به گزارش پارس به نقل از جام، کارلوس کی روش در گفتگو با شبکه خبری بی. بی. سی مسایل مختلفی را در خصوص شرایط فوتبال ایران و جهان مطرح کرد و اظهار داشت: « روزی که به ایران آمدم، این تیم در رده بندی جهانی پایین تر از ژاپن و کره جنوبی قرار داشت ولی هم اکنون تیم برتر آسیا لقب گرفته است. »

وی افزود: « با خودم فکر کردم حالا چالش جدیدی در مقابل من قرار گرفته است و می توان از دانش و تجریباتم برای رسیدن به موفقیت استفاده کرده و حتی آنها را افزایش دهم که خوشبختانه موفق هم بودم. »

کی روش تصریح کرد: « می خواستم در فوتبال ملی کارم را دنبال کنم و به همین دلیل با وجود پیشنهاداتی که داشتم، پس از اتمام قرارداد با تیم ملی فوتبال پرتغال؛ ایران را انتخاب کردم. »

* در جام جهانی، بازی آسان وجود ندارد

کی روش با تاکید بر اینکه در جام جهانی، بازی و حریف آسان وجود ندارد، اظهار کرد: « به طور مثال نیجریه که پیش از این چهار مرتبه در جام جهانی حضور داشته است، با کلکسیونی از بازیکنان مطرح از ۱۴ دیدار خود فقط به ۳ پیروزی رسیده است. »

وی افزود: « هیچ تیم بزرگی در جام جهانی نمی تواند خود را از قبل پیروز ببیند. حتی در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی که من سرمربی پرتغال بودم، تیم ملی فوتبال برزیل به زحمت و با دو گل دقایق پایانی برابر کره شمالی به پیروزی رسید. »

سرمربی تیم ایران اعتقاد دارد که موفقیت در جام جهانی علاوه بر قدرت تیمی، به همبستگی، اصالت و پیشینه تیم ها نیز بستگی دارد.

این مربی نامدار تاکید کرد: « این مسابقات بزرگترین رویداد ورزشی محسوب می شود و زمانیکه در آن شرکت می کنید، باید با این مساله کنار بیایید که ممکن است هر اتفاقی برای شما و تیم رخ بدهد. »

* از جهنم گذشته و به بهشت رسیده ایم

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران تصریح کرد: « ما از جهنم (دیدارهای مقدماتی) عبور کرده و به بهشت رسیده ایم و باید از حضورمان در بین تیم های برتر جهان لذت ببریم. »

وی ادامه داد: « می خواهیم عملکردی در برزیل داشته باشیم تا به مردم ایران غرور بدهیم. می دانم انتظارات مردم از تیم ملی فوتبال بالا است و باید بگویم من نیز متوقع هستم. »

کی روش گفت: « ایران در ۳ دوره ای که قبلا در جام جهانی حضور داشته به توفیقی نرسیده و خودش را به حضور در مرحله گروهی راضی کرده است اما می خواهیم ذهنیت جدیدی را به آنان تزریق کنیم. »

این مربی تاکید کرد: « هدف ما صعود به مرحله حذفی جام جهانی است و اجازه دهیم تا خودمان و مردم ایران، رویا پردازانه به جام جهانی نگاه کنند. البته در این میان باید به شکل ویژه ای آماده رقابت با حریفان شویم وگرنه چیزی به غیر از حذف در انتظار ما نخواهد بود. »

وی گفت: « ما باید سطح کلاس جهانی را به تیم خود القا کنیم تا توان رقابت با حریفان را داشته باشیم. برای ما حریفان فرقی ندارند و فقط می خواهیم غرورمان را در جام جهانی حفظ کنیم. »

* آرژانتین با دیگر تیم ها قابل مقایسه نیست

وی در خصوص تیم های همگروه ایران در جام جهانی عنوان کرد: « آرژانتین به دلیل سابقه درخشان، شخصیت و بازیکنان درجه اولی که دارد با هیچ حریفی قابل مقایسه نیست. »

کی روش افزود: « آرژانتین شرایطی دارد که چنانچه چند بازیکن اصلی آنان غایب باشند، به راحتی، دیگران جایگزین غایبان خواهند شد. نمی خواهم بگویم مثلاً بازیکنانی مثل هیگواین در آرژانتین بازیکن خوبی و قدرتمندی نیستند اما چیزی که می خواهم به آن اشاره کنم عمق خوبی است که در تیم ملی این کشور وجود دارد. آنها می توانند در صورت نبود ۴،۵ بازیکن خود بازیکنان خوب دیگری را جایگزین کنند اما تیم ملی ایران این عمق را ندارد و شاید اگر ۲،۳ بازیکن باتجربه ما مصدوم شوند یا به هر دلیل نتوانند تیم ملی را همراهی کنند، نتوانیم کسی را جایگزین کنیم. البته می توانیم بازیکنان جوان خوب را جایگزین کنیم اما نمی توانیم یک شبه تجربه چندین سال بازی ملی را به آنها انتقال دهیم. »

وی با اشاره به اینکه بازیکنی چون لیونل مسی تفاوت بارز آرژانتین با دیگر تیم ها است، تصریح کرد: « دانش بازی بین المللی را نمی توان به راحتی در اختیار نفرات قرار دارد اما آنان به دلیل اینکه نفراتشان در بهترین تیم های اروپایی حضور دارند، تیم آماده ای هستند. »

* صعود دراماتیکی به برزیل داشتیم

وی به دیدارهایش با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین کشورمان اشاره کرد و گفت: « پیش از این ۳ بار با احمدی نژاد ملاقات داشتم که این ملاقات ها برای فوتبال خیلی خوب بود، چون احمدی نژاد فوتبال را خیلی دوست داشت و حتی به من گفته بودند که زمانی که جوان بوده خیلی خوب فوتبال بازی می کرد. حمایت هایی که او انجام داد ما را به جلو پیش می برد، چون در راه جام جهانی کار بسیار سختی داشتیم. این راه سخت در ادامه راه دراماتیک شد و بعضی مواقع نیز کارمان سخت بود و بعضی مواقع نیز کار آسانی داشتیم که در نهایت هم شیرین شد. ما توانستیم کره جنوبی را شکست دهیم و به جام جهانی برویم و باید بگویم در دورانی که کار سختی داشتیم، احمدی نژاد به ما سر می زد و حمایت مان می کرد. »

کی روش گفت: « تیم ایران در دور رفت مقابل لبنان در شهر بیروت شکست خورد و همین مساله کارمان را سخت کرد اما در دور برگشت نگرش خود را تغییر داده و بهترین نتایج را گرفتیم و در نهایت با علبه بر کره جنوبی در زمین حریف به عنوان تیم نخست صعود کردیم. »

وی در مورد آوردن بازیکنان دورگه به تیم ملی فوتبال ایران عنوان کرد: « آوردن آنان روند طبیعی خود را طی کرد چرا که این بازیکنان از نظر فرهنگی و دینی مشکلی نداشتند و از حضور در تیم ملی ایران استقبال کردند و در نهایت با تجربه بین المللی خود کمک شایانی به ما داشتند. »

* در آسیا فقط ژاپن در سطح جهان است

وی در مورد شرایط فوتبال آسیا نسبت به دیگر قاره ها عنوان کرد: « معتقدم در آسیا فقط ژاپن است که به دلیل برنامه ریزی مدون و ۳۰ سال خود می تواند با جهانیان رقابت کند و دیگر تیم های آسیایی حرفی برای گفتن ندارند. »

وی افزود: « پیش از این نیز در آسیا مربیگری کرده بودم و زمانیکه به ایران آمدم انتظار داشتم سطح فوتبال این قاره بالاتر رفته باشد که چنین مساله ای را ندیده و متاسف شدم. در آسیا زمین های فوتبال، تفکرات، سرمایه گذاری ها و فاصله زیاد بین کشورها همواره مشکل ساز است. »

کی روش ادامه داد: « فوتبال آسیا با کپی برداری از اروپا و آمریکای جنوبی موفق نمی شود و باید مسوولان و برنامه ریزی های انجام شده تغییر کند. »

وی گفت: « با سرعت فعلی که فوتبال آسیا دارد، فاصله کشورهای این قاره با کشورهایی چون ایتالیا، آلمان، اسپانیا، پرتغال، هلند، فرانسه، انگلیس، برزیل و آرژانتین کاهش نمی یابد. اکنون ژاپن با جت پیش می رود اما دیگر کشورهای آسیایی به دنبال آن می دوند. »

* در خصوص مربی خانه نشین حرف نمی زنم

وی در مورد مشکلاتی که با مربی تیم ملی کره جنوبی پیدا کرده بود، گفت: « ما در این مساله بی تقصیر بودیم و مربی کره جنوبی به همراه مطبوعات این کشور، حساسیت ها را بالا برده بودند و با وجود تمامی مسایل به پیروزی رسیدیم. این مربی برکنار شد و ایران به عنوان تیم نخست صعود کرد و دیگر نمی خواهم در خصوصش صحبت کنم. »

کی روش گفت: « فوتبال ایران اعتماد به نفس و خودباوری لازم را نداشت که در مرحله مقدماتی جام جهانی این فاکتور را به تیم ملی تزریق کردم و حالا نگرش ایرانی ها به بازی های ملی تغییر کرده است. »

وی ادامه داد: « تیم ایران با تمام توان جنگید و انسجام تیمی خوبی پیدا کرد و برخلاف گذشته در هر دیدار برای پیروزی به میدان می رود. »

* منچستریونایتد با دیگر باشگاه ها تفاوت دارد

وی در خصوص ناکامی دیوید مویس در تیم منچستریوناتید انگلیس گفت: « جانشینی آلکس فرگوسن برای هر مربی سخت و دشوار است و یقین دارم به این مربی زمان داده خواهد شد تا به افکارش برسد. »

کی روش ادامه داد: « منچستریونایتد در لیگ فوتبال قهرمانان اروپا عملکرد خوبی دارد اما در لیگ برتر فعلا نتایج خوبی کسب نکرده که گمان می کنم شرایط تغییر کند. در این باشگاه هیچ وقت مسوولان عجله ندارند و به داشته های خود اعتماد می کنند. »

وی افزود: « حتی اگر این تیم چهارم هم نشود، بازهم مشکلی برای دیوید مویس ایجاد نمی شود تا وی در زمانی مشخص به خواسته های خود برسد. در این تیم جوانان زیادی وجود دارند که باید با تفکرات سرمربی جدید آشنا شوند. »

کی روش در مورد پرداخت ۱۰۰ میلیون یورو به گرت بیل از سوی باشگاه رئال مادرید عنوان کرد: « وی از بهترین های فوتبال جهان است که همواره دوست داشتم در منچستریونایتد بازی کند. »

سرمربی اسبق رئال مادرید ادامه داد: « بیل نیز همچون رونالدو علاوه بر تکنیک، از نظر بدنی همچون سوپرمن است اما من معتقدم در شرایط فعلی اقتصادی دنیا، پرداخت چنین رقم هایی مردم جهان را ناراحت می کند. »

* آرزویم مربیگری در لیگ برتر فوتبال انگلیس است

کی روش در پایان اظهار کرد: « آرزو دارم برای مربیگری دوباره به لیگ برتر فوتبال انگلیس بازگردم و در این کشور، کار حرفه ای خود را دنبال کنم. »

وی افزود: « با احترامی که برای فوتبال کشورهای ایتالیا و اسپانیا قائل هستم باید بگویم که لیگ برتر انگلیس از نظر فنی، تاکتیک و سرعت، بهترین لیگ جهان است. »