انتقال مالکیت گوشی یکی از اقداماتی است که هنگام خرید و فروش گوشی باید انجام دهید. در صورتی که این انتقال مالکیت انجام نگیرد، فروشنده می تواند از دستگاه استفاده نماید و مالک قانونی دستگاه است. در این مطلب روش های انتقال مالکیت گوش را مرحله به مرحله یادتان می دهیم.

فرآیند انتقال مالکیت گوشی موبایل در سامانه همتا | Hamta

در صورتیکه فردی بخواهد تلفن همراه خود را به شخص دیگری بفروشد، بایستی با استفاده از فرآیند انتقال مالکیت گوشی در سامانه همتا، تلفن همراه را برای سیم کارت شخص خریدار، فعال نماید.

دقت داشته باشید در صورتیکه به هر دلیلی فرآیند انتقال مالکیت گوشی انجام نپذیرد، فرد خریدار می‌تواند از تلفن همراه استفاده کند ولی معامله بدون سند انجام داده است.

به عبارت دیگر از نظر سامانه همتا، تلفن همراه خریداری شده تحت مالکیت سیم کارت شخص خریدار قرار نخواهد گرفت. لذا مسئولیت عواقب ناشی از انجام‌ ندادن فرآیند انتقال مالکیت، برعهده شخص خریدار خواهد بود.

توصیه می‌گردد حتماً فرآیند انتقال مالکیت گوشی در حین خرید و فروش تلفن همراه انجام گردد. البته درمواردی مثل قرض دادن، تعویض سیم کارت و موارد مشابه، شخص فروشنده تلفن همراه مختار است که فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهد یا ندهد.

نکته مهم:

توجه داشته باشید که لازمه انتقال مالکیت آن است که، فرد فروشنده از طریق فرآیند «افزودن دستگاه» قبل از انتقال مالکیت شناسه گوشی خود را وارد کارتابل خود در سامانه همتا نماید.

همچنین برای انتقال مالکیت تلفن‌های همراه دو یا چند سیم کارته، تنها کافیست مالکیت شناسه یکی از SLOT ها را منتقل نمود. با انتقال مالکیت یک شناسه، مالکیت شناسه مربوط به SLOT های دیگر نیز بصورت خودکار منتقل خواهد شد.

سه روش انتقال مالکیت گوشی در سامانه همتا | Hamta:

انتقال مالکیت گوشی در سامانه همتا hamta.ntsw.ir

مراحل انتقال مالکیت گوشی در سامانه همتا:

در ابتدا لازم است تا فرد به سایت سامانه همتا به آدرس http://hamta.ntsw.ir  مراجعه نماید.

برای ورود به سامانه همتا می‌توان از شماره تلفن همراه خود استفاده نمود و یا اینکه ابتدا در سامانه ثبت نام کرده و سپس با استفاده از کد ملی وارد سامانه شوید. در اینجا ما قصد داریم تا با شماره تلفن همراه وارد سامانه شویم. دقت داشته باشید که در ادامه فقط قادر خواهید بود تا گوشی‌های تحت مالکیت همین شماره تلفن همراه که با آن وارد سامانه شده‌اید را انتقال مالکیت دهید:

پس از وارد کردن شماره تلفن همراه، رمز عبور موقت برای آن شماره ارسال می‌گردد. با استفاده از رمز عبور ارسال شده و وارد کردن کد امنیتی، می‌توان وارد سامانه شد:

پس از ورود به سامانه، ابتدا سطر مورد نظر را انتخاب کرده (تیک مربوط به شناسه دستگاه IMEI را میزنیم) سپس بر روی گزینه «انتقال مالکیت/فروش» کلیک می‌نماییم:

در مرحله بعدی لازم است تا در قسمت «انتقال به شماره سیم کارت خریدار»، شماره سیم کارت فردی که قصد انتقال مالکیت به وی را داریم، وارد نماییم.

لازم به ذکر است انتقال مالیکت از طریق کد ملی در حال حاضر فعال نشده است. ولی این امکان به زودی به سامانه همتا اضافه خواهد شد:

در مرحله بعدی بایستی صحت اطلاعات وارد شده را تائید نماییم:

شماره تلفن همراه و مشخصات دستگاه را بررسی و تایید نمایید.

در نهایت پیغامی مبنی بر موفقیت‌ آمیز بودن فرآیند انتقال مالکیت گوشی نمایش داده می‌شود.

پس از انتقال مالکیت، شناسه دستگاه از کارتابل فرد فروشنده خارج و به کارتابل فرد خریدار وارد می‌گردد. لذا دیگر در بخش مدیریت دستگاه فرد فروشنده قابل مشاهده نیست.

لزوم فعالسازی توسط خریدار

دقت داشته باشید در صورت استفاده از گزینه انتقال مالکیت، کد فعال سازی با سرشماره HAMTA برای فرد خریدار ارسال می گردد. فرد خریدار می‌تواند با استفاده از کد فعال سازی موجود در پیامک HAMTA، شناسه (IMEI) دستگاه خریداری شده را از طریق فرآیند فعالسازی دستگاه، برای سیم کارت دلخواه خود فعال نماید.

انتقال مالکیت گوشی با کد دستوری #۷۷۷۷*

در این روش برای انجام فرآیند انتقال مالکیت گوشی، ابتدا لازم است تا کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری کنیم:

در مرحله بعد لازم است تا با ارسال عدد ۳ گزینه «انتقال مالکیت» را انتخاب نماییم.

 

در این مرحله، پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که شناسه‌ تلفن‌های همراه تحت مالکیت سیم کارت را به شما نمایش می‌دهد. لازم است تا عدد مربوط به شناسه تلفن همراهی که قصد انتقال مالکیت آن را دارید، وارد و ارسال کنید. درصورتیکه هیچ شناسه ای برای شما نمایش داده نشد، می‌بایست عدد مربوط به گزینه «افزودن دستگاه» را وارد و ارسال کنید و سپس در مرحله بعد شناسه ۱۵ رقمی IMEI تلفن همراهی که قصد فروش آن را دارید بدون هرگونه علامت اضافی وارد کنید.

در این مرحله لازم است تا شماره سیم کارتی که قصد دارید مالکیت تلفن همراه را به آن انتقال دهید (یعنی شماره تلفن فرد خریدار) را وارد نمایید.

در این مرحله پیغامی برای شما نمایش داده می‌شود که شناسه IMEI تلفنی که قصد انتقال مالکیت آن را دارید و شماره سیم کارت فرد خریدار را برای شما نمایش می‌دهد. درصورتیکه این اطلاعات مورد تائید شماست، عدد ۱ را وارد و ارسال کنید.

در نهایت پیغامی برای شما نمایش داده می شود که بیانگر ارسال کد فعالسازی از طریق پیامک به شماره سیم کارت فرد خریدار است.

دقت داشته باشید که کد فعالسازی حتماً باید با سرشماره HAMTA برای فرد خریدار ارسال گردد. فرد خریدار می‌تواند با استفاده از کد فعالسازی، شناسه IMEI تلفن همراه خریداری شده و شماره سیم کارت خود، از طریق فرآیند فعالسازی تلفن همراه خریداری شده را برای شماره سیم کارت خود فعال نماید.

انتقال مالکیت گوشی با اپلیکیشن همتا

برای انجام فرآیند انتقال مالکیت گوشی از طریق اپلیکیشن همتا، ابتدا این اپلیکیشن را از طریق سایت همتا و یا از کافه بازار دانلود و نصب نمایید.

اپلیکیشن همتا را باز کرده، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید. کد نصب برنامه که به شماره شما ارسال می شود را هم وارد کنید.

شما وارد پنل خود در سامانه همتا می شوید. گزینه انتقال مالکیت را انتخاب نمایید.

در صفحه باز شده، شما لیست دستگاه های تحت مالکیت این شماره را میبینید، دستگاه مورد نظر را انتخاب کرده و شماره تلفن خریدار را وارد نمایید، سپس از پایین صفحه گزینه انتقال مالکیت را بزنید.

و در نهایت پیغام انتقال مالکیت گوشی را هم تایید نمایید.

نکاتی در مورد انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده

  • درصورتیکه قصد خرید تلفن همراه کارکرده یا دست دوم دارید، شخص فروشنده حتماً باید از طریق یکی از روش های که گفته شد، فرآیند «انتقال مالکیت گوشی» را انجام دهد. دقت داشته باشید که فرآیند «انتقال مالکیت گوشی» هنگام فروش تلفن همراه الزامی است و مسئولیت هرگونه عواقب ناشی از انجام ندادن این فرآیند برعهده شخص خریدار است. پس حتماً از فروشنده تلفن همراه بخواهید که این فرآیند را انجام دهد.
  • چنانچه قصد تعویض سیمکارت خود را دارید و یا میخواهید تلفن همراه خود را به یکی از آشنایان و اقوام قرض دهید، لزومی به انتقال مالکیت نیست، هرچند توصیه ما این است که با هربار تعویض سیمکارت جهت جلوگیری از مشکلات احتمالی فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهید.
  • درصورتیکه پس از خرید تلفن همراه، فروشنده مالکیت تلفن همراه را به شما انتقال نداد و در حال حاضر نیز هیچگونه دسترسی به فروشنده ندارید، با مرکز تماس سامانه همتا به شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس حاصل فرمایید.

در صورت دو سیم کارته بودن گوشی چگونه انتقال مالکیت دهیم؟

۱- ابتدا وارد سامانه همتا به آدرس hamta.ntsw.ir شوید. برای ورود به سامانه از شماره سیم کارت استفاده نمایید و یا در صورتی که قبلا در سامانه ثبت نام کرده اید با استفاده از کد ملی وارد سامانه شوید. در این آموزش از طریق شماره سیم کارت وارد سامانه می شویم.

برای تعریف سیم کارت بهره بردار مراحل زیر دنبال کنید:

۲- شماره سیم کارت خود را وارد نموده و دکمه ورود را انتخاب نمایید. رمز عبور موقت برای شماره شما ارسال می‌شود. رمز عبور موقت را وارد نمایید و وارد پرتال خود در سامانه همتا شوید.

۳- در بخش «مدیریت دستگاه‌ها» برای دستگاهی که شناسه آن جعل شده باشد، به صورت اتوماتیک توسط سامانه همتا محل ورود شماره بهره‌بردار در نظر گرفته شده است. شماره سیم‌کارتی که می‌خواهد از شناسه دوم دستگاه استفاده نماید را وارد و بر روی گزینه + مقابل آن کلیک نمایید.

۴- در پیام نمایش داده شده، صحت اطلاعات را بررسی و بر روی گزینه “بلی” کلیک کنید.

۵- در انتها اگر اطلاعات صحیح باشد فرایند با موفقیت انجام شده و پیام “درخواست با موفقیت انجام شد” به شما نمایش داده می‌شود.

با تکمیل فرآیند فوق، شناسه دوم دستگاه برای سیم کارت مورد نظر قابل استفاده خواهد شد.

چگونه از قانونی بودن دستگاه همراه خود باخبر شویم؟

معرفی راه‌های استعلام اصالت دستگاه‌های همراه

اجرا و پیاده‌سازی طرح ثبت تلفن همراه یا رجیستری به منظور شناسایی دستگاه‌های همراهی که به شکل غیرقانونی وارد کشور شده‌اند از سال ۹۶ آغاز شد. در این طرح تمامی دستگاه‌های همراهی که وارد می‌شود دارای یک کد شناسایی یکتا می باشد که فروشنده می‌بایست در زمان فعال کردن سیم کارت آن را وارد سامانه همتا کند.

همتا (سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی) سامانه‌ای است که در راستای اجرای طرح ثبت دستگاه همراه (رجیستری)، پیاده‌سازی شده است. در این سامانه، هر دستگاهی تحت مالکیت یک سیم کارت قرار گرفته تا تنها مالک سیم‌کارت بتواند فرایندهای گوناگونی از جمله انتقال مالکیت را انجام دهد.

افرادی که قصد خرید دستگاه های همراه را دارند می‌بایست در زمان خرید این دستگاه‌ها نسبت به اصالت و قانونی بودن آن مطمئن شوند تا بتوانند بدون مشکل از دستگاه‌ همراه خود استفاده کنند. برای استعلام و آگاهی از اصالت و قانونی بودن دستگاه‌های همراه سه راهکار پیش روی کاربران قرار دارد که در این مطلب آنها را معرفی می‌کنیم.

کد #۷۷۷۷*

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای استعلام اصالت دستگاه‌های همراه، گرفتن کد دستوری #۷۷۷۷* است. برای این منظور کافیست روی دستگاه همراه سامسونگ خود این کد را وارد کنید و با زدن دکمه تماس صفحه مورد نظر را ببینید. در این صفحه گزینه‌هایی همچون استعلام اصالت، فعالسازی، انتقال مالکیت قرار گرفته که می‌توانید به کمک آنها فعالیت مورد نظر را انجام دهید.

با انتخاب گزینه استعلام اصالت صفحه‌ای پیش روی شما قرار می‌گیرد که درخواست وارد کردن شناسه دستگاه همراه یا همان IMEI را دارد. IMEI یک کد یکتای ۱۵ رقمی است که با مراجعه به جعبه دستگاه‌ همراه یا گرفتن کد دستوری #06#* قابل مشاهده است.

به طور مثال اکثر دستگاه‌های همراه اعضای جدید خانواده گلکسی سامسونگ که دارای دو درگاه سیم‌کارت هستند نیز از دو IMEI متفاوت برخوردار می باشند. با ارسال این کد ۱۵ رقمی (تمام ۱۵ رقم باید پشت سر هم و بدون خط تیره وارد شود) کار استعلام قانونی بودن به پایان می‌رسد و نتیجه نهایی با پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

وبسایت همتا

وبسایت سامانه همتا به نشانی www.hamta.ntsw.ir یکی از راهکارهایی است که می‌توانید با مراجعه به آن به طور کامل از تمامی جزئیات مربوط به اصالت دستگاه همراه خود و همینطور سوابق انتقال مالکیت ‌هایی که داشته‌اید، مطلع شوید. با وارد کردن شماره سیم‌کارت و کد ملی خود می‌توانید در این سامانه ثبت‌نام‌کنید و از آن پس کارهای مربوط به مدیریت دستگاه‌ها مثل افزودن دستگاه و انتقال مالکیت را از این طریق انجام دهید. همچنین با مراجعه به بخش مدیریت سیم‌کارت می‌توانید شماره سیم کارت دیگری را به ثبت برسانید و از مزایای دستگاه همراه دو سیم‌کارت خود بهره ببرید.

اپلیکیشن همتا

یکی دیگر از راهکارهای استعلام سریع و آسان اصالت دستگاه همراه و نحوه مدیریت دستگاه‌ها و سیم‌کارت‌ها دانلود و نصب اپلیکیشن سامانه همتا است. با داشتن این اپلیکیشن روی دستگاه همراه سامسونگ خود می‌توانید به راحتی تمامی کارهای مربوط به استعلام مانند اصالت، فعالسازی، انتقال مالکیت، افزودن دستگاه، مدیریت سیم‌کارت‌ها را انجام دهید.

چنانچه پیش از این در وبسایت سامانه ثبت نام کرده باشید نیازی به ثبت نام مجدد نیست اما اگر برای اولین بار وارد اپلیکیشن شوید می‌بایست کارهای مربوط به ثبت‌نام را با وارد کردن شماره سیم کارت و کد ملی انجام دهید. در این اپلیکیشن بخشی به عنوان آموزش وجود دارد که با مراجعه به آن می‌توانید آموزش‌های ویدئویی و تصویری و سوالات متداول کاربران را مشاهده کنید.

با استعلام اصالت دستگاه همراه نتیجه نهایی به اطلاع شما می‌رسد که شامل چند گزینه از جمله قانونی یا غیرقانونی بودن آن، ورود به صورت مسافری، ورود از مناطق آزاد می‌شود. در صورت غیرقانونی بودن، دستگاه همراه تنها ۳۰ روز پس از اینکه اولین بار روشن می‌شود، خدمات مخابراتی آن قطع می‌شود.