به گزارش پارس به نقل از فارس، مهدی تاج در مراسم رونمایی از کاپ جام حذفی فوتبال ایران گفت: جام بزرگ و شکیلی است که سازمان لیگ تهیه کرده، جام های قبلی کوچک بودند و نمای زیادی نداشتند اما این جام بزرگ است و وقتی تیم ها در باشگاه می گذارند کاملاً نمایان می شود.

وی افزود: مدال طرح امیرالمؤمنین که به شکل گل لاله است و روی آن نام حضرت علی (ع) حک شده است فردا به تیم قهرمان و نایب قهرمان داده می شود.

سرپرست سازمان لیگ خاطرنشان کرد: مراسم اهدای جام چند ویژگی دارد، هیچکس به جز افرادی که از آنها نام خواهم برد اجازه حق ورود به زمین چمن را ندارند. تنها سه نفر برای اهدای جوایز و کاپ درون زمین می روند.

وزیر ورزش یا معاون ایشان، مدیرعامل تیم قهرمان و یا رئیس هیئت مدیره آن به همراه رئیس فدراسیون فوتبال سه نفری هستند که مراسم اهدای جام و مدال را بر عهده دارند. خودم را از حضور در این مراسم حذف کردم تا وقتی نایب رئیس فدراسیون در مراسم حضور ندارد حسن و حسین توقع حضور در مراسم را نداشته باشند.

وی افزود: ۶۰۰ کاور برای نیروی انتظامی تهیه کردیم تا حدالمقدور مأموران پلیس با لباس نیروی انتظامی در مراسم حضور نداشته باشند. از آقای عرب سرخی و سردار ساجدی که در این امر با ما همکاری داشتند، تشکر می کنم. ۹ دوربین می تواند در مراسم اهدای جام در چمن حضور پیدا کنند.

هر برنامه مثل ۹۰، ورزش و مردم، ورزش از نگاه دو و… یک دوربینش می تواند در این مراسم شرکت کند. کارت هایی برای خبرنگاران، عکاس ها، گزارشگران برنامه های زنده و گزارشگران برنامه های غیر زنده تهیه شده است. خبرنگاران و عکاسان برای این مسابقه کاورهای یکدست سفید دریافت می کنند.

هولوگرام هایی تهیه شده است که روی کارت های آن دسته از خبرنگارانی که می توانند در مراسم اهدای جام حاضر شوند، الصاق می شود. خواهش می کنم از افرادی که کارت خبرنگاری مربوطه دریافت نکرده اند از حضور در ورزشگاه خودداری کنند چرا که اگر آنها داخل استادیوم راه داده نشوند، اتفاق خوبی نیست.

تاج در مورد اینکه چند درصد از سکوها در اختیار سپاهان قرار می گیرد، گفت: قبل از مشخص شدن میزان فینال جام حذفی تصمیم بر این شد تا سکوها به صورت ۵۰-۵۰ در اختیار هواداران دو تیم قرار بگیرد. سپاهان به عنوان میهمان ۵۰ درصد از ورزشگاه را می تواند تا جایی که هوادار دارد پر کند و مابقی آن در اختیار پرسپولیس قرار می گیرد. تاکنون سپاهانی ها ۶ هزار بلیط ۵ هزار تومانی و ۲ هزار بلیط ۳ هزار تومانی خریداری کرده اند. ممکن است ۴-۵ هزار هوادار دیگر نیز بیاورند که نیروی انتظامی کاملاً پیش بینی این مسائل را کرده است.

وی در مورد برنامه سال آینده لیگ برتر، گفت: می خواهیم لیگ را به شکل خوبی برگزار کنیم. متأسفانه برنامه ریزی سال قبل به گونه ای بود که با چالش های زیادی روبرو شدیم و برخی بی انصافی ها هم در حد ما صورت گرفت. در صورتی که برنامه ریزی لیگ در زمان حضور ما نبود. برای انجام هفته های آخر با فشردگی زیاد و مشکلات فراوانی روبرو بودیم. با توجه به اینکه تیم ملی ۲۲ اردیبهشت به اردو خواهد رفت، باید لیگ را تا ۲۰ اردیبهشت تمام می کردیم در غیر اینصورت سایر مسابقات به بعد از دیدارهای تیم ملی در رقابت های مقدماتی جام جهانی و ۲۸ خرداد که آخرین مسابقه ما برابر کره جنوبی بود موکول می شد. همچنین طبق قانون باید حداقل ۸ هفته بین دو لیگ فاصله وجود داشته باشد. به همین خاطر برگزاری لیگ برتر در آن تاریخ نیز با مشکلاتی همراه بود.

وی تأکید کرد: با این شرایط عاقلانه نبود انجام دو مسابقه لیگ را به بعد از رقابت های تیم ملی در مقدماتی جام جهانی موکول می کردیم چرا که تیم ها در بلاتکلیفی قرار می گرفتند و شرایط بسیار بدی ایجاد می شد پس در این شرایط چاره ای نداشتیم تا بازی ها را به صورت فشرده و پشت سر هم انجام دهیم. انتقادات زیادی بر ما وارد شد که آنها را گوش دادیم و با این شرایط لیگ را به پایان رساندیم.

سرپرست سازمان لیگ خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه هیئت رئیسه فدراسیون برنامه ریزی ما برای لیگ برتر سال آینده ۱۶ تیمی است مگر اینکه مصوبه جدیدی به ما داده شود. اگر تیم ملی به صورت مستقیم به جام جهانی برود کارمان راحت تر است اما در صورت رفتن به پلی آف برگزاری لیگ شرایط خاص و فرصت های خاص خودش را برای تیم ملی پیدا می کند.

کی روش برنامه تیم ملی را به ما داده است که بخشی از آن هنوز تأئید نشده. در گروه ساده ای قرار داشتیم و فکر می کردیم راحت به جام جهانی می رویم اما شرایط اکنون به این گونه است و هیچ چاره ای جز حمایت در این مقطع از زمان نداریم. زمان انتقاد نیست، با شرایطی که داریم وقتی به سازمان لیگ آمدم خیلی ها فکر می کردند نتوانیم امسال لیگ را به پایان برسانیم اما با گردن کلفتی پای برنامه ایستادیم و لیگ را قبل از شروع بازی های تیم ملی تمام کردیم.

سرپرست سازمان لیگ خاطرنشان کرد: نظرمان این است که برنامه سال بعد را طوری طراحی کنیم که از ابتدا تا انتهای سال مشخص باشد. البته شرایط سختی وجود دارد چرا که در حال حاضر تبریز با داشتن یک زمین چمن سه نماینده دارد اما باید برنامه لیگ را به بهترین شکل سازمان دهی کنیم تا دچار مشکل نشویم.

وی افزود: همانطور که می دانید امسال رئیس سازمان لیگ شدیم و باید برنامه لیگ برتر را نیز در نظر داشته باشیم. اعتقاد دارم لیگ یک ایران نیاز به یک بازسازی کامل دارد. منتظر رأی کمیته انضباطی هستیم تا شرایط تیم های لیگ یک مشخص شود. لیگ یک نیاز به آفت زدایی دارد، اگر مشکلی وجود دارد باید به صورت جدی با آن برخورد شود تا مضرات لیگ یک به لیگ برتر سرایت نکند.

تاج در مورد آئین نامه نقل و انتقالات اظهار داشت: آئین نامه نقل و انتقالات را اعلام کردیم و تا ۲۰ فروردین خیلی ها نظرات خودشان را به ما دادند. سازمان لیگ کار خودش را انجام می دهد و آن باشگاه هایی که نظر ندادند خودشان را محروم کردند. باشگاه های زیادی نظرات خود را به ما ارائه دادند که جا دارد از آنها تشکر کنیم. این قوانین شاید به برخی از باشگاه ها فشار بیاورد اما اجباری، قطعی و لازم الجراست که محکم پای آن می ایستیم. این آئین نامه اگر اجرا شود کاملاً اثرگذار است و می تواند برون داد خوبی داشته باشد. برای لیگ یک هم این برنامه باید انجام شود تا بازده خوبی داشته باشد. برخی دوستان نظر داشتند تا استفاده از چند بازیکن جوان اجباری شود که این مسئله مورد موافقت قرار نگرفت.

تاج افزود: باید شرایط به گونه ای باشد تا همه بازیکنان در میدان قرار بگیرند. برخی تیم ها تعدادی از بازیکنانی که اسم می دهند تنها روی سکو حضور پیدا می کنند و شاید پنج دقیقه هم بازی نکنند. ۱۷ درصد از بازیکنان تنها به صورت کامل بازی می کنند که این مسئله یک ایراد است.

تاج در مورد قانون سقف قرارداد و برداشته شدن آن عنوان کرد: این مسئله مورد اعتراض AFC بود و آنها اعتقاد داشتند هیچ جا به این شکل قراردادها را کنترل نمی کنند. مسئله بودجه باشگاه ها جایگزین سقف قرارداد شده است. باشگاه های لیگ یک تا بودجه خود را ارائه ندهند، نمی توانند به لیگ برتر بیایند. کمیته نظارت و ارزشیابی و کمیته دیگری که در آن مهندس مهدی، من، کاظمی و دو سه مدیر دیگر حضور دارند را به وجود آوردیم که بودجه باشگاه ها را بررسی می کنند. باشگاه ها بر اساس بودجه و ترازی که دارند، می توانند در لیگ برتر حضور پیدا کرده و بر اساس آن عمل کنند. همانطور که AFC پنالتی می گذارد و فرصت جریمه و جبران می دهد برای قانونی مثل مسقف شدن ورزشگاه ها، ما نیز برای باشگاه ها همانطور که جریمه می گذاریم فرصتی را ارائه می کنیم.

سرپرست سازمان لیگ در مورد مجوز حرفه ای شدن باشگاه ها عنوان کرد: اتحادیه فوتبال در کسب مجوز حرفه ای شدن باشگاه ها کمک می کند. این مسئله قبلاً بر عهده سازمان لیگ بود و آقای کاظمی مسئول صدور مجوز حرفه ای شدن بود. سازمان لیگ و علی کاظمی مسئول صدور مجوز حرفه ای باشگاه ها هستند. قبلاً ممیزی کردن این کار بر عهده سازمان لیگ بود اما خوشبختانه اکنون این مسئله بر عهده AFC است.

به گزارش خبرگزاری فارس، مسئول روابط عمومی سازمان لیگ اعلام کرد: کاپ جام حذفی تماماً از جنس نقره است و طراحی آن توسط هنرمندان اصفهانی انجام شده است.