اربعین 1400 با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود. شرط عراق برای حضور در راهپیمایی اربعین 1400 واکسیناسیون زائران است. عراق شرط کرده تنها 30 هزار نفر از ایرانیان می توانند در راهپیمایی اربعین 1400 شرکت کنند. حضور در مراسم اربعین 1400 تنها از طریق مرز هوایی ایران عراق صورت می گیرد. رایزنی ها برای افزایش سهمیه ایران در راهپیمایی اربعین 1400 ادامه دارد.


به گزارش ایمنا، علیرضا رشیدیان با بیان اینکه محدودیت‌های اعمال شده از سوی ایران و عراق باید در اعزام اربعین مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: ملاحظه ستاد کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع کرونا نکته مهمی است که همه باید توجه کنند. ما نیز به عنوان کمیته اعزام ستاد اربعین، امیدواریم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و همچنین توجه به عزت، کرامت و سلامت زائران ایرانی مقدمات این سفر معنوی را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه سامانه سماح از فردا برای پیش ثبت‌نام متقاضیان اربعین باز می‌شود، افزود: پیش ثبت‌نام به معنای اعزام قطعی نیست. علاوه بر این، همانطور که در اطلاعیه آماده است افرادی که بیماری زمینه‌ای نداشته و دو دز واکسن کرونا تزریق کرده‌اند و همچنین شرایط اعزام را دارند، می‌توانند در این سامانه اقدام به پیش ثبت‌نام کنند.

رئیس کمیته اعزام ستاد اربعین با اشاره به نحوه انتخاب متقاضیان زیارت اربعین که در سامانه سماح ثبت‌نام می‌کنند، گفت: پس از پایان ثبت‌نام از متقاضیان اربعین حسینی، افراد واجد شرایط احراز صلاحیت می‌شوند. با توجه به اینکه یکی از شروط اعزام، تزریق دو دوز واکسن کرونا است، اسامی افراد واجد شرایط باید از طریق سامانه واکسیناسیون وزارت بهداشت تأیید شود و پس از آن، متقاضیانی که زودتر در سامانه سماح پیش ثبت‌نام کنند، در اولویت اعزام قرار می‌گیرند.

رشیدیان با بیان اینکه از بین افراد واجد شرایط برای اعزام قرعه‌کشی صورت نمی‌گیرد، چرا که ۲۸ شهریور اعزام زائران انجام می‌شود و فرصتی برای قرعه‌کشی نیست، ادامه داد: پس از احراز صلاحیت از سوی وزارت بهداشت، افراد بر اساس شرایط و جمعیتی که ستاد اربعین برای هر استان نسبت به تعداد زائران سال‌های گذشته مشخص کرده است، انتخاب می‌شوند؛ به طوری که اگر تعداد متقاضیان نسبت به سقف سهمیه هر استان بالاتر باشد، ثبت‌نام آنهایی که زودتر پیش ثبت‌نام کردند، قطعی می‌شود.

‌وی افزود: به طور مثال اگر سهمیه یک استان ۱۰۰۰ نفر باشد و یک هزار و ۲۰۰ نفر واجد شرایط هم پیش ثبت‌نام کرده باشند، افرادی که زودتر در سامانه سماح پیش ثبت‌نام کردند، معرفی و پس از تکمیل ثبت‌نام اعزام خواهند شد. البته درصدی از افراد را نیز به عنوان رزرو نگه می‌داریم، چرا که بر اساس دستورالعمل هواپیمایی زائران باید حداکثر ۷۲ ساعت قبل پرواز جوابیه منفی آزمایش PCR داشته باشند. بنابراین، برای اینکه سهمیه زائران اربعین هدر نرود، افرادی را رزرو قرار می‌دهیم که خدایی نکرده اگر کسی قبل از اعزام به کرونا مبتلا شد و امکان اعزام نداشت، بتوانیم از بین افراد رزرو شده همان استان، اعزام داشته باشیم.

رئیس کمیته اعزام ستاد اربعین درباره مبلغ بیمه زائران اربعین سال جاری، خاطرنشان کرد: هزینه بیمه را قبل از اعلام عراق درباره سهمیه ایران، بر اساس اعزام ۵۰۰ هزار زائر اربعین، کمتر از ۲۰ هزار تومان پیش بینی کرده بودیم که اکنون با کاهش چشمگیر تعداد زائران و همچنین با توجه به اینکه اعزام‌ها صرفاً هوایی است، هزینه بیمه افزایش یافته و حدود ۵۰ هزار تومان شده است.

رشیدیان با بیان اینکه شرط و سهمیه عراق برای اعزام اربعین هنوز قطعی نشده است، گفت: علی رغم اطلاعیه دفتر نخست وزیری عراق درباره افزایش دو برابری سهمیه ایران در اربعین، تا امروز صبح نه تنها شروط و بلکه تعداد قطعی نیز به ایران اعلام نشده است. علاوه بر این، هنوز شرایط عراق برای صدور ویزای اربعین مشخص نیست و با سفر الکاظمی به ایران، منتظر هستیم با آغاز ثبت‌نام در سامانه سماح، کنسولگری عراق هم اطلاعیه‌ای درباره صدور ویزای زائران اربعین ارائه دهد.

وی با توجه به احتمال افزایش تعداد زائران اربعین، اطلاعیه‌ای مبنی بر آغاز پیش ثبت‌نام متقاضیان واجد شرایط اربعین از فردا اعلام کرد که برای مشاهده آن به اینجا مراجعه کنید.