سازمان لیگ فوتبال ایران روزگاری یکی از منظم‌ترین سازمان‌های فوتبال از نظر برنامه‌ریزی و مسایل اقتصادی بود. سازمانی که هرگاه باشگاه‌های بزرگ و فدراسیون فوتبال هم دچار مشکلات مالی می‌شدند برای حل مشکلات‌شان دست به دامان این سازمان می‌شدند اما حداقل در سال 95 هیچ نشانی از آن سازمان لیگ مقتدر و منظم را نمی‌بینیم.

بعد از برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال و زمانی که نایب رئیس دوم ( همان رئیس سازمان لیگ) از سوی اعضای مجمع فدراسیون انتخاب نشد. این سازمان با سرپرست اداره شده است. سرپرستی سالخورده که اگرچه استخوان‌خرد کرده فوتبال ایران است اما قطعا مدیر موقت نمی‌تواند تحولی در سازمان تحت مدیریتش ایجاد کند و حتی شاید نتواند اقتدار گذشته این سازمان را هم حفظ کند.

اداره سازمان لیگ فوتبال با سرپرست باعث اعتراض بسیاری از اهالی فوتبال از جمله خود اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال هم هست. آنها نسبت به طولانی شدن پروسه رئیس سازمان لیگ انتقاد به حق و درستی دارند. سازمان لیگ اکنون در سراشیبی سقوط مالی قرار گرفته است. گذشته از مراجعه روزانه گاه و بیگاه طلبکاران به سازمان لیگ برای دریافت مطالبات‌شان این سازمان در عقد قرارداد با تبلیغات محیطی و حق پخش تلویزیونی نیز کاملا منفعل عمل کرده است. 

در همین چند ماه پیش وقتی مهدی تاج ریاست سازمان لیگ را برعهده داشت این سازمان نقش اصلی و محوری در عقد قرارداد با تبلیغات محیطی و حق پخش تلویزیونی را برعهده داشت؛ هرچند که تاج در عمل نشان داد که خیلی هم موفق نبوده است! زیرا ظاهرا بخشی از مطالبات تبلیغات محیطی از حامی سابق سازمان لیگ هنوز وصول نشده و حق پخش تلویزیونی هم بلاتکلیف است. با این حال سازمان لیگ بعد از پایان ریاست مهدی تاج در حد یک کمیته مسابقات! عمل کرده و فقط برنامه مسابقات را اعلام می‌کند. انگار قرار نیست طبق اساسنامه این سازمان وظیفه درآمدزایی برای فوتبال باشگاهی را برعهده داشته باشد. انگار قرار نیست این سازمان نقش اتحادیه باشگاه‌ها را انجام بدهد. اکنون حتی شاهد هستیم که اعتبار سازمان لیگ  خدشه‌دار شده، همین چندماه پیش بود که یکی از طلبکاران به همراه اهل و عیال خود به سازمان لیگ مراجعه کرد و برای دریافت مطالباتش چه حرف‌هایی که بر زبان نیاورد. آیا این سازمان لیگ با این سرپرست پا به سن گذاشته می‌تواند برای باشگاه‌ها درآمدزا باشد و نقش پویایی در فوتبال داشته باشد؟ که حالا گفته می‌شود شما به دنبال دریافت مجوز برای ادامه فعالیت سرپرست بازنشسته‌اش هستید.

سازمان لیگ اگر قرار است مثل گذشته در فوتبال ایران نقش اساسی و اصلی را در امور باشگاه‌ها داشته باشد ابتدا باید توان اقتصادی خود را تقویت کند و سپس بتواند به باشگاه‌ها از نظر مالی کمک کند. اکنون وضعیت سازمان لیگ به قدری اسفناک است که حتی برخی از روزنامه‌های ورزشی برای وصول طلب‌شان بابت انتشار آگهی مزایده سازمان لیگ ماه‌ها دوندگی کردند و به تازگی توانسته‌اند پول خود را بگیرند.

 

سازمان لیگ فوتبال ایران نیازمند مغزی متفکر و مدیری جوان و اقتصادی است. فردی که بتواند با حضورش در این سازمان به آن اعتباری مجدد ببخشد و آن را تبدیل به سازمان موفق و مقتدر مثل گذشته کند. مجمع عمومی سازمان لیگ مدت‌هاست که تشکیل نشده است. اتاق رئیس سازمان لیگ در تصرف امیر عابدینی سرپرست سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال است تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

ظاهرا مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال دوست دارد که خودش نقش محوری در فوتبال را داشته باشد و نمی‌خواهد سازمان لیگ اقتدار گذشته‌‌اش را داشته باشد. ظاهرا تاج می‌خواهد هم فدراسیون فوتبال و هم سازمان لیگ را به طور همزمان با حضور مهره‌های مورد اعتمادش اداره کند.

مهدی تاج اگر می‌خواهد خط بطلان بر این فرضیه بکشد باید این را در عمل نشان بدهد نه اینکه با مصاحبه و بیان جملات تکراری و کلیشه‌ای که به زودی! رئیس سازمان لیگ را انتخاب می‌کنیم. کدام سازمان لیگ آقای تاج! ظاهرا سازمان لیگ را شما در حد یک کمیته مسابقات می‌خواهید و شاید به همین دلیل است که می‌خواهید برخی از بازنشسته‌های مورد اعتماد شما در این سازمان برخلاف قانون باقی بمانند. سازمان لیگ دیگر هیچ نشانی از اقتدارش باقی نمانده و باید سریع‌تر مدیری توانمند و اقتصادی که توان درآمدزایی برای فوتبال را دارد اختیار امور را در این سازمان به دست بگیرد.

آقای رئیس؛ آیا می‌دانید که سازمان لیگ امسال نتوانسته حتی به توپ جمع‌کن‌های ورزشگاه آزادی پوشاکی بدهد و در همین بازی استقلال و سایپا شاهد توپ جمع‌کن‌های نوجوان با یک تی‌شرت در کنار زمین بودیم که از سرما می لرزیدند! در فصل جدید فوتبال حتی سازمان لیگ نتوانست کاوری جدید به عکاسان بدهد! آی دی کارت های اصحاب رسانه حتی بند هم نداشت تا خبرنگاران و عکسان راحت تر در برنامه های پوششی از آن استفاده کنند!

آقای رئیس؛ آیا می‌دانید که سازمان لیگ حتی در تهیه پذیرایی مختصر خبرنگاران در نشست‌های خبری درمانده است و پول کیک و ساندیس هم برای برخی نشست‌های خبری ندارد؟! 

پس اگر واقعا خواهان داشتن یک سازمان لیگ مقتدر هستید باید هرچه سریع‌تر رئیس سازمان لیگ را انتخاب کنید و مدام نگویید به زودی به زودی! که زمان در حال گذر است و سازمان لیگ هم درحال تبدیل شدن به یک کمیته! قطعا رئیس یک کمیته هرچقدر هم مقتدر باشد نمی‌تواند با نظرهای رئیس فدارسیون فوتبال مخالفت کند! اگر غیر از این است و این مسایل شایعه‌ای بیش نیست پس بهتر است رئیس سازمان لیگ را هرچه سریع‌تر انتخاب کنید تا در عمل این شایعه تکذیب شود نه با حرف و مصاحبه