استفاده از وای فای امروزه بسیار زیاد شده است و ما همواره در معرض امواج آن هستیم. دانشمندان بر این باورند که این امواج می تواند سلامت انسان را به خطر بیندازد. در این مطلب مضرات امواج وای فای را مورد بررسی قرار می دهیم و راه های مقابله با این امواج را پیش رویتان می گذاریم.

وای فای - مضرات امواج وای فای

اشعه وای فای چیست؟

دستگاه‌های وای فای، اشعه رادیو فرکانس را منتشر می‌کند؛ در غیر این صورت به عنوان اشعه مایکروویو شناخته می‌شود. بیشتر روتر‌های بی سیم و دستگاه‌های بی سیم مشابه، یک میدان از اشعه بی سیم را در فاصله ۲۴/۷ متر منتشر می‌کنند.

این اشعه مایکروویو است و دقیقا همان نوع اشعه‌ای می‌باشد که مایکروویو برای طبخ غذا از آن استفاده می‌کنند. زمانی که غذا را در مایکروویو قرار می‌دهید و با اشعه مایکروویو گرم می‌کنید، اصطکاک مولکولی ایجاد شده و غذا گرم می‌شود، این روش "اثر گرما" یا "اثر گرمایی" نامیده می‌شود.

دستگاه‌های وای فای مانند مودم بی سیم و کامپیوتر‌های بی سیم شامل فرستنده‌هایی هستند که از این نوع اشعه مایکروویو استفاده می‌کنند تا اطلاعات را در هوا که اثر گرمایش مشابهی بر روی بدن دارند، ارسال کنند.

مضرات امواج وای فای برای بدن

 • وای فای سبب بی خوابی می شود

حتما شما هم متوجه شده اید که بعد از ساعت ها کارکردن با گوشی تلفن همراهتان دچار بی خوابی شده اید. مطالعات نشان می دهد که فرادی که در معرض اشعه های الکترومغناطیسی قرار دارند در الگوی خواب شان تغییرات قابل توجهی دیده می شود و نسبت به سایرین دیرتر به خواب می روند.

بنابراین به طور جدی توصیه می شود که نه تنها در ساعات انتهایی شب که بدن آماده برای خواب است بلکه حتی در خواب هم خود را در معرض تلفن همراه و دستگاه  وای فای قرار ندهید.

همانطور که قبلا هم گفته شد حتی شارژ کردن گوشی تلفن همراه در اتاق خواب هم سبب بی خوابی و مشکلات جدی برای مغز می شود.

خطرات امواج وای فای - مضرات امواج وای فای

 • رشد و ترمیم سلول ها را مختل می کند

برای اثبات این موضوع محققان تعدادی گیاه در اتاقی بدون وای فای و تعدادی دیگر را در اتاقی با وای فای قرار دادند و بعد از 2 هفته نتیجه همان بود که پیش بینی می شد. گیاهان در اتاق آزاد و بدون وای فای رشد کرده بودند اما گیاهانی که در معرض وای فای بودند رشدی در انها رخ نداده بود.

 • وای فای به رشد کودک آسیب می رساند

در سال 2009 محققان استرالیایی بعد از انجام مطالعات  دریافتند که اشعه وای فای سنتز پروتدین ها را تحت تاثیر قرار می دهد و رشد کودک را تا حد قابل توجهی کند می کند.

 • وای فای فعالیت های ذهنی زنان را ضعیف می کند

30 نفر به طور داوطلبانه در این تحقیق شرکت کردند که 15 نفر آنها مرد و 15 نفر آنها زن بودند. آنها در ابتدا تست ساده ای از عملکرد های مغزی را انجام دادند و بعد از ان به مدت 45 دقیقه در معرض و کار کردن با وای فای با قدرت 2.4 مگا هرتزی قرار گرفتند. نتیجه برای زنان خوشایند نبود! چرا که بعد از این مدت تست قبلی دوباره انجام شد و زنان نتیجه ای ضعیف تر نسبت به قبل دریافتند.

 • ناباروری در زنان ومردان از مضرات امواج وای فای

تاپیر منفی وای قای و اشعه های الکترومغناطیسی تنها بر روی اسپرم نمی باشد و می تواند تخمدان ها را هم مورد حمله قرار دهد. شبکه های وای فای و اشعه ساطع شده از آنها هم تحرک اسپرم ها را تحت تاثیر قرار داده و سبب شکسته شدن DNA می شود.

طی یک مطالعات تحقیقاتی در یک آزمایشگاه به مدت 45 روز هر روز 2 ساعت موش ها را در معرض اشعه وای فای  قرار دادند و بعد از 45 روز متوجه شدند که هم موش ها نر و هم موشه های ماده باروری خود را تا حد قابل توجهی از دست داده بودند و در موش های ماده لانه گزینی تخمدان ها بسیار ضعیف شده بود.

مراقبت های بارداری - مضرات امواج وای فای

 • تأثیر روی سلامت قلب از مضرات امواج وای فای

محققان در سال ۲۰۱۵ اعلام کردند که قرار گرفتن در معرض اشعه وای‌فای ریتم ضربان قلب و فشار خون را در خرگوش‌ها تغییر می‌دهد. طبق این بررسی‌ها، این اشعه‌ها روی سلامت قلب تأثیر می‌گذارد اما این مکانیسم مشخص نیست و به مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.

 • سرطان از مضرات امواج وای فای

نگرانی از ابتلا به سرطان همیشه با انسان های دنیای تکنولوژی همراه است .در واقع باید گفت  سرطان زا بودن وای فای هنوز به اثبات نرسیده و در این زمینه اتفاق نظر مشخصی درمیان پژوهشگران و محققان جهانی وجود ندارد.

با این وجود نتایج بررسی ها روی نمونه های آزمایشگاهی نشان می دهد قرار گرفتن در معرض اشعه های الکترومغناطیسی احتمال بروز تومور های سرطانی را افزایش می دهد. 

 • مضرات امواج وای فای بر مغز

پژوهشکده علوم شناختی، تحقیقی با موضوع ضرر امواج وای فای برای حافظه کاری انجام داد. حافظه کاری یا حافظه فعال، بخشی از فرایند کلی حافظه است که بعد از ورود اطلاعات جدید، آن‌ها را پردازش کرده و قسمت‌های مهم را ذخیره می‌کند.

این بخش از حافظه در انجام وظایفی چون درک زبان، یادگیری، خواندن، نوشتن و محاسبات ذهنی کاربرد دارد. به عقیده دانشمندان، امواج الکترومغناطیسی با تشکیل میدان مغناطیسی و الکتریکی بر فعالیت مغز تاثیر می‌گذارند و باعث تغییر پتانسیل غشای سلول‌های سیستم عصبی و اندام‌های حسی می‌شوند.

دکتر مرادی، استان روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی و رئیس پژوهشکده علوم شناختی به همراه همکارانش، آزمایشی را روی 24 دانشجوی مرد در محدوده سنی 20 تا 30 سال انجام دادند.

این دانشجوها در آزمون N-Back شرکت کردند. نحوه کار این نرم افزار بدین ترتیب است که فرد در فاصله 60 سانتی‌متری یک صفحه نمایش می‌نشیند و یک مربع سیاه در مکان‌های معینی از نمایشگر نشان داده می‌شود.

زمانی که فرد، تصویر مشابه با اولین تصویر را مشاهده کرد باید در کمترین زمان، تشابه را با کلید سمت راست و تفاوت را با کلید سمت چپ موس اعلام کند.

این آزمون قبل از تابش امواج،‌ بلافاصله بعد از تابش امواج و 24 ساعت پس از آن انجام شد و نتایج آن مورد ارزیابی قرار گرفت.

نتیجه‌ی این آزمایش به این ترتیب بود که امواج وای فای و در کل امواج الکترومغناطیسی باعث کاهش زمان واکنش افراد می‌شود، اما تاثیری در میزان پاسخ‌های صحیح نداشته است.

بنابراین طبق این آزمایش، امواج وای فای تاثیر منفی روی عملکرد مغز و حافظه نگذاشته است و بسیاری از باورها درباره این که تابش امواج باعث ضعیف شدن مغز می‌شود را رد می‌کند.

توصیه‌های حفاظتی در برابر اشعه وای فای

در این بخش با چند اقدام ساده، قرار گرفتن در معرض اشعه وای فای را محدود کنید:

 • استفاده از کابل اترنت برای مقابله مضرات امواج وای فای

کابل اترنت کابلی است که مودم یا روتر را به کامپیوتر متصل می‌کند. این کابل، امکان ارتباط اینترنتی را می‌دهد. امواج رادیویی قادر به عبور از دیوار و کف نیستند؛ دستگاه‌های وایرلس دیگر امکان مداخله در امواج وای-فای را دارند، مانند مایکروویو‌ها و تلفن‌های بی سیم. البته اتمسفر نیز توانایی مداخله و ایجاد مشکل را در امواج وای-فای دارد، بنابراین کابل ترنت در این زمینه انتخاب برتری است.

 • لپ‌تاپ را به خود نزدیک نکنید

سعی کنید هنگام استفاده از لپ‌تاپ آن را مستقیما روی بدن یا پای خود قرار ندهید و زمانی که لپ‌تاپ در حال شارژ شدن است از آن استفاده نکنید. اگر برایتان مقدور است، از موس و کیبورد جداگانه استفاده کنید.

مضرات گوشی - مضرات امواج وای فای

 • از کار انداختن عملکرد بی سیم روی تمام دستگاه‌ها

شما در مودم یا روتر، عملکرد بی سیم را غیر فعال کرده اید، اما همچنین باید بی سیم روی کامپیوتر خود (لپ تاپ، آی پد، تبلت)، چاپگر‌ها و هر چیز دیگری که ممکن است قابلیت اتصال وای فای داشته باشند را غیر فعال کنید. بسیاری از مردم این موضوع را نادیده می‌گیرند. برای انجام این کار به دنبال گزینه‌های نرم افزاری در این دستگاه‌ها باشید.

 • از پریزهای زمان‌دار در شب برای مقابله مضرات امواج وای فای استفاده کنید

طبق تحقیقات انجام شده بیشترین ضررهای وای‌فای در ساعات نیمه شب اتفاق می‌افتد. بدن به صورت خودکار در نیمه شب شروع به بازسازی سلولی، سم‌زدایی بدن و ذخیره انرژی برای روز آینده می‌کند.

امواج وای‌فای با اختلال در سوخت و ساز و فعالیت‌های طبیعی می‌تواند این روند را دچار مشکل کند. سعی کنید مودم و دستگاه‌های دارای وای‌فای در خانه را به پریزهای زمان‌دار متصل کنید.

این پریزهای مخصوص را می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که در ساعت خاصی از شبانه‌روز خاموش شوند و ارتباط دستگاه به برق را قطع کنند.

 • اتصال بی سیم به شبکه کابلی

صفحه کلید بی سیم، موس، چاپگر، اسکنر و هر چیز دیگری که دارید، تکنولوژی بی سیم با ورژن یو اس بی، بدون سیم است. اما برخی از دستگاه‌ها به گونه‌ای طراحی نشده اند که از طریق یک رابط اترنت یو اس بی به اینترنت وصل شوند.

 • وای فای همسایه

از نظر قانونی نمی‌توانید افراد را مجبور به استفاده نکردن از وای فای کنید، اما می‌توانید در کمال آرامش با گپ دوستانه ای، سطوح اشعه‌ای را که آن‌ها و شما را در معرض خطر قرار می‌دهند، نشان دهید. همچنین می‌توانید برخی از مطالعات انجام شده در مورد خطرات اشعه فرکانس رادیویی را پرینت بگیرید.

اگر آن‌ها قانع نشده و از مودم خود با کابل استفاده نکنند، به عنوان آخرین راه حل مورد نظر از محافظ اشعه وای فای استفاده کنید که شامل محافظت از چندین اتاق می‌باشد.

 • فاصله خود را حفظ کنید برای مقابله با مضرات امواج وای فای

با حفظ فاصله بیشتر، اشعه وای فای به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. بسیاری از روتر‌ها نیاز به سیگنال کافی قوی برای حفظ اتصال تا فاصله ۱۰۰ متر را دارند. دقت کنید که فاصله بین شما و روتر بی سیم تان زیاد باشد تا بتوانید بازده اتصال را کاهش دهید.

نکته:دیوار‌ها اشعه بی سیم را متوقف نمی‌کنند، بنابراین هرگز روتر بی سیم را پشت دیوار اتاق خواب قرار ندهید.

دفع امواج وای فای - مضرات امواج وای فای

 • لوازم الکترونیک را از اتاق خواب دور کنید

سعی کنید هیچ‌گونه وسیله الکتریکی و الکترونیکی مانند مودم، تلفن همراه یا لپ‌تاپ را در اتاق خواب قرار ندهید. امواج الکترومغناطیس منتشر شده از آن‌ها با تاثیر بر میزان ترشح هورمون ملاتونین، باعث اختلال در خواب می‌شوند.

 • شب‌ها وای فای را خاموش کنید

مطالعات نشان می‌دهد بزرگ‌ترین خطر اشعه وای فای، هنگام شب است، زیرا بازسازی سلولی، جوان سازی و سم زدایی در بدن متوقف می‌شود. قابل ذکر است که تولید ملاتونین می‌تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

اگر واقعا نمی‌توانید روتر بی سیم خود را کنار بگذارید، می‌توانید با نصب یک تایمر الکتریکی ساده را روی سوکت که روتر را در آن متصل می‌شود، طوری تنظیم کنید که در طول زمان خواب، خاموش شود.

 • برای مقابله با مضرات امواج وای فای از یو اس بی آداپتور استفاده کنید

اگر از وای فای یو اس بی آداپتور (برای کامپیوتر‌های شخصی که در آن‌ها کارت رابط شبکه وایرلس ساخته نشده اند) استفاده می‌کنید، به کابل فرمت یو اس بی (۱۰ متر یا بیشتر) نیاز دارید.

استفاده از یک کابل ۳ جی یا ۴ جی یا دانگل برای اتصال به اینترنت در حین سفر نیز همین کار را انجام می‌دهد. کابل یو اس بی به طور قابل توجهی اشعه را کاهش خواهد داد.

نکته:با اتصال کابلی، زمانی که در حال گشت زدن در وب هستید، کم‌تر در معرض اشعه قرار خواهید گرفت؛ بنابراین کابلی بخرید که حدود ۴.۵ مترطول دارد.

 • از آهنربا استفاده کنید

یک تکه آهن ربا در مجاورت سیم تلفن خود قرار دهید و یا یک گره کوچک در سیم تلفن خود بیاندازید که از اثر امواج تا حدودی کاسته شود. هیچ گاه درون ماشین از گوشی همراه خود استفاده نکنید.

گیاهان آپارتمانی - مضرات امواج وای فای

 • از گیاهان جذب کننده امواج استفاده کنید.

بعضی از گیاهان آپارتمانی جذب کننده مضرات امواج وای فای:

 • کاکتوس: کاکتوس‌ها یکی از بهترین جذب‌کننده‌های اشعه مضر و عمقی هستند. آن‌ها معمولاً برای جذب اشعه‌های تولید شده از طریق کامپیوتر عالی هستند و گیاهانی متناسب برای محیط کار و داخل منزل محسوب می‌شوند.
 • سانسوریا: به گیاه جذب تابش معروف است. سانسوریا یا گل ماری، گیاه دیگری است که هنگام جذب اشعه رایانه بسیار مؤثر عمل می‌کند. قرار دادن آن در نزدیکی رایانه یا مودم می‌تواند راهی عالی برای سالم نگه داشتن اتاق باشد. سانسوریا همچنین با تبدیل CO2 به اکسیژن، هوای خانه را تصفیه می‌کند.
 • گیاه عنکبوتی: این گیاه آلودگی را به خود جذب می‌کند و هوای محیط خانه را تمیز نگه می‌دارد. همچنین می‌تواند گازهای مضر را نیز از بین ببرد و در جذب اشعه تولید شده از طریق لوازم الکترونیکی نیز بسیار مفید است.
 • گیاه برگ بتل: این گیاه علاوه بر ظاهر زیبا توانایی جذب امواج الکترونیکی را نیز دارد، زیرا دارای خواص هیدروکسیل و سوپراکسید می‌باشد و می‌تواند اشعه‌ها را از داخل هوا حذف کند.
 • گیاه لوتوس: میزان جذب‌کنندگی این گیاه به سایز آن بستگی دارد. بهتر است که آن را در کنار کامپیوتر و دیگر لوازم الکتریکی قرار دهید.
 • گیاه آلوئه ورا: این گیاه خواص دارویی دارد و می‌تواند سطح بالایی از اشعه‌ها را به خود جذب کند. همچنین هوای داخل خانه را به خوبی تمیز می‌کند. کربن دی اکسید را به خود جذب کرده و آن را به اکسیژن تبدیل می‌کند.
 • گیاه پیچک: این گیاه یکی از بهترین انواع گیاهان برای جذب اشعه‌های مضر است. حتما در خانه داشته باشید.

جمع‌بندی

در دنیایی که تمام وسایل به سمت حذف سیم‌ها و کابل‌ها حرکت می‌کنند و روزانه تکنولوژی‌های بی‌سیم بیش از پیش جای خود را باز می‌کنند، حرف زدن از حذف کامل وای‌فای غیرمنطقی و غیر عملی است.

هر چقدر از عوارض ناشی از  اینترنت وای‌فای و ضررهای وای‌فای برای سلامتی و بدن بگوییم، باز هم نمی‌شود آن را به طور کامل حذف کرد.

در حال حاضر مادران باردار و نوزادان نیز بدون توجه به ضررهای وای‌فای، گوشی‌های موبایل را به راحتی در دست می‌گیرند و آن را با خود حمل می‌کنند.

شاید در غیاب جایگزین مناسب و واقعی برای وای‌فای و تا زمانی که استاندارهای ایمنی در نسل جدید این تکنولوژی فراهم نشود، بهترین راه مدیریت کردن وای‌فای در خانه برای ضررهای کمتر باشد. به عنوان نمونه تنها یک هفته خود را از بند این امواج رادیویی آزاد و خودتان نتیجه آن را بررسی کنید.

 • از نگهداری دستگاه‌های دارای وای‌فای در اتاق خواب خودداری کنید.
 • در زمان عدم استفاده حتما قابلیت وای‌فای را سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری خاموش کنید.
 • بدن انسان در نیمه شب و زمان خواب بیشترین آسیب‌پذیری در مقابل عوارض ناشی از وای‌فای را دارد، پس خاموش کردن دستگاه‌ها در شب را فراموش نکنید.
 • تا وقتی مجبور نشدید، کماکان از اتصال به وسیله کابل‌های استاندارد به جای وای‌فای استفاده کنید.