اعزام زائران به کربلا با شیوع کرونا متوقف شد. کشور عراق به منظور جلوگیری از کرونا از اعزام زائران به کربلا جلوگیری کرد. همزمان با فرارسیدن محرم و ایام اربعین رایطنی برای اعزام زائران به کربلا شروع شده است.


به گزارش خبرگزاری مهر، نشست شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امروز به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل و حجت‌الاسلام صحبت ا… رحمانی معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت در خصوص وضعیت اعزام زائران به عتبات بویژه در اربعین حسینی گزارشی ارائه کرد.

معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت بر پیگیری و مذاکرات صورت گرفته با طرف‌های عراقی و مسئولان ایرانی با هدف از سرگیری اعزام محدود کاروان‌های زیارتی به عتبات اشاره کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این جلسه از آخرین مشورت‌ها و رایزنی‌ها در خصوص اعزام زائران به عتبات عالیات خبر داد و گفت: با توجه به نزدیک شدن ایام اربعین حسینی هماهنگی و هم‌افزایی با مسئولان ایرانی و عراقی در این زمینه بسیار ضروری است.

بر پایه این گزارش، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به گزارش‌های ارائه شده بر هماهنگی و پیگیری مسئولان در خصوص تسریع برنامه‌ریزی و پیگیری سفر زیارتی به عتبات عالیات و اربعین حسینی تأکید کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین نواب، همچنین در ابتدای این جلسه به ایام سوگواری و عزاداری شهادت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش و همچنین شهادت حضرت سجاد (ع) اشاره، ضمن تسلیت این مناسبت بر پیروی از راه سیدالشهدا (ع) تاکید کرد.

وی همچنین هفته دولت و یاد شهادت شهیدان باهنر و رجایی را گرامی داشت و موفقیت نظام و انقلاب اسلامی را نتیجه فداکاری همه اولیا و انبیا الهی در جهت حاکمیت معنوی بر جهان دانست و خاطرنشان کرد: ویژگی و هدف از دولت اسلامی، برداشتن موانع کمال از سر راه مردم و رساندن آن‌ها به برنامه‌های معنوی و ارزشمند است.

سرپرست حجاج ایرانی با تاکید بر اعتصام به حبل‌الله از سوی دولت‌های اسلامی یادآور شد: یکی از مأموریت‌های دولت اسلامی، حاکم سازی معنویات و مکارم اخلاق در جامعه است، بنابراین در چنین جامعه‌ای وجود حقوق‌های نجومی در حالی که برخی برای ارتزاق خود در سختی به سر می‌برند، هرگز پذیرفتنی نیست، دولتمردان باید در مقابل اینگونه ناهنجاری‌ها بایستند و نگذارند چنین منکراتی وجود داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به شیوع ویروس کرونا و آسیب دیدن شماری از مردم جامعه از این بیماری به دلیل کاهش درآمدها، از اقدامات صورت گرفته توسط سازمان حج و زیارت و کارگزاران در سراسر کشور تقدیر و آن را مصداق عملی امر به معروف دانست.