به گزارش پارس به نقل از خبرورزشی صمد مرفاوی مهاجم اسبق تیم ملی در خصوص بازی امروز این تیم با ترکمنستان و همچنین شرایط این روزهای استقلال با ما هم‌صحبت شد. او که سابقه گلزنی در رده ملی به ترکمنستان را دارد به سؤالات ما پاسخ داد.
ابتدا از شرايط تيم ملي برايمان بگوييد جوانگرايي كه كروش انجام داده؟
در بازي دوستانه با ازبكستان، كروش از بازيكنان جوان و باانگيزه استفاده كرد كه راضي‌كننده بود به هر حال تيم ملي نياز به پوست‌اندازي دارد و كروش اين كار را دارد آهسته آهسته انجام مي‌دهد و مقابل ازبكستان هم 5، 6 بازيكن كم‌سن و سال وارد ميدان شدند و عملكرد مثبتي داشتند كه اين جاي خوشحالي دارد.

امروز تيم ملي اولين بازي خود را در مرحله مقدماتي جام جهاني مقابل تركمنستان انجام مي‌دهد. خود شما هم سابقه گلزني در تيم ملي به تركمنستان را داريد. در خصوص اين بازي صحبت كنيد.
تركمنستان نمي‌تواند حريف قدري براي تيم ملي باشد. آنها شرايط خوبي ندارند و بازي اول خود را هم باخته‌اند. بچه‌هاي ما از لحاظ توانايي فني و فيزيكي يك سر و گردن بالاتر از حريف هستند و به احتمال قوي ايران در اولين گام برنده از زمين خارج خواهد شد.

چرا اين‌طور كه كروش جوانگرايي كرده مربيان ايراني جوانگرايي انجام نمي‌دهند؟
اتفاقاً خيلي تيم‌ها جوانگرايي كرده‌اند. خود كروش هم كه يك دفعه اين كار را نكرد. در جام ملت‌ها چند نيروي جوان به تيم ملي تزريق كرد و حالا هم چند جوان ديگر را ملي‌پوش كرده است. با اين وجود بايد ديد كه آيا كروش در بازي امروز از همان بازيكنان قديمي استفاده مي‌كند يا بازيكنان جوان را به بازي مي‌گيرد.

از قرار معلوم عليرضا منصوريان در يك قدمي پيوستن به استقلال قرار دارد. نظر شما در اين خصوص چيست؟
به هر حال منصوريان هم سابقه خوبي در استقلال دارد و يكي از بازيكنان مؤثر استقلال بوده و از لحاظ مربيگري هم در پاس همدان و نفت تهران توانسته تجربيات لازم را پيدا كند.

آيا منصوريان مي‌تواند در استقلال موفق شود؟ به هر حال شرايط استقلال با ساير تيم‌ها فرق دارد؟
منصوريان مربي جوان و باانگيزه‌اي است كه انرژي زيادي براي كار دارد. با اين وجود او خودش هم مي‌داند كه چقدر كارش در استقلال سخت است و اين را هم بدانيد كه اگر قرار باشد او فقط براي يك سال در استقلال باشد موفق نخواهد شد.

منظورتان از اين صحبت چيست؟
بايد به منصوريان فرصت كافي بدهند و از او حمايت كنند تا بتواند استقلال را بر اساس تفكرات خودش درست كند. هواداران هم بايد صبور باشند و اجازه دهند كه ساختارسازي كند. اگر قرار باشد يك ساله كار كند هرگز موفق نخواهد شد.

استقلال 2 فصل كابوس‌وار را پشت سر گذاشت. آيا در اين شرايط موفق شدن منصوريان امكان‌پذير است؟
فرگوسن هم كه از منچستر رفت مربي جايگزين او نتوانست موفق شود و حالا هم لوئي فان‌خال آمده و دارد كم‌كم ساختار تيم را عوض مي‌كند. منصوريان هم اگر فرصت كار داشته باشد مي‌تواند به مرور زمان استقلال را درست كند.

باتوجه به اينكه اوضاع مديريتي باشگاه مساعد نيست آيا به او 2 الي 3 سال فرصت مي‌دهند؟
باشگاه استقلال ثبات مديريتي ندارد و هر سال هم مديرعامل عوض مي‌شود هم هيأت مديره تغيير مي‌كند. حالا سخت است كه در چنين شرايطي سرمربي تيم به راحتي اهدافش را پيش ببرد.

آيا استقلال بايد اكثر بازيكنان فعلي خود را تغيير دهد؟
با توجه به اينكه تيم 2 سال ناكام بوده هر مربي‌اي كه روي كار بيايد فكر مي‌كنم بيشترين تغيير را در تركيب تيم و بازيكنان انجام دهد و اين امر باتوجه به شرايط استقلال بديهي خواهد بود.