. مطمئنا ما به پیروزی نیاز داریم، نیاز داریم هم خوب بازی کنیم و هم 3 امتیاز بازی را بگیریم تا بتوانیم شرایط خود در جدول رده بندی را درست کنیم.


فکر می کنی چرا استقلال در این بازی شکست خورد؟


ما در این بازی موقعیت های خوبی داشتیم و بد بازی نکردیم. خوب طبیعی است که وقتی مقابل پرسپولیس عقب می افتی کار برای جبران خیلی سخت است چون قدرت این تیم مشخص است. با این حال من فکر می کردم ما بازهم موقعیت هایی داشتیم که می توانستیم نتیجه بهتری بگیریم.


فکر می کنی نتیجه عادلانه در دربی چه نتیجه ای بود؟


اگر بخواهم عادلانه صحبت کنم باید بگویم که با توجه به تسلطی که داشتیم و البته موقعیتی که خلق کردیم می توانستیم بازنده این بازی نباشیم.


اما برسیم به وضعیت مهاجمان ، استقلال تا کنون 12 بازیکن در لیگ و جام حذفی برگزار کرده است و 3 مهاجم استقلال فقط یک گل زده است. دلیل این موضوع چیست؟


این مشکل به نظر من تنها به مهاجمان این تیم ربط پیدا نمی کند و این مشکل که شما می گویید کاملا برای خود ما هم عجیب و قریب است. شما ببینید که ما کلا از اول فصل کم گل زده ایم و در همه تیم ها قرار نیست تمام گل ها را مهاجمان بزنند. شما ببینید ما از روی ضربه آزاد گل نمی زنیم، شوت از راه دور نمی زنیم، من می گویم استقلال در سازمان تهاجمی مشکل داریم و به طور کل کارخانه موقعیت سازی استقلال با مشکل روبرو است. ببینید تقریبا تمام بازیکنانی که در استقلال بازی می کنند بازیکنان امتحان پس داده ای هستند. این که ما نمی توانیم موقعیت صد در صد گل خلق کنیم واقعا اتفاق های عجیب است و من فکر می کنم مشکل سازمان خط حمله است که بایه هرچه زودتر حل شود.

دفاعیه شهباززاده از 1080 دقیقه گل نزدن!


تو اول فصل مهمترین خرید استقلال در خط حمله بودی و حتی خیلی ها تو را جانشین کاوه رضایی می دانستند. چرا نمی توانی گل بزنی؟


ببینید واقعا مسائل مختلفی دخیل است. من اول فصل داشتم خوب بازی می کردم در حالی که تیم استقلال نسبت به زمانی که من در آن بودم تغییر کرده بود. بعد از 2 ماه که از مصدومیت برگشتم سرمربی تغییر کرده بود، البته این ها بهانه ای برای گل نزدن نیست ولی واقعا پست مهاجم پستی است که موفقیت در آن به نمایش بازیکنان کناری ارتباط دارد. من اگر موقعیت بدست می آوردم و می زدم انتقادها درست بود ولی واقعا شرایط اینطور نیست.

ولی 100 درصد توقعات از تو خیلی بالاتر است.


من این را قبول دارم اما می خواهم بگویم کارنامه من کاملا مشخص است و من جایگزین کسی نشده ام. نگاه کنید که من در دو فصلی که در استقلال حضور داشتم عملکرد بسیار خوبی داشتم و الان هم نه شرایط آمادگی ام تغییر کرده و نه در زندگی ام چیزی عوض شده است.

پس خودت قبول نداری که کمی افت کرده ای؟


نه. اصلا چنین چیزی را قبول ندارم. اگر موقعیت به دست می آوردم و گل نمی کردم، حق با شما بود اما واقعا در این بازی مگر موقعیتی پیدا کرده ام و تبدیل به گل نشده است؟ من فیلم های بازی هایم را همواره تماشا می کنم تا اگر مشکلی بود، آن را برطرف کنم اما من در تمام طول بازی در فضاهایی که باید حضور دارم اما وقتی توپ به من نمی رسد چه کاری می توانم انجام دهم؟ انتظار ندارید که همه بازیکنان حریف را خودم دریبل کنم و توپ را وارد دروازه کنم؟ بازیکنان کمی هستند که می توانند این کار را انجام بدهند اما من برای گل زدن نیاز دارم که در موقعیت هایی که قرار دارم، توپ برسد اما این اتفاق نمی افتد.

دفاعیه شهباززاده از 1080 دقیقه گل نزدن!

تو در دربی هم خیلی نتوانستی در روند تهاجمی استقلال موثر باشی. این موضوع را قبول داری؟


در دیدار دربی از زمانیکه وارد زمین شدم، کلا دو توپ هوایی آمد که نمی شد آن را کاری کرد. کلا در بازی های اخیر، من برابر فولاد خوزستان بازی کردم که موقعیتی نداشتیم و دو 10 دقیقه برابر نساجی و پرسپولیس به میدان رفتم که در این دقایق هم موقعیتی نصیب ما نشد. من با انتقاد مشکلی ندارم اما حداقل انتظار من این است که کمی منصفانه به این موضوع نگاه کنیم و شرایطی که در آن قرار داشتم را درک کنید. نه فقط من، بلکه تمام مهاجمان دیگر استقلال هم این مشکل را دارند و اگر ساختار هجومی استقلال درست شود، مطمئنا نتایج بهتری خواهیم گرفت.

دو روز قبل از دربی با شفر صحبت های خصوصی انجام دادی. این صحبت ها ربطی به شرایط این روزهایت در استقلال داشت؟


نه. آقای شفر برای اینکه شناخت بیشتری از بازیکنان پیدا کند معمولا جلساتی با بازیکنان برگزار می کند و حالا صحبت های ایشان با من جلوی چشم خبرنگاران رخ داد. صحبت هایمان هم صحبت هایی عادی درباره وظایفی بود که برای من مشخص شده است.


فکر می کنی شرایطی که در آن گرفتار شده ای، تغییر خواهد کرد؟


شک ندارم این روزها می گذرد و شرایط من بهتر می شود. چرا که من هر روزی برای بهتر شدن تمرین می کنم و سعی می کنم پیشرفت کنم. نه فقط من بلکه تمام بازیکنانی که در استقلال بازی می کنند، در حال تلاش کردن هستیم تا شرایط تیم را تغییر دهیم. مطمئنم این مشکلات حل خواهد شد و ما به آنچه استحقاق آن را داریم، می رسیم.

استقلال می تواند به رتبه های بالای جدول برسد و یا حتی قهرمان شود؟


اگر از نظر توان فنی بازیکنان می پرسید، باید بگویم قطعا همینطور است و ما استحقاق رسیدن به رتبه های بالای جدول را داریم. شما ببینید که ما با هر تیمی که بازی می کنیم، سوار بر بازی هستیم و مسلما اگر مشکلات روحی و روانی بازیکنان حل شود می توانیم به رتبه های بالای جدول دست پیدا کنیم. یکی از مشکلات بزرگ استقلال همین مسائل روحی و روانی است که باید حل شود.

در مورد حضور شفر در استقلال چه نظری داری؟


هنوز خیلی زود است در باره او صحبت کنیم زیرا ایشان تازه به استقلال آمده است. باید چند هفته به او زمان بدهیم تا بتوانیم در مورد ایشان قضاوت کنیم.

استقلال با شفر نسبت به گذشته تغییر کرده است؟


بله. ایشان خواسته هایی دارند و ما باید بتوانیم آن ها را در زمین پیاده کنیم.

فکر می کنی شرایط استقلال از بازی نفت تغییر خواهد کرد؟


چرا که نه. باید تلاش کنیم از همین بازی با نفت شرایط استقلال را تغییر بدهیم. نفت تیمی است که با وجود مشکلات و حواشی خوب نتیجه گرفته اما ما باید با شکست این تیم ناکامی های گذشته را فراموش کنیم و به جاده موفقیت برگردیم.