فرزند انسان از طریق الگو‌های رفتاری، رفتارها را می‌آموزد  و در وجودش نهادینه می‌سازد. بنابراین ضرورت دارد در بستر صاحبان الگوی درست قرار گیرد و از هرآنچه که او را در معرض خطر رفتاری قرار می‌دهد دوری گزیند.

در جامعه امروز، یکی از صاحبان الگو سلبریتی ها هستند که به دلیل معروفیت و چه بسا محبوبیت، در ویژه برنامه‌ها، نکوداشت‌ها، سخنرانی‌ها یا تبلیغات از آن‌ها دعوت به عمل می‌آید. بی‌شک حضور این افراد در کلیه رسانه پخش و در مسیر دیده مخاطبان قرار می‌گیرد. با توجه به چنین وضعیتی  الگوی‌ رفتاری این افراد می‌بایست چگونه باشد و یا از چه چیزهایی پرهیز کنند؟ اصلا مردم یک جامعه باید این افراد را صاحب سبک و الگو بشمارند؟

یک رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی درباره عنوان کرده است: «سلبریتی‌ها باید بدانند محبوبیت از سوی مردم امانتی‌ در دست آن‌هاست. بنابراین می‌بایست در حفظ و انتقال این امانت کوشا و نهایت تلاش خود را کنند. متاسفانه در جامعه حال حاضر، بخش قابل توجهی از هنجارفرستان، تفکر و سبک زندگی غربی را پیش گرفته و به لحاظ پوشش و آرایش ظاهری، الگوی منفی فرزندان جامعه شده‌اند. لازم به ذکر است تا بگوییم در میان این افراد برخی، از هر حیث و جهتی قابل احترام و الگوی رفتاری بسیار مناسبی هستند.»

حال در بررسی بیش‌تر این موضوع «پارس‌نیوز» به گفت‌وگو با امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس و رفتارشناس اجتماعی پرداخت تا اتاق شیشه‌ای زندگی سلبریتی‌‌یان و انعکاس تصویرشان در جامعه را مورد بررسی قرار دهد.

قرایی مقدم، جامعه شناس و رفتارشناس اجتماعی در تشریح نقش سلبریتی‌ها در جامعه به «پارس‌نیوز» گفت: «به طورکلی سلبریتی‌های یک جامعه به دو دسته مشهور؛ که در خدمت مردم و جامعه قرار دارند و دسته‌ی دیگر که تنها معروف هستند، تقسیم می‌شوند. بی‌شک هدف دسته‌اول خدمت به جامعه و توسعه اجتماعی کشورشان است اما دسته دوم تنها درگیر معروفیت خود و جلب توجه دیگران هستند. لازم به ذکر است تا بگویم دسته دوم، در شمار اقلیت جامعه قرار دارند و تعدادشان بسیار‌ محدود است.»

وی افزود: «سلبریتی‌های معروف و دور از خدمت رسانی تنها خواستار اعلام وجود و کسب خدمات شخصی حاصل از معروفیت هستند. در منظر‌ جامعه شناسی، این افراد در خدمت مادیات زندگی و در این راه تنها هنر مادی کسب می‌کنند. به‌طورحتم هنر این افراد جنبش‌انگیز نیست و هیچ تغییری در سطح جامعه ایجاد نمی‌کند لذا می‌توان عنوان کرد این افراد نه تنها سودمند نیستند بلکه می‌توانند موجب انحراف در مسیر زندگی سایر افراد نیز شوند.‌»

قرایی مقدم تصریح کرد: «جوانان کشور به دلیل آنکه در بیش‌تر مواقع تفکر احساسی دارند، به نادرست جلب این افراد می‌شوند و مطابق رفتار نادرست‌شان، تصمیم‌گیری می‌کنند. گفتنی است که معروفیت این افراد کوتاه مدت و هیچ‌گاه در ذهن به خوبی ماندگار نخواهند شد.‌ بنابراین ضرورت دارد از گسترش خواسته‌ی این افراد در جامعه جلوگیری کنیم و نگذاریم مبنای الگو برداری شوند.»

این رفتار شناس اجتماعی همچنین خاطرنشان کرد: «دوام و بقای افرادی که تنها هنرشان هنر مادی است، بسیار‌کم و به‌ رغم سایر هنرمندان بزرگ جامعه، همچون جهان پهلوان تختی، حافظ شیرازی، مولانا هیچ‌وقت جاودان نخواهند شد.»

وی گفت: «سلبریتی‌ واقعی کسی‌ست که در شرایط بحرانی کشور به کمک بشتابد و بی هیچ چشم داشتی خدمت رسانی کند. مصداق این امر شهید حسین فهمیده بود که جان در ره وطن فدا کرد تا خدمت رسان مردم شود و امروز از او به نیکی یاد کنند. بی‌شک الگوبرداری از چنین فردی موجب توسعه اجتماعی جامعه و شکوفایی خصیصه‌های خوب فردی می‌گردد.»

او یادآورشد: «جایگاه اجتماعی به معنای آن است که، اجتماع برای آن فرد ارزش قائل باشد و فرد جایگاه درستی را نیز اشغال کرده باشد. می‌توان در نظر گرفت که هرفرد در جامعه یک صندلی دارد و آن صندلی بر اساس شایستگی، منزلت، دانش و مقام طبقه اجتماعی تشکیل می‌دهد. به طورحتم هنگامی که شایستگی، منزلت، دانش و مقامی بر روی آن صندلی نباشد، جایگاه اجتماعی نیز شکل نخواهد گرفت. متاسفانه سلبریتی‌ها جایگاه خوبی را در سطح جامعه ندارند چراکه رفتارهای آن‌ها در بسیاری از مواقع ناشایست و فاقد ارزش اجتماعی است.»

این جامعه شناس در پایان گفت‌وگو متذکر شد: «ضرورت دارد تا سلبریتی های جامعه و اهداف‌شان را بشناسیم‌‌. چنانچه هیچ گونه خدمت رسانی نداشتند، از الگو قرار دادن و تقلید افکارشان پرهیز کنیم و اگر برای جامعه و توسعه اجتماعی کشور، سودمند بودند در گسترش نام و یادشان بکوشیم.»