به گزارش از پارس و به نقل از خبرگزاری تسنیم و پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، محمود گودرزی در نشست هم‌اندیشی مسئولان ورزش بانوان استان‌ها و شهرستان‌ها، با بیان این که ورزش زنان در کشور تصوراتی تحت عنوان یا همه یا هیچ کس ایجاد کرده است، اظهار داشت: این نگاه افراطی، فمنیستی و متضاد با فعالیت‌های زنان است و این نوع پیوست‌ها باعث می‌شود که حقوق بانوان به درستی برآورده نشود.

وی اسلام را دین اعتدال خواند و افزود: بر همین اساس دولت تدبیر و امید با شعار اعتدال و با مواضع منطقی و مبانی اصولی فعالیتش را آغاز کرد و همین نگاه موجب می‌شود به تناسب شرایط هر قشر و گروهی فضا و برنامه لحاظ شود.

گودرزی در عین حال افزود: دولت تدبیر و امید این باور را دارد که نیمی از مردم کشور را زنان تشکیل می‌دهند و باید با نگاه عادلانه و در شأن بانوان با آنها رفتار شود و آنچه که به عنوان مواهب اجتماعی مطرح می‌شود به اندازه سهم خود دریافت کنند و از مقولات اجتماعی که یکی از آنها ورزش است برخوردار باشند.

او از ورزش به عنوان عنصری سلامت‌ساز و یکی از عوامل شادابی خانواده‌ها یاد کرد و گفت: همه این را باور دارند که کیفیت زندگی به واسطه ورزش افزایش پیدا می‌کند. سلامت خانواده‌ نیز باعث سلامتی جامعه می‌شود و هر کجا که خانواده‌ گسیخته باشد فرزندی با انواع آسیب‌ها تحویل جامعه داده می‌شود.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه این نشست به چند تحقیق که در حوزه ورزش بانوان و در برشی کوچک از جامعه صورت گرفته اشاره و خاطرنشان کرد: نتایج یکی از این تحقیقات نشان می‌دهد که در کشور ما بانوان حدود چهار ساعت وقت فراغت دارند که 50 درصد آن صرف تماشای تلویزیون می‌شود که احتمالاً در یکی دو سال اخیر این آمار بیشتر شده است. 50 درصد نیز صرف فعالیت‌های فراغتی دیگر شامل مطالعه، صحبت کردن با تلفن و یا فعالیت‌های روزمره دیگر و مقدار خیلی کمی از آن صرف ورزش می‌شود. در این تحقیق بانوانی که در پارک‌ها ورزش می‌کنند انگیزه خود را کسب نشاط بیان کرده‌اند.

گودرزی یکی دیگر از این تحقیقات را مورد توجه قرار داد و گفت: در تحقیق دیگری که صورت گرفته محدودیت‌ها مطرح شده است؛ به طوری که 69/5 درصد از دختران کمبود امکانات ورزشی، 59 درصد زمان نامناسب برای فعالیت های ورزشی باشگاهی، 7 درصد نداشتن وقت، 3/6 درصد هزینه بالا، 4/5 تا پنج درصد ترس از افت تحصیلی را عاملی برای نپرداختن به ورزش عنوان کرده اند.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: اما 83 درصد از جامعه آماری این تحقیق اعلام کرده‌اند که والدین آنها با فعالیت‌های ورزشی مخالف است؛ در واقع موانعی که وجود دارد بخش عمده آن فرهنگی است. ما اگر امکانات را به وفور فراهم کنیم و هزینه‌ها هم رایگان شود با مخالفت خانواده‌‌ها کاری نمی‌توانیم بکنیم که باید این رویکرد تغییر داده شود تا خانواده‌ها ورزش را به عنوان یک ضرورت بپذیرند.

گودرزی با بیان این که مبانی دینی، فرهنگی، ارزشی و علمی به ورزش به عنوان عنصر پیش گیرنده از بسیاری از ناهنجاری‌های جسمی و روانی تاکید دارند، افزود: با همین رویکرد دولت تدبیر و امید به ورزش ورود کرده است که باید این حوزه به معنای مطلوب وارد زندگی مردم و جوانان بدون تبعیض جنسیتی شود.

وی در ادامه صحبت های خود با بیان این که در بخش بانوان ظرفیت های عظیمی وجود دارد، گفت: ما توانسته‌ایم فضای نسبی را در حوزه قهرمانی برای این حوزه فراهم کنیم؛ اما باز هم با محدودیت‌هایی روبرو هستیم.

او در همین ارتباط خاطر نشان کرد: با این حال این ظرفیت عظیم در بخش بانوان ارقام قابل توجهی را رقم زده‌ است به طوری که در باز‌ی‌های آ‌سیا‌یی 25 درصد از مدال‌ها متعلق به بانوان بود و اگر آنها درصد حضورشان در اردوهای تیم ‌ملی و شاکله تیم‌های ما بیش از 25 درصد باشد مدال‌های بیشتری هم به دست خواهد آمد. همچنین الان یک ورزشکار مرد را مثال بزنید که در دو بخش پارالمپیک و المپیک توانسته باشد سهمیه کسب کند، ولی دختر ما این کار را انجام داده است.

گودرزی افزود: اگر این ظرفیت عظیم درک و شناسایی، برای آن بستر مناسب فراهم و ملاحظات شرعی و قانونی لحاظ شود، ظرفیتی خواهد بود که در واقع کارهای شگرفی انجام می‌دهد. شما می‌توانید این ظرفیت را حمایت، هدایت و شناسایی کنید و به درستی پرورش دهید که این ارتباطی با برخورداری و کم برخورداری استان‌ها و شهرستان‌ها ندارد چرا که بسیاری از مدال آوران ما از دل مناطق محروم رشد کرده‌اند.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه با اشاره به بحث‌هایی که در مورد تیم ملی فوتسال بانوان پیش آمد، گفت: این تیم در آسیا خوش درخشید و به رقابتی جهانی دعوت شد که به دلایلی مثل عدم صدور ویزا و یا دوری راه به گواتمالا این اعزام دچار مشکل شد اما با ورود رئیس جمهور و پیگیری‌هایی که وزارت امور خارجه و همچنین وزارت ورزش و جوانان نسبت به اعزام آنها تا این لحظه انجام داده است ، امیدوارم مشکل صدور روادید برای اعزام این تیم به رقابت‌های جام جهانی کوچک رفع شود.

وی خاطرنشان کرد: ورود رئیس جمهوری به این مسئله بیانگر اهتمام دولت تدبیر و امید نسبت به ورزش زنان است که ما نیز از رئیس جمهوری قدردانی می‌کنیم.

گودرزی همچنین با بیان این که اماکن ورزشی موجود در کشور باید به صورت مساوی برای زنان و مردان قابل استفاده شود، گفت: من به عنوان وزیر ورزش و جوانان اعلام می‌کنم که اماکن ورزشی به صورت مساوی تقسیم شده‌اند و اگر تخطی صورت گرفته شما باید آن را انعکاس دهید و حق خود را طلب کنید و این از نا آشنایی ما به حقوق‌مان ناشی می‌شود.

وزیر ورزش و جوانان تبعیض در ورزش زنان و مردان را غیر منطقی و ناعادلانه دانست و افزود: تکلیف ما توسعه ورزش نه برای گروهی خاص، بلکه به منظور استفاده همه انسان ها از این امر ضروری است.

گودرزی در پایان ابراز امیدواری کرد تا این جلسات و هم اندیشی‌ها با تعامل فنی، علمی و مدیریت، توانمندی‌های حرفه‌ای مسئولان ورزش بانوان کشور را در پی داشته باشد و به استیفای حقوق این حوزه کمک کند.