یک کلیشه مشهور وجود دارد که رایانه‌های اپل ویروس نمی‌گیرند یا تا حد زیادی نسبت به بدافزار مصون هستند ، که نه تنها نادرست است ، بلکه به نظر می‌رسد که هکرها ی حرفه‌ای ممکن است با ایده بازی کردن دست به یک سرقت سایبری بزنند ، چون آن‌ها نیاز به یک پوشش دارند.

مطابق گزارش‌ها، محققان امنیتی در Malwarebytes و Red Canary موفق به کشف یک بدافزار مرموز شدند که در حدود ۳۰ هزار دستگاه با سیستم عامل مکینتاش (Mac) مخفی شده بود.

بدافزار ناشناخته در مکینتاش با مکانیزم خود تخریبی

اخیرا یک بدافزار برای ارائه محموله‌ای ناشناخته و با مکانیزم خود تخریبی که ممکن است هر اثری که از قبل وجود داشته را از بین ببرد شناخته شده است که محققان به آن گنجشک نقره‌ای (Silver Sparrow) می‌گویند.

پست وبلاگ Red Canary جزئیات بیشتری از این موضوع منتشر کرده است، از جمله اینکه چگونه آن‌ها چندین نسخه را کشف کردند که نه تنها پردازنده‌های اینتل، بلکه مک‌های جدیدتری مبتنی بر تراشه M۱ خود اپل را نیز هدف قرار داده‌اند.

۳۰ هزار سیستم عامل مکینتاش میزبان بدافزار‌های مخفی هکر‌های حرفه‌ای

این موضوع با توجه به جدید بودن رایانه‌های M۱ اپل و آسیب پذیری کم ، جالب توجه است. البته همین یک هفته پیش بود که پاتریک واردل که یک محقق امنیتی است ، داستانی در مورد یک بدافزار وحشی کشف شده با هدف قرار دادن سیلیکون اپل ، منتشر کرد و حالا ما دو مورد بدافزار داریم. محققان هشدار می‌دهند که انتقال اپل از اینتل به سیلیکون مخصوص خود ممکن است باعث شود کار هکرها آسان شود.

حدود یک ماه پیش هم شرکت امنیتی آمریکایی Malwarebytes فاش کرده که این شرکت توسط هکرهای SolarWinds هدف حمله سایبری قرار گرفته است.