از زندگی خصوصی مربیان بزرگ جهان چه می دانید؟

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 32522

  در اینجا به سراغ مربیان بزرگ و هدایت کنندگان تیم های نامدار رفتیم تا هر چه از زندگی حرفه ای شان نمی دانید را بنویسیم. می خواهیم ببینیم چرا فرگوسن آدامس می جود و چرا می گویند او برای بازیکنان تیمش، جاسوس استخدام می کند. در زندگی پپ گواردیولا سرمربی دوست داشتنی و سابق بارسلونا که از فصل آینده هدایت بایرن مونیخ آلمان را برعهده می گیرد و مورینیو رفتیم تا رازهایی راجع به زندگی شان بنویسیم. همچنین ماجرای خرید ساعت جادویی توسط بنیتس را می خوانید و با دیگوی دیوانه بیشتر آشنا می شوید. پس تا پایان این مطلب، همراه ما باشید:


    دیگوی دیوانه
  به گزارش پارس، دیگو مارادونا را همه می شناسند. او حالا به عنوان یک مربی به کارش ادامه می دهد. البته مارادونا در این سال ها که ردای مربیگری را به دوش خود انداخته نیز نمی خواهد دست از حواشی بردارد. اکثر شاگردان مارادونا از اینکه او مدام فحاشی می کند، خسته هستند. در جام جهانی ۲۰۱۰ که در آفریقای جنوبی برگزار شد، مارادونا هدایت تیم ملی آرژانتین را به عهده داشت و برخی از بازیکنان نیمکت نشین آرژانتین از فحاشی مارادونا در کنار زمین به تلخی یاد می کنند. دوستان نزدیک مارادونا می گویند او اعتقاد عجیبی به نقره و قدرت برتر این فلز قیمتی دارد و معتقد است هر وقت نقره بیشتری همراه داشته، تیمش بهتر نتیجه گرفته است. مارادونا به خاطر رفتارهای عجیبش در کنار زمین، به دیگوی دیوانه نیز مشهور است.

    آدامس های سر آلکس
  سر آلکساندر چاپمن فرگوسن در سال ۱۹۴۱ در شهر گووان گلاسکو اسکاتلند به دنیا آمد و حالا لقب پرافتخارترین مربی جهان را یدک می کشد. افتخارات او به قدری زیاد است که می توانیم روزهای متمادی راجع به هر یک از آنها حرف بزنیم. فرگوسن تجربه ۲۷ سال سرمربیگری متمادی باشگاه منچستر یونایتد از لیگ برتر انگلیس را داراست. او تا به حال رکوردهای افسانه را جابجا کرده که فکر کردن به آن نیز دور از واقعیت به نظر می رسد. مثلاً بیش از هزار و صد بار روی نیمکت منچستر یونایتد نشسته و از این همه بازی تنها ۱۷۵ بار طعم شکست را چشیده است. لقب « سر» را از ملکه انگلیس دریافت کرد و امروز مهمترین مربی جهان به شمار می رود. این مربی دوست داشتنی، رازهای زیادی در زندگی شخصی اش دارد مثلاً بحث آدامس جویدن. او عادت عجیبی به جویدن آدامس در کنار زمین دارد. جالب است بدانید یکی از معتبرترین شرکت های تولیدکننده آدامس های بادکنکی به عنوان اسپانسر فرگوسن، هر هفته برایش آدامس هایی با کیفیت عالی تولید می کند. فرگوسن علاقه خاصی به آدامس میوه ای دارد و از این رو، شرکت فوق برای فرگوسن آدامس هایی با طعم میوه های مختلف به عنوان هدیه می فرستد تا فرگوسن در کنار زمین، استرس کارش را با این آدام ها به حداقل برساند! فرگوسن رازهای دیگری هم دارد. او برای چک کردن بازیکنانش، جاسوس استخدام می کرد. دیوید بکهام و کریستیانو رونالدو خیلی زود به این ماجرا پی بردند و در مصاحبه های خود نسبت به این قضیه گلایه کردند اما رایان گیگز، هافبک اهل کشور ولز که سال هاست در منچستر توپ می زند هرگز این مسئله را نفهمید چون جاسوس استخدام شده برای او از سوی فرگوسن کسی نبود جز مادر رایان! فرگوسن اسب های گرانقیمتی دارد به همراه یک کلکسیون بزرگ از مدال ها و جام های بی نظیر و قیمتی. او به رنگ قرمز بسیار علاقمند است.

    اسکولاری عاشق شطرنج
  فیلیپ اسکولاری سرمربی کنونی تیم ملی برزیل که با این تیم در جام جهانی ۲۰۰۲ نیز قهرمان شده بود علاقه زایدالوصفی به شطرنج دارد. علاقه او به حدی است که برای تماشای فینال شطرنج بازان بزرگ جهان، بلیت بهترین جایگاه برای بازدیدکنندگان را می خرد تا شاهد و ناظر تقابل دو شطرنج باز باشد. او دوست دارد در اردوی تیم های تحت هدایتش، بازیکنان شطرنج بازی کنند و این مسئله ایست که همه بازیکنان از آن تنفر دارند. اسکولاری بی نهایت منظم و به لحاظ رفتاری، اتو کشیده است و همین مسئله به کسب موفقیتش کمک می کند.

    بنیتس و ماجرای ساعت ها
  رافائل بنیتس سرمربی کنونی چلسی نیز از آن دسته مربیان عجیب است. او در سال ۲۰۰۵ و هنگامی که سرمربی لیورپول بود، از یک پیرمرد دست فروش، ساعت مچی ارزان قیمتی می خرد و در کادوی شیکی می پیچد و به عنوان هدیه ای گرانبها به همسرش تقدیم می کند. همسرش نیز برای رافائل یک آرزوی عجیب دارد: « امیدوارم با لیورپول قهرمان اروپا شوی» و این در حالی بود که سرخ ها، حتی در لیگ جزیره ام حرفی برای گفتن نداشتند چه برسد به اروپا! اما آن هدیه، شروع ماجراجویی های رافا بود چون او به فاصله سه ماه پس از خرید آن ساعت، توانست لیورپول را در عین تعجب به فینال رقابت های اروپایی ببرد و در فینال نیز با اینکه با نتیجه ۳ بر صفر از حریفش عقب افتاده بود، به عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان برساند. این اتفاق عجیب باعث شد بنیتس به جای پیشرفت در مربیگری به معجزه ساعت ها فکر کند. او بعدها اعتراف کرد که ماه ها به دنبال آن پیرمرد دست فروش گشت اما هرگز اثری از او نیافت.

    آرسن ونگر، نفس آرسنالی ها
  آرسن ونگر فرانسوی سال هاست که روی نیمکت آرسنال می نشیند و توپچی های لندنی را هدایت می کند. او هم عادت های عجیبی در زندگیش دارد مثلاً بی علاقگی به لبخند. او دوست ندارد لبخند بزند و کسی هم نمی تواند به چنین کاری مجبورش کند. ونگر نفس آرسنالی هاست و مردم لندن او را در حد ستایش، دوست دارند چون بی نهایت شجاع و دلیر است و می تواند بدون واهمه از آینده، بازیکنان مفیدش را از دست بدهد و با بازیکنان جوان و بی تجربه به موفقیت برسد. بسیاری از بازیکنان بزرگ جهان خود را مدیون ونگر می دانند. ونگر در مقاله ای که در برای نشریه میرور چاپ لندن نوشته بود به این نکته اذعان داشت که تا به حال هیچکس به اندازه مورینیو او را عصبانی نکرده زیرا این مربی جوان با اظهارنظرهایی بی ادبانه، او و سایر مربیان مهم جهان را شرمسار کرد. ونگر کمتر به برنامه های تلویزیونی می رود و حوصله کنفرانس های مطبوعاتی طولانی را ندارد. به نظر این مربی، بازیکنانی که به سن ۲۸ سالگی می رسند دیگر باید قید فوتبال را بزنند. او بارها با پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی کشورش یعنی فرانسه مواجه شد اما هرگز به این درخواست جواب مثبت نداد چون معتقد بود مردم کشورش بی نهایت خرافاتی هستند و نمی توانند با واقعیت ها کنار بیایند.

    فلسفه دن فابیو
  فابیو کاپلو یکی از دوست داشتنی ترین مربیان فوتبال دنیاست. او هر جا که می رود، فقط به موفقیت فکر می کند. این مربی ایتالیایی که در حال حاضر هدایت تیم ملی روسیه را برعهده دارد و خود را برای هدایت این تیم به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل آماده می کند، اتفاقات بزرگی را در زندگی شخصی اش تجربه کرده است. او لقب « دُن» را از رسانه ها به دست آورد. در سال ۱۹۶۴ در ایتالیا به دنیا آمد و شرایط زندگی، او را در مسیر علم و ترقی قرار داد. خانواده ای کاتولیک و بسیار منضبط داشت که علاقه به فوتبال را از پدر و عمویش به ارث برد. دن فابیو عاشق فلسفه است. او کتاب های زیادی در این باره خوانده و جدا از روشنفکران غربی، از تفکرات فلسفی بزرگ ترین دانشمندان شرقی نیز مطلع است. کاپلو وقتی از زندگی شخصی خود سخن می گوید و اینکه یک کتابخانه بزرگ از کتاب های فلسفی دارد، شما حیرت می کنید و به دنبال جوابی برای این سوال که چه ارتباطی بین فلسفه و فوتبال وجود دارد، می گردید! او علاقه خاصی به هنر و به خصوص نقاشی های واسیلی کاندینسکی نقاش بزرگ روسی و خالق سبک « مدرن انتزاعی» دارد. کلکسیون نقاشی های کاپلو که در ویلای شخصی اش در شهر رم ایتالیا نگه داری می شود، چیزی در حدود ۳۵ میلیون پوند ارزش دارد که به تنهایی یک ثروت عجیب است. او حتی به کاریکاتور نیز علاقه دارد و آثار هنرمندان بزرگ را جمع آوری می کند. یکی دیگر از اتفاقات عجیب در زندگی این مربی، اعتقاد او به « فرانسیسکو فرانکو» است. همان ژنرال فرانکو خونخوار و دیکتاتور که سالها بر مردم اسپانیا حکومت کرد و صدها هزار نفر را بی محابا کشت. این اعتقاد کاپلو باعث شده هرگاه به دفاع از ژنرال فرانکو می پردازد با حجمه عظیمی از منتقدان روبرو شود.

  پپ؛ وفادار، مودب و عاشق موسیقی
  پپ گواردیولا را می توان در چند کلمه کوتاه خلاصه کرد: وفادار، مودب، محبوب، متعادل و عاشق موسیقی. او کارش را خوب بلد است. سال ها با شماره ۴ در بارسلونا بازی کرد و حتی بازوبند کاپیتانی را به بازوبست و سپس هدایت این تیم را برعهده گرفت. گواردیولا جوان ترین تکنسین فوتبال است که به قول خودش به خاطر ایجاد رفاقت در رختکن، بارسلونا را به هدف بزرگش رساند. وفاداری پپ در جمع بازیکنان بارسا زبانزد است. او برای ایجاد رفاقت بین بازیکنان، با آنها قرار شبانه می گذاشت و به سالن بیلیارد و بولینگ می رفت. هواداران بارسا ممکن بود او را در کنار لیونل مسی در حال خرید شلوار جین ببینند یا به همراه دنی آلوز مشغول تماشای مسابقات تایبوکس در سالن ویوالای شهر. پپ به همراه اینیستا به تماشای فیلم های سینمایی می رفت و با ژاوی به کودکان سرطانی سر می زد. او هرگز از مشروبات الکلی استفاده نکرد و دوستان نزدیکش می گویند پس از اتمام دوره فوتبالش، گیاهخوار شد و لب به غذاهای تهیه شده با گوشت نزد. این مربی، موسیقی را بیشتر از مردم عادی دنبال می کند و همواره در مصاحبه هایش از مسابقات گاوبازی مشهور اسپانیا شکایت می کند. گواردیولا همچنین ۱۸ مرکز خیریه در سراسر جهان دارد که سالیانه حدود ۱۵ میلیون یورو به این مراکز کمک می کند. به قول ویسنته دل بوسکه سرمربی تیم ملی اسپانیا « پپ یک انسان واقعی است. »

    ایمان قدرتمند آقای خاص
  نام دقیقش « خوزه ماریو دوس سانتوس فلیکس مورینیو» است اما همه او را به نام « ژوزه مورینیو» می شناسند. مورینیو در ابتدا به عنوان مترجم بابی رابسون سرمربی بارسلونا کارش را شروع کرد و حالا به عنوان سرمربی رئال مادرید، یکی از قدرتمندترین و مهمترین مربیان جهان به شمار می رود. تفکرات دفاعی او بارها مورد انتقاد کارشناسان فوتبال قرار گرفته ولی تعداد و کیفیت قهرمانی هایش، هوش از سر آدم می برد! مورینیو یک مربی بسیار مذهبی و معتقد است که به سنت ها احترام خاصی می گذارد. او نام همسرش ماتیلدا را برای تنها دخترش انتخاب کرد و نام خودش « ژوزه» را بر روی تنها پسرش گذاشت. تسبیح معروفی دارد که با آن « آوه ماریا» را می خواند. این تسبیح از دوران جوانی همیشه با مورینیو بوده و در هنگام مراسم مذهبی، می توان آن را در دستان سرشناس ترین مربی حال حاضر دنیا دید. شخصیت بسیار قوی، قدرت بیان و حاضر جوابی، دیگر خصوصیت های مورینیوست که باعث شده در مدت زمان کوتاهی به جنگ با اسطوره هایی چون آرسن ونگر، سرآلکس فرگوسن، فابیو کاپلو، پپ گواردیولا و… برود. او از این کار لذت می برد و همیشه علاقه عجیبی به تحقیر دیگران نشان می دهد زیرا با قواعد روانشناسی و پیروزی در بازی های روانی آشناست و از این قضیه، همواره سود برده است. در نهایت اینکه مورینیو به ۵ زبان زنده دنیا از جمله پرتغالی، اسپانیایی، انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی کاملاً آشناست و بدون کوچکترین اشتباهی می تواند به این ۵ زبان صحبت کند.

  زیروبم/ شماره پنجم/ ویژه نوروز ۹۲/ صفحه ۹۰

  آلمان بارسلونا بایرن مونیخ پدر جهان خانواده فصل آینده فلسفه گوشت موسیقی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها