نحوه تبدیل شماره کارت به شبا بانک های مختلف را یادتان می دهیم. بدون نیاز به مراجعه حضوری به بانک می توانید به صورت فوری شماره شبا دریافت کنید. نحوه دریافت آن را در پارس نیوز بخوانید.

شماره شبا چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شماره شبا - نحوه تبدیل شماره کارت به شبا

پیش از هر چیز لازم است اطلاعاتی در این‌ باره داشته باشید که شماره شبا چیست و چه کاربردهایی دارد.

بانک‌های جهانی و بین‌المللی سیستم شماره‌گذاری منحصربه‌فردی دارند که به‌اختصار IBAN (Internet Bank Account Number) نامیده می‌شود. این سیستم شماره‌گذاری با هدف یکپارچه‌سازی حساب‌های بانکی مختلف و تسهیل مبادلات و تراکنش‌های بین‌بانکی طراحی شده است.

شماره شِبا نیز مخفف «شناسه حساب بانکی ایران» است که به‌تقلید از سیستم شماره‌گذاریِ جهانی IBAN طراحی شده و بانک مرکزی ایران آن را اجرا کرده است. با داشتن شماره شبا می‌توانید به ساده‌ترین شکل ممکن انواع نقل و انتقال‌های مالی را بین تمام سامانه‌های بانکی کشور انجام دهید، زیرا با داشتن شماره شبا برای انجام تراکنش‌های بین‌بانکی و بین‌المللی، دیگر نه به نام بانک نیازی خواهید داشت، نه به نام شعبه و نوع حساب و جزئیات دیگر. شماره شبا شماره‌ای ۲۶رقمی است که تمام این اطلاعات را در بر می‌گیرد.

این شماره شبای فرضی را در نظر بگیرید: IR020180000000202834404003

 • دو کاراکتر ابتدایی (IR) کد یا شناسه کشور هستند (ایران)؛
 • دو رقم بعدی مربوط به کنترل صحت ساختار شماره هستند؛
 • سه رقمی که پس از آن می‌آیند کد یا شناسه بانک مدنظر هستند؛
 • یک رقم بعدی نوع حساب را مشخص می‌کند؛
 • ۱۸ رقمی که پس از آن می‌آیند، شماره حساب بانکی را نشان می‌دهند.

کاربردهای شماره شبا

با تبدیل شماره حساب به شماره شبا می‌توانید کارهای مختلفی را الکترونیکی خیلی ساده انجام بدهید. در جدول زیر کاربردهای شماره شبا آمده است:

کاربردهای شماره شبا سقف هر تراکنش به تومان
هنگام انتقال وجه ساتنا ۵۰میلیون
هنگام انتقال وجه پایا ۱۵میلیون
هنگام ثبت درخواست برای گرفتن دستگاه کارت‌خوان ۵۰میلیون
هنگام ثبت درخواست برای گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی ۵۰میلیون
 
انتقال ساتنا و پایا از شیوه‌های انتقال پول بین سامانه‌های بانکی مختلف هستند (تراکنش‌های مالی بین‌بانکی) که در مطلب دیگری مفصل راجع‌ به آنها و تفاوت‌هایشان توضیح داده‌ایم.

روش‌های مختلف دریافت شماره شبا

نحوه دریافت شماره شبا - نحوه تبدیل شماره کارت به شبا

برای دریافت شماره شبا راهکارهای مختلفی هست، از جمله:

 • مراجعه به شعبه صاحب‌حساب و دریافت حضوری شماره شبا؛
 • مراجعه به سایت اینترنتی بانک مدنظر و تبدیل شماره حساب به شبا؛
 • مراجعه به نرم‌افزار بانک مدنظر و دریافت شماره شبا طبق دستورالعمل‌ها و راهنمای درج‌شده؛
 • استفاده از خدمات سایت‌هایی مثل وب‌سایت رده برای دریافت شماره شبا.

روش های دریافت شماره شبا بانک های مختلف

حتما می‌دانید تبدیل شماره کارت به شماره شبا رایگان و همین‌طور شماره حساب به شماره شبا هم برای یکبار رایگان است. در «رده» از مزایای دریافت شماره شبا زیاد گفته‌ایم؛ این‌که شماره شبا انتقال وجه را برای مشتریان بانکی آسان‌تر می‌کند، کارمزد کمتری از انتقال کارت‌به‌کارت دارد و خیلی مزیت‌های دیگر که اگر آنها را بدانید، بدون تردید برای جا به جایی پول از شبا استفاده می‌کنید.

برای دریافت شماره شبا بانک‌های مختلف، راه‌های مختلفی وجود دارد. تبدیل شماره کارت به شبا و تبدیل شماره حساب به شبا، راحت‌ترین روش‌های گرفتن شماره شبا محسوب می‌شوند.

البته در روش تبدیل شماره کارت به شبا نیاز به اینترنت دارید، اما اگر در شرایطی هستید که به اینترنت دسترسی ندارید، می‌توانید از طریق تلفن‌ گویا و سامانه پیامکی هم شماره شبا حساب بانکی‌تان را بگیرید؛ هرچند گرفتن شماره شبا از طریق تلفن گویا و پیامک، معطلی زیادی دارد و گاهی ممکن است مدت‌ها در صف انتظار تلفن گویا بایستید و برای همین بهترین روش ورود به «رده» و تبدیل شماره کارت به شبا است.

تا یادمان نرفته بگوییم تبدیل شماره کارت به شبا و همین‌طور شماره حساب به شبا -فرقی نمی‌کند متعلق به کدام بانک باشد- برای شما هیچ هزینه‌ای ندارد و کاملا رایگان امکان تبدیل‌های شبایی را خواهید داشت.

نحوه تبدیل شماره کارت به شبا

روی تمام کارت‌های بانکی، شماره‌ای ۱۶رقمی وجود دارد که همان شماره کارت شما به حساب می‌آید. ساده‌ترین روش برای دریافت شماره شبا هم تبدیل یا دریافت شماره کارت به شماره شبا است. در رده این امکان وجود دارد که شماره کارت خودتان را وارد کنید و شماره شبا را از ما بگیرید.

اولین درخواست برای نحوه تبدیل شماره کارت به شبا هم رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه نیست. اما اگر نیاز به دانستن همه شماره‌های شبا بانکی دارید، بهتر است بعد از عضویت در حساب کاربری خود در سایت یا اپلیکیشن «رده» این کار را برای خودتان تسریع کنید.

با شماره کارت هر کدام از بانک‌های زیر امکان گرفتن شماره شبا را در «رده» خواهید داشت: بانک ملی، بانک پاسارگاد، بانک اقتصاد نوین، بانک کشاورزی، بانک سامان، بانک سرمایه، بانک صادرات، بانک مسکن، بانک سپه، بانک آینده، بانک مهر ایران، بانک رسالت، بانک دی، بانک انصار، بانک ملت، بانک شهر، بانک ایران زمین، بانک سینا، بانک تجارت، بانک توسعه تعاون، بانک خاورمیانه، بانک گردشگری، پست بانک، بانک رفاه کارگران و موسسه نور.

کارت بانگی - نحوه تبدیل شماره کارت به شبا

مراحل نحوه تبدیل شماره کارت به شبا

برای دریافت شماره شبا با شماره کارت در پنل کاربری «رده» این مراحل را انجام دهید:

 • وارد حساب کاربری خودتان در رده شوید. اگر قبلا عضو نشده‌اید، طی چند ثانیه با نوشتن نام و نام خانوادگی، شماره همراه و انتخاب رمز عبور ثبت‌نام شما تکمیل می‌شود.
 • بعد از ورود به حساب کاربری، سه پنجره تبدیل‌های شبا، استعلام چک برگشتی و استعلام تسهیلات را می‌بینید. وارد قسمت «تبدیل‌های شبا» شوید.
 • در «رده» این امکان وجود دارد که براساس شماره کارت یا حساب، شماره شبا خودتان را بگیرید. برای تبدیل شماره کارت به شبا، روی بخش «کارت به شبا» بزنید و در کادر مشخص‌ شده، شماره کارت ۱۶رقمی را تایپ و پنجره تبدیل را «لمس» کنید.

دریافت شماره شبا با شماره حساب

اگر قبلا شماره حساب کسی را گرفته و برایش پول واریز کرده‌اید، دیگر نیازی نیست شماره شبا را هم از او بگیرید و قابلیت تبدیل شماره حساب به شبا در «رده» وجود دارد. مزیت واریز پول با شماره شبا نسبت به شماره حساب، کارمزد پایین‌تر انتقال وجه برای واریز‌کننده است. علاوه بر آن انتقال پول با شبا به صورت لحظه‌ای و آنی انجام می‌شود.

اما یک مزیت بزرگ هم به عنوان مزیت شماره شبا نسبت به شماره حساب برای جا به جایی پول وجود دارد؛ آن هم امنیت خیلی بالای شبا نسبت به شماره حساب است. یعنی اگر شماره حساب مقصد را اشتباه وارد کنید، ممکن است پول به حساب اشتباهی برود، اما در شماره شبا این امکان وجود ندارد و احتمال واریز اشتباه وجه به حساب شخص دیگری نیست.

برای تبدیل شماره حساب به شبا هم کافی است «مراحل تبدیل شماره کارت به شبا» را طی کنید که همین بالاتر گفتیم. فقط به جای بخش «کارت به شبا»، پنجره «حساب به شبا» را لمس کنید.

تبدیل شماره کارت به شماره حساب

گاهی مواقع هم ممکن است به شماره حساب بانکی خودتان نیاز پیدا کنید. برای همین خیلی‌ها مجبور می‌شوند تا عابر بانک بروند و موجودی حساب بگیرند تا شماره حساب را از روی پرینت عابربانک به دست بیاورند. اما راه ساده‌تری هم وجود دارد تا اگر دنبال دانستن شماره حساب خودتان یا هر کس دیگری هستید، آن را بفهمید.

در سایت یا اپلیکیشن «رده»، امکان گرفتن شماره حساب از روی شماره کارت وجود دارد. یعنی کافی است شماره کارت ۱۶رقمی خودتان را وارد کنید و شماره حساب بگیرید. به همین سادگی و بدون نیاز به رفتن تا عابربانک یا جستجو در اینترنت، شماره حساب خودتان را از «رده» خواهید گرفت.

تبدیل شماره کارت به شبا رایگان

دریافت شماره شبا با شماره کارت تا یکبار در رده رایگان است و هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد. اما اگر نیاز به تبدیل شماره کارت به شبا به دفعات زیاد دارید هم مشکلی نیست و کافی است بعد از عضویت در رده، یکی از بسته‌های اقتصادی را بخرید تا با سریع‌ترین روش ممکن گرفتن شماره شبا را انجام بدهید.

نحوه دریافت شماره شبا - نحوه تبدیل شماره کارت به شبا

فراموش نکنید برای هر کدام از حساب‌های بانکی خودتان تنها یکبار  لازم است مراحل تبدیل شماره کارت به شبا را انجام دهید و شماره شبا هیچ وقت تغییر نمی‌کند و در اختیار شما باقی خواهد ماند.

مزایای دریافت شماره شبا با استفاده از سامانه رده

گرفتن شماره شبا، تبدیل شماره کارت به شبا یا تبدیل شماره کارت به حساب، همه جزو خدماتی است که بعد از عضویت در رده می‌توانید از آنها استفاده کنید.

اولین مزیت گرفتن شماره شبا از رده این است که دریافت یک شماره شبا در سایت یا اپلیکیشن کاملا رایگان است. دومین مزیت مهم رده هم امکان دریافت شماره شبا یا تبدیل شماره کارت به حساب تمام بانک‌هاست. تبدیل شماره کارت به شبا در هر کدام از بانک‌های شبکه بانکی، در رده امکانپذیر است.

دریافت شماره شبا از طریق سایت رده

تبدیل شماره حساب به شبا راهکار اصلی برای تعیین این شماره کاربردی و انجام تراکنش‌ها و مبادلات بین‌بانکی است. برای این کار کافی است به وب‌سایت بانکی وارد شوید که در آن حساب باز کرده‌اید و در بخش مربوط به دریافت شماره شبا، شماره حساب خود را وارد و شماره شبا را دریافت کنید.

البته روی تمام کارت‌های بانکی شماره حساب درج نشده است، پس شاید دریافت شماره شبا برایتان دردسرساز شود و نیاز باشد که برای دریافت شماره حساب به شعبه‌ بانکی مراجعه کنید که در آن حساب دارید. (البته اگر به خدمات اینترنتی بانک مدنظر دسترسی نداشته باشید.)

با توجه به این مسائل، پیشنهادمان استفاده از خدمات وب‌سایت‌های معتبری چون رده است. عضویت در این وب‌سایت مزایایی دارد که در ادامه کمی بیشتر راجع‌ به آن توضیح داده‌ایم.