علت برفک زدن یخچال ها چیست؟ با اینکه در یخچال های جدید کمتر شاهد این موضوع هستیم اما باز هم این اتفاق می افتد. شاید برایتان سوال باشد که چرا این اتفاق می افتد؟ اگه مشکل برفک یخچال حل نشود میتواند باعث خسارت شود؟ در این مقاله به علل ایجاد برفک و راهکارهای رفع آن پرداخته شده.

برفک

اول از همه این را باید بدانیم که یخچال به خودی خود هیچگونه آب یا رطوبتی از خود تولید نمی‌کند، چون فضای داخل کابین یخچال سرد است با باز شدن درب یخچال و ورود هوای گرم محیط و منزل شما که مقداری هم رطوبت دارد وارد یخچال شده و آن رطوبت به دیواره‌های یخچال رسیده و در آن جا به برفک تبدیل می‌شود. همین طور مواد غذایی بخصوص میوه و سبزیجات دارای آب هستند، که با قرار دادن در یخچال، رطوبت آنها وارد هوای یخچال می‌شود.

برفک فریزر - علت برفک زدن یخچال

با مهم‌‌ترین دلایل برفک زدن یخچال آشنا شوید!

قبل از اینکه به مهم‌ترین دلایل برفک زدن یخچال بپردازیم، ابتدا باید بگوییم که برفک یخچال چگونه تشکیل می‌شود؟

هوای فضای درون یخچال، بسیار خنک بوده و دمای پایینی دارد. این هوای خنک باید به صورت متوالی، در قفسه‌ها و قسمت‌های گوناگون یخچال به حرکت درآمده و در گردش باشد.

هنگامی که هوای خنک درون یخچال با هوای گرم و مرطوب بیرون برخورد می‌کند، برفک در نقطه برخورد آن‌ها ایجاد می‌شود. روش‌های مختلفی که موجب ورود هوای گرم به داخل یخچال می‌شود، از مهم‌‌ترین دلایل برفک زدن یخچال به حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید: چطور از کیسه های برنج در خانه مان نگهداری کنیم؟

لاستیک درب یخچال پوسیده است

نوار یا لاستیک دور درب یخچال وظیفه دارد، مانع از ورود هوای گرم به یخچال و خروج هوای سرد از درون آن شود. با خرابی یا پوسیدگی این لاستیک، درب یخچال هم درست بسته نشده و هوای گرم به محیط یخچال وارد شده و دستگاه برفک می‌زند.

عوض کردن لاستیک در یخچال - علت برفک زدن یخچال

باز و بسته کردن بیش از حد و یا محکم بستن درب یخچال، بعد از مدتی باعث خرابی لاستیک دور درب خواهد شد

نامناسب بودن مکان یخچال

ساده‌ترین علت برفک زدن یخچال، به مکان نصب آن بر می‌گردد. اگر یخچال در کنار وسایل گرمایشی مانند سماور و اجاق گاز قرار بگیرد، با هر استفاده مقدار زیادی گرما و هوای مرطوب به فضای آن وارد و باعث ایجاد برفک می‌شود.

بیشتر بخوانید: رفع بوی بد یخچال با چند تکنیک ساده ولی موثر

مستهلک شدن بدنه دستگاه

گاهی اوقات این مستهلک شدن بدنه دستگاه است که، باعث ایجاد برفک می‌شود. ضربه خوردن در هنگام جابه جایی و یا رطوبت زیاد محیط، می‌تواند باعث پوسیدگی و آسیب به بدنه دستگاه شود.

برای عیب یابی این مشکل و برطرف کردن آن، باید از خدمات تعمیر لوازم خانگی در منزل استفاده کرد.

ترموستات معیوب شده است

ترموستات، وظیفه ثابت نگه داشتن دمای محیط درونی یخچال را برعهده دارد. خرابی ترموستات، باعث برهم خوردن تعادل دما و افزایش سرمای بیش از حد استاندارد یخچال و برفک زدن آن می‌شود.

ترموستات از قطعات مهم یخچال محسوب شده و باید توسط سرویسکار ماهر در حین تعمیر یخچال در منزل عیب یابی و رفع ایراد شود. نصب یخچال در کنار وسایل گرمازایی مانند اجاق گاز، باعث برفک زدن بخش‌های مختلف آن خواهد شد.

تمیز کردن یخچال - علت برفک زدن یخچال

علت برفک زدن بخش‌های مختلف یخچال چیست؟

برای پیدا کردن مناسب‌ترین راهکار از بین بردن برفک یخچال، ابتدا باید علت برفک زدن در بخش‌های مختلف دستگاه را ریشه یابی کرد.

 • برفک زدن در اطراف و کناره‌های درب یخچال فریزر، به معنای درست بسته نشدن کشو و یا پوسیدگی لاستیک دور درب است.
 • وجود برفک زیاد در تمام بخش‌های یخچال فریزر، به معنای باز ماندن درب یخچال برای یک زمان طولانی است.
 • برفک زدن کم، در تمام قسمت‌های یخچال به این معنا است که دمای دستگاه بیش از حد استاندارد پایین بوده است.
 • وجود برفک در قسمت عقبی یخچال، یعنی مکانی که سیم پیچ‌های اواپراتور قرار گرفته‌اند خبر از وجود مشکل در پروسه یخ زدایی دستگاه می‌دهد و این احتمال وجود دارد که، دیفراست معیوب شده باشد.

با دانستن علت برفک زدن بخش‌های مختلف یخچال، می‌توانید مشکل را عیب یابی و آن را برطرف کنید

آشنایی با عملکرد یخچال‌های نوفراست یا بدون برفک

به دلیل رطوبت حاصل از مواد غذایی و سرما، برفک زدن یخچال امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است. در گذشته برای از بین بردن برفک، یخچال را از برق کشیده و بعد از خارج کردن مواد غذایی منتظر آب شدن برفک می‌شدند.

اما با پیشرفت صنعت یخچال سازی و به کارگیری سیستم یخ زدایی در یخچال‌های نوفراست، می‌توان به سرعت و بدون زحمت برفک‌های تشکیل شده را از بین برد.

در این یخچال‌ها، کویل اواپراتور در بخش انتهایی یخچال فریزر قرار گرفته و با روکش پوشیده شده‌اند. هوای سرد نیز، توسط فن به درون کابین می‌رود.

در طی این پروسه نیز، رطوبت درون یخچال روی کویل‌های اواپراتور نشسته و سرد شده و یخ می‌زند. اما المنت نصب شده کنار این کویل‌ها، با دستور برد الکترونیکی، این برفک‌ها را آب می‌کند.

برفک آب شده، از مسیر تخلیه به سمت کمپرسور رفته و با گرمای آن تبخیر شده و باعث خنک شدن این قطعه می‌شود. در حال حاضر تمامی مدل‌های جدید یخچال مانند ساید بای ساید ال جی، سامسونگ و بسیاری از برند‌های ایرانی مانند امرسال، یخچال‌های نوفراست یا بدون برفک تولید می‌کنند. یخچال‌های نوفراست یا بدون برفک، با کمک المنت برفک‌های روی اواپراتور را آب می‌کنند.

دلیل برفک - علت برفک زدن یخچال

آیا یخچال بدون برفک هم برفک می‌زند؟

در سیستم یخ زدایی یخچال نوفراست، برفک‌ها به طور اتوماتیک آب شده و نیازی به خاموش کردن یخچال برای طولانی مدت نیست. این پروسه با کمک المنت، برد الکترونیکی و کندانسور به درستی انجام می‌شود، پس طبیعی است که با خرابی هر یک از این قطعات، یخچال بدون برفک هم برفک بزند.

به عبارت دیگر با از کار افتادن این قطعه‌ها، حجم برفک کویل اواپراتور به مرور افزایش و قدرت خنک کنندگی دستگاه هم کاهش می‌یابد.

یخ زدگی و برفک زدن در یخچال نوفراست، اغلب در محصولات برند سامسونگ دیده می‌شود. برفک زدن یخچال ساید سامسونگ، خبر از خرابی قطعات مهم آن می‌دهد.

چرا باید برفک یخچال را از بین ببریم؟

برای بالا بردن راندمان و جلوگیری از خرابی قطعات، باید برفک یخچال‌های دیفراست را سریع از بین برد. برای از بین بردن برفک یخچال قدیمی، باید به صورت دستی اقدام کرده و یک برنامه مشخص داشته باشید.

حجم برفک را نیز در نظر بگیرید، اگر لایه‌های یخ در زمان کمتری ضخیم شده‌اند، باید پروسه از بین بردن برفک را جلو بیاندازید.

 • با آب کردن برفک یخچال، دمای دستگاه نیز به حالت استاندارد بر می‌گردد. زیرا برفک ضخیم، مانع از کارکرد درست ترموستات برای تنظیم دما شده و اجازه نمی‌دهد دستگاه درجه مشخصی داشته باشد.
 • با از بین بردن برفک، فضای بیشتری برای نگهداری مواد غذایی خواهید داشت.
 • برفک می‌تواند بوی بدی در یخچال ایجاد کند، بنابراین آب کردن آن باعث از بین رفتن بوی نامطبوع نیز خواهد شد.

برای از بین بردن برفک در یخچال دیفراست، باید یک برنامه مشخص داشته باشید.

یخچال خراب - علت برفک زدن یخچال

چگونه برفک یخچال را سریع از بین ببریم؟

اگر می‌بینید که یخچال، با لایه ضخیمی از برفک پر شده و دیگر فضایی برای ذخیره مواد غذایی ندارید وقت آن رسیده که، برای از بین بردن برفک یخچال اقدام کنید.

وسایل مورد نیاز را فراهم کنید!

برای برفک زدایی از یخچال فریزر، باید قفسه‌ها و کشو‌ها را بیرون بیاورید. پس از قبل روی زمین روزنامه یا پارچه‌ای بزرگ بیاندازید، تا کشو‌های بیرون آورده شده را روی آن قرار دهید.

برای خشک کردن نقاط مختلف یخچال، به چند دستمال تمیز هم نیاز پیدا می‌کنید. یک سینی بزرگ یا جعبه مخصوص نگهداری یخ تهیه کنید، تا موادغذایی را از یخچال به آن منتقل کنید.

خاموش کردن یخچال فراموش نشود

فراموش نکنید که ابتدا باید یخچال را خاموش کنید، تا تمام یخ‌ها و برفک درون آن به شکل طبیعی آب شود. این پروسه کمی زمان بر است، اما بهتر از انجام کار‌هایی مانند گرفتن سشوار روی یخ است که می‌تواند به قطعات دستگاه آسیب بزند.

آب کردن برفک یخچال با وسایلی ماند سشوار و یا حتی آب جوش به قطعات دستگاه آسیب خواهد زد

تمام این نکات را در نظر بگیرید

در طی آب شدن برفک‌ها، کف آشپزخانه کمی خیس خواهد شد. بهتر است برای پیشگیری از این مشکل، تعداد زیادی حوله یا پارچه ضخیم کناره‌های یخچال قرار دهید.

برای جدا کردن برفک‌های باقی مانده روی یخچال، هرگز از چاقو و سایر وسایل تیز استفاده نکنید. یک کاردک پلاستیکی می‌تواند کمک خوبی برای شما باشد.

بعد از تمیز کردن برفک، بهتر است درون و بیرون یخچال را با آب گرم و مواد شوینده تمیز کنید. با اینکار لکه‌ها و تکه‌های جا مانده مواد غذایی، از یخچال پاک شده و دیگر خبری هم از بوی بد دستگاه نخواهد بود.

شستن قفسه‌ها و کشو‌ها را فراموش نکنید، سپس با یک دستمال تمیز رطوبت درون یخچال و قفسه‌ها را بگیرید. بعد از قرار دادن کشو‌ها در مکان مخصوص خود، مواد غذایی را هم درون آن‌ها گذاشته و یخچال را به برق زده و روشن کنید.

بعد از آب کردن برفک یخچال، با کمک مواد شوینده قسمت بیرونی و درونی دستگاه را تمیز کنید.

علت برفک کشو یخچال - علت برفک زدن یخچال

ترفند‌هایی کاربردی برای جلوگیری از برفک زدن یخچال

 • بعد از استفاده از یخچال، از بسته بودن درب آن اطمینان حاصل کنید.
 • کشو و قفسه‌های یخچال را بیش از ظرفیت مجاز از مواد غذایی پر نکنید، تا به موتور فشاری وارد نشود.
 • در هنگام نصب یخچال، آن را در حدود 10 سانتی متر از دیوار فاصله دهید.

به طور طبیعی، برای برفک زدایی یخچال باید هر چند ماه یکبار اقدام کنید. اما اگر مجبورید این کار را ماهی یکبار و یا حتی هر دو هفته یکبار انجام دهید، باید برای تعمیر دستگاه اقدام کنید.

علت یخ زدگی انواع یخچال

علت برفک زدن یخچال بدون برفک هیمالیا

وقتی یخچال برفک می‌زند نشان‌دهنده وجود اختلال در عملکرد یخچال است. بنابراین با روش‌های ساده می‌توان علت آن را پیدا کرد و با روش‌های مناسب  برفک زدن یخچال را کاهش داد.

در یخچال‌های بدون برفک، لوله‌های اواپراتور که گاز سردکننده را وارد یخچال می‌کنند پشت یخچال قرار دارند و دستگاه‌هایی از قبیل المنت یا هیتر و برد فرمان برای جلوگیری از برفک یخچال وجود دارد و وقتی سیستم ذوب برفک که به‌وسیله برد فرمان به المنت متصل است خراب شود دیگر المنت نمی‌تواند برفک یخچال را ذوب کند بنابراین باعث یخ‌زدگی زیاد اواپراتور و ایجاد برفک در یخچال هیمالیا می‌شود. بنابراین برای برطرف کردن این مشکل علاوه بر لاستیک درب یخچال باید المنت و سنسور و برد فرمان را چک و بررسی کرد.

علت برفک زدن یخچال بدون برفک امرسان

یخچال و یخچال فریزر امرسان در مدل‌های مختلف با رنگ‌ها متفاوت و باکیفیت بالا تولید می‌شود اما مانند سایر یخچال‌ها، این مارک از یخچال ممکن است دچار یخ‌زدگی شود و برفک بزند که کارکرد یخچال را پایین می‌آورد.

برای رفع مشکلات  برفک زدن این یخچال باید ابتدا به این توجه شود که برفک در کدام قسمت به وجود آمده. اگر برفک در همه جای یخچال باشد باید دمای یخچال چک شود.

عمده‌ترین دلیل برفک زدن این یخچال‌ها مربوط به کندانسور، هیتر یا المنت و تایمر می‌شود. مثلاً کندانسور به گردوغبار حساس است  و جریان هوا به‌راحتی در آن انجام نمی‌شود و با اختلال در عملکرد کندانسور برفک زدگی ایجاد می‌شود یا اگر المنت که وظیفه ایجاد گرما برای آب‌کردن یخ را دارد دچار مشکل شود این یخ‌ها به شکل برفک در یخچال نشان داده می‌شوند.

یخچال سالم - علت برفک زدن یخچال

علت یخ زدن فریزر الکترواستیل

در فریزرهای الکترواستیل به هنگام یخ زدن به نکات زیر باید توجه کرد و موارد زیر را بررسی نمود. وقتی می‌گویند فریزر الکترواسستیل برفک می‌زند باید سیستم  ذوب برفک و المنت و ترموفیوز بررسی شود و به مواردی که امکان دارد پیش‌آمده باشد توجه کرد:

 1.  خطا در سنسور فریزر
 2. اختلال در سنسور دمای فریزر
 3. خرابی در مدار برد دستگاه

علت یخ زدن داخل یخچال فیلور

علت یخ زدن داخل یخچال به کم بودن سرما در محفظه یخچال و کثیف بودن رادیات خنک‌کننده یخچال و سرویس نشدن به‌موقع است که برای برطرف شدن این موضوع باید به تراز بودن یخچال و تمیز شدن دوره‌ای آن دقت کرد.

علت یخ زدن داخل یخچال سامسونگ

شاید یکی از مهم ترین علت یخ زدن داخل یخچال، گذاشتن مواد غذایی گرم داخل آن باشد. بسیار پیش می‌آید

که پیش از آن که برای سرد شدن مواد غذایی گرم صبر کنیم آن را به همان شکل داخل یخچال قرار داده ایم که یکی از عوامل یخ زدن داخل یخچال سامسونگ همین است.

در صورتی که رفتار نام برده شده جزو عادات شماست، بهتر است در آن تجدید نظر کنید!

علت یخ زدن داخل یخچال بوش

قبل از خواندن ادامه مطلب، از اینکه دمای یخچال خود را متناسب با فصل تنظیم کرده اید، اطمینان حاصل نمایید.

اگر با وجود تنظیم دمای یخچال در حالت استاندارد همچنان شاهد ایجاد یخ زدگی و برفک های بزرگ و یک تکه هستید احتمالا مشکل از ترموستات یخچال سرچشمه می‌گیرد.

جهت ریشه یابی علت برفک زدن و اطمینان از مشکل ترموستات، تنظیمات آن را از کمترین حالت به بیشترین برسانید.

در صورتی که در تمام شرایط دوام و کارآیی نداشته باشد نیاز به تعویض ترموستات یخچال دارید.

یخ زدن مواد داخل یخچال - علت برفک زدن یخچال

علت یخ زدن داخل یخچال بکو

ایجاد برفک در یخچال های بکو ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. برفک ها بر اساس شکلی که دارند ممکن است به دلایل مختلف تشکیل شده باشند اما پیشنهاد می‌کنیم

اگر شاهد برفک های با قطر بسیار زیاد و یک تکه بودید با مرکز خدمات این شرکت تماس گرفته و مشکل خود را مطرح نمایید

ولی در صورتی که کمتر از این باشد امری طبیعی بوده و جای نگرانی نیست که با داشتن اطلاعات کافی می‌توانید به راحتی ایراد کار یخچال خود را برطرف نمایید.

در ادامه مقاله به بررسی شایع ترین مواردی که احتمال دارد دلیل یخ زدن داخل یخچال باشد پرداخته ایم که می‌توانید تا حد خوبی این اطلاعات را کسب نمایید.

البته پیش از خواندن ادامه مطلب بهتر است بدانید که ترموستات یخچال مهم ترین وظیفه در خنک کردن یخچال را برعهده دارد.

رله، وظیفه تنظیم کردن دما و دادن اطلاعات به موتور اصلی یخچال برای خاموش یا روشن شدن را دارد که وظیفه اصلی آن ثابت نگه داشته دما در یخچال است که البته به صورت خودکار عمل می‌کند و نیاز به تنظیم دستی آن وجود ندارد.

علت یخ زدن داخل یخچال دونار

به نوع برفک داخل یخچال توجه کنید. آیا یخ موجود در آن یک تکه و سخت است؟ یا مثل برف حالت ریز و پودری دارد؟

هر کدام از اشکال مختلف برفک می‌تواند دلایل مخصوص به خود را داشته باشد.

مثلا در حالت دانه های ریز و نرم برفک که به دانه های برف واقعی شباهت دارند، مشکل به خاطر تراکم هواست.

علت یخ زدن داخل یخچال پارس

از محل مناسب قرار دادن یخچال خود مطمئنید؟ اگر فضایی که یخچال در آن قرار دارد، رطوبت بالایی داشته باشد

وقتی در یخچال را برای برداشتن یا قرار دادن مواد غذایی و یا سرک کشیدن های بدون دلیل باز و بسته می‌کنید

سبب ورود رطوبت محیط به محیط داخل یخچال شده و شرایط تصعید شدن بخار آب موجود در هوا را فراهم می‌کنید.

بهتر است برای بهبود وضعیت موجود، اجاق گاز خود را با فاصله بیش تری نسبت به یخچال قرار دهید.

علت یخ زدن داخل یخچال اسنوا

یکی از عواملی که ممکن است در ایجاد برفک و یخ داخل یخچال موثر باشد، نشتی داشتن دستگاه یخ ساز یخچال شماست.

در اثر نشت آب از آیس میکر یا دستگاه تصفیه آب یخچال شما باعث می‌شود آب تبدیل به یخ شود و در یخچال شما برفک ایجاد کند.

خرابی موتور یخچال - علت برفک زدن یخچال

علت یخ زدن داخل یخچال یخساران

گرچه این مورد تقریبا آخرین احتمالی است که باید در یخچال خود بررسی کنید، اما امکان خرابی در برد الکترونیکی اصلی یخچال شما وجود دارد.

پیش از اینکه سراغ برد اصلی بروید ابتدا تمام موارد دیگر که دلیل یخ زدن یخچال شما ممکن است به علت وجود نقص در آن ها باشد را بررسی کنید.

مانند واشر در یخچال، ترموستات و سنسور ها، سیستم یخ زدا و …

علت یخ زدن لوله پشت یخچال

علت یخ‌زدگی لوله‌های پشت یخچال به شارژ گاز و همچنین دمای آن بستگی دارد . وقتی دمای یخچال خیلی پایین باشد یعنی سرما زیاد باشد دمای هوای بیرون که گرم‌تر است با لوله‌ها برخورد می‌کند و روی لوله را خیس می‌کند و به دلیل اینکه دمای یخچال پایین است این خیسی و نم به یخ تبدیل می‌شود.

علت یخ زدن وسایل داخل یخچال

اگر مواد داخل یخچال شما، بدون آن که بخواهید دچار یخ زدگی و انجماد می‌شوند احتمالا دلیل آن، تنظیم نبودن دمای یخچال به صورت مناسب است.

در صورتی که دمایی که برای یخچال تنظیم شده کمتر از حالت استاندارد آن باشد، باعث می‌شود مواد موجود در آن مانند داخل یخچال فریزر یخ بزنند که برای رفع مشکل به راحتی می‌توانید تنظیمات آن را تصحیح نمایید.

علت یخ زدن جامیوه ای یخچال

علت یخ زدن جامیوه ای یخچال، سرد شدن بیش از حد دمای داخل آن است که احتمالا ناشی از تنظیمات نادرست می‌باشد.

البته، عوامل دیگری مانند خراب شدن دمپر یا باز ماندن آن نیز ممکن است در به وجود آمدن این حالت دخیل باشند.

علت یخ زدن اواپراتور یخچال

در صورتی که قسمتی از اواپراتور یخچال شما دچار انجماد شود، معنی کم شدن ماده مبرد را دارد. از دیگر نشانه های این عامل، سرد نشدن یخچال به حد کافیست.

برای رفع این ایراد باید ابتدا محل نشتی را یافته و سپس آن را تعمیر نمایید.

در نهایت برای از بین برفک یخچال، حتما به یاد داشته باشید که تمیز کردن منظم یخچال در بازه های زمانی نه خیلی طولانی، می‌تواند به عملکرد یخچال شما بسیار کمک کند.

در صورتی که بعد از برفک زدن بخواهید آن ها را پاک کنید، می‌توانید یخچال را برای مدتی خاموش کنید.

فقط به این نکته توجه داشته باشید که امکان دارد کف آشپزخانه و زیر یخچال شما تا حدی خیس شود که بهتر است برای این منظور تعدادی حوله و دستمال مخصوص خشک کردن آماده داشته باشید.