باشگاه پرسپولیس در روزهای پیش از شروع فصل و در بازار نقل و انتقالات یکبار به طرفداران خود اثبات کرد که آهسته و پیوسته در این زمینه پیش می رود و بر حسب نیاز روی هر بازیکنی دست بگذارد آن را جذب خواهد کرد. طاهری و تیم نقل و انتقالاتی اش نشان دادند در این قبیل ایام اسیر هیجانات حاکم بر فضای نقل و انتقالات نشده و به دقت همه مسایل را رصد می کنند اما این روزها انتشار نام سه مدافع در فهرست 4 نفره لیست خرید پرسپولیسی که بهترین خط دفاعی لیگ برتر را در اختیار دارد کمی سئوال برانگیز شده است.

 
 
جواد منافی در گفت و گو با مشرق، در ارتباط با شرایط پرسپولیس در نیم فصل اول، پست هایی که در این تیم نیاز به تقویت دارند و رقبای جدی این تیم برای کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر حرف زد. متن کامل این گفت و گو در ادامه می آید:

*لیست خرید پرسپولیس را دیده اید؟ می دانید که برانکو سه مدافع و یک هافبک بازیساز برای نیم فصل دوم در نظر دارد؟

 

- این لیست طبق نظر برانکو تهیه شده و باشگاه هم بر اساس نظر سرمربی تیم یارگیری می کند. البته با نگاهی گذرا به نیم فصل اول می توان دریافت که این تیم در همه پست ها نیاز به تقویت شدن دارد. اما در پست هافبک دفاعی و مهاجم این نیاز بیشتر حس می شود.
 
* به خاطر جدایی نوراللهی؟

 

- در حال حاضر تیم تنها یک کامیابی نیا را در هافبک دفاعی دارد و این برای پرسپولیسی که می خواهد در ادامه مسابقات در دو تورنمنت لیگ آسیایی و لیگ برتر خودمان شرکت کند خطرناک است. از آن گذشته آمار گلزنی تیم در نیم فصل اول به ما می گوید که تیم به جذب یک مهاجم ششدانگ هم نیاز دارد.
 
* برای همین حرف از جذب گادوین منشا هم بود؟

 

- به نظر من باید از منشا بهتر به پرسپولیس بیاید. این تیم در خط حمله بازیکنان بزرگی مانند علی دایی، فرشاد پیوس، وحید هاشمیان و این دست فورواردها را داشته و یا باید یک مهاجم تمام کننده داخلی را بیاورد یا اگر خارجی مدنظر برانکو است نباید دنبال یکی مثل این اوکراینی ها که به تیم آمدند برود.
 
* از اوکراینی ها رضایت نداشتید؟

 

- ما که چیز خاصی از آنها ندیدیم. فقط آمدند که روی نیمکت بنشینند و پول بگیرند!
 
* با این حساب در خط دفاع اوضاع پرسپولیس را چطور ارزیابی می کنید؟

 

- به اعتقاد من تیم در دفاع چپ و میانی هم نیاز به تقویت شدن دارد. اگر شجاع را به خدمت بگیرند و انصاری به پست تخصصی خودش که دفاع چپ است برگردد خیلی بهتر است. از این گذشته باز هم تیم به دفاع نیاز دارد چون در لیگ قهرمانان آسیا احتمال هر اتفاقی مانند مصدومیت و محرومیت وجود دارد. از سویی ربیع خواه با اینکه در اکثر بازی ها به میدان رفته ولی یک دفاع مطمئن برای تیمی که داعیه قهرمانی دارد نیست و باید تجربیات بیشتری کسب کند.
 
* طارمی و علیپور از پس نیم فصل دوم برنمی آیند؟

 

- آنها در نیم فصل اول نشان دادند در تمام کنندگی مانند فصل قبل نیستند و این خطرناک است. پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا رودرروی تیم هایی می ایستد که شاید به اندازه لیگ برتری های خودمان به مهاجمانش اجازه خلق موقعیت ندهند و برای همین باید از حداقل موقعیت ها حداکثر استفاده را ببردند. باز هم می گویم که یک مهاجم تمام کننده خارجی خوب باید برای نیم فصل دوم جذب شود.
 
  
 
 
* در کل پرسپولیس را در نیم فصل اول چطور دیدید؟

 

- این تیم رفته رفته هرچه جلو می آمد بهتر می شد. پرسپولیس در خلق موقعیت خیلی خوب کار کرد و فکر کنم متوسط هر بازی 10 بار روی دروازه تیم های مقابل موقعیت داشت ولی از معضلات این تیم نداشتن یک تمام کننده بود. این شرایط در نیم فصل دوم سخت تر می شود. تیم ها در دور برگشت با شناخت بیشتر به مصاف پرسپولیس می آیند و لیگ قهرمانان آسیا هم به بازی های تیم اضافه می شود که باید به خاطرش دائم در سفرهای خارجی باشند. در مجموع کار در نیم فصل دوم سنگین تر است.
 
* فکر می کنید برانکو متوجه این مسایل باشد؟

 

- قطعا هست. برانکو مربی بزرگی است ولی معتقدم ما بازیکنان بزرگی را از دست دادیم هم در هافبک دفاعی و هم حمله. هواداران اگر این روزها نگران تیم شان هستند حق دارند و باشگاه باید بازیکنان خوبی جایگزین این نفرات کند تا به پرسپولیس لطمه ای نرسد.
 
* این تیم را در قواره های قهرمانی می بینید؟
- اگر یارگیری خوبی در نیم فصل داشته باشد چرا که نه؟ حتما می تواند قهرمان شود. هر چند کار سخت است ولی هم بازیکنان به هماهنگی لازم برای بازی های دور برگشت رسیده اند و هم برانکو مربی کاردانی است. اجرای برنامه های تیمی در دو تورنمنت لیگ و آسیا قطعا تأثیر مستقیم در رسیدن به اهداف مدنظر خواهد داشت.
 
* کدام تیم ها در نیم فصل دوم می توان مانع از قهرمانی پرسپولیس شوند؟

- تنها تیمی که می تواند یک مقدار پرسپولیس را اذیت کند همین تراکتورسازی است. هرچند که اگر پرسپولیس در این مدت یارگیری خوبی داشته باشد چون درگیر جام حذفی هم نیست می تواند با متمرکز شدن بر روی لیگ برتر قهرمانی این مسابقات را بدست بیاورد.