طرح نیابت شهداء در پیاده‌روی اربعین و زیارت حضرت اباعبدالله(ع) از جانب کانون همبستگی فرزندان شاهد به کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت. این طرح در سال 98 برای چهارمین سال پیاپی برگزار شد. این طرح که تا چند روز گذشته در حماسه پیاده روی اربعین حسینی در کربلا اجرا می‌شد و زائران کشورهای مختلف به نیابت از شهدای جهان اسلام به زیارت سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) می‌رفتند، حالا در مراسم پیاده روی زائران حرم رضوی به مشهد مقدس در حال اجراست. در این طرح هر زائر به‌نیابت از یک شهید در راهپیمایی حرم رضوی شرکت می‌کند و ضمن گرامیداشت یاد آن شهید والامقام، ثواب این زیارت را با او شریک می‌شود.

حسین نوری فرزند شهید رمضانعلی نوری، مسئول موکب نائب‌الشهید مشهد مقدس و مسئول استانی کانون همبستگی فرزندان شاهد در خراسان رضوی در گفتگو با تسنیم با اشاره به طرح نائب‌الشهید در راهپیمایی حرم رضوی گفت: امسال برای دومین بار طرح نائب‌الشهید را در خراسان و همزمان با شهادت امام رضا(ع) برگزار می‌کنیم. امسال 7هزار کارت نائب الشهید طراحی و چاپ شده است که بین زائران حرم رضوی که با پای پیاده راهی زیارت امام رضا(ع) می‌شوند توزیع خواهد شد تا زائران زیارت خود را به نیابت از یک شهید انجام دهند و در طول مسیر راهپیمایی تا حرم نیز به یاد این شهید باشند.

وی افزود: این طرح با مشارکت بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خراسان رضوی برگزار می‌شود. کار طراحی و آماده‌سازی کارت‌ها با گروه نائب‌الشهید بوده و توزیع بخش زیادی از آن در شهرستان‌های استان خراسان رضوی بر عهده بنیاد شهید است. سال گذشته تعداد کارت‌های نائب الشهید 5 هزار عدد بود که امسال با افزایش دو هزار کارت توانستیم آمار را به هفت هزار عدد برسانیم.

نوری با اشاره به نحوه توزیع مشخصات شهدای خراسان گفت: 5 هزار کارت در سطح شهرستان‌ها توزیع می‌شود و دو هزار کارت دیگر نیز در موکب نائب الشهید قرار دارد و زائرانی که به این موکب رجوع می‌کنند و کارت نیابت از شهدا ندارند، می‌توانند این کارت را دریافت کرده و نائب الزیاره یک شهید شوند. موکب نائب الشهید در ورودی شهر مشهد، پلیس راه ملک آباد واقع شده است. این موکب در روز شنبه چهارم آبان ماه مستقر می‌شود و تا روز سه شنبه برپاست. برنامه‌های فرهنگی، ارائه خدمات پذیرایی و اسکان نیز زا سایر خدماتی است که در این موکب ارائه می‌شود.

علی ابوالفضلی فرزند شهید حسن ابوالفضلی، مدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد نیشابور و مدیر کاروان دو هزار نفره نائب الشهید در پیاده روی حرم رضوی در گفتگو با تسنیم گفت: کاروان دو هزار نفری ما از شهر نیشابور برای زیارت حرم امام رضا(ع) در روز شهادت این امام همام، راهی سفر پیاده روی به سوی حرم رضوی می‌شوند.

وی افزود: این راهپیمایی یک روزه از ملک آباد انجام می‌شود. و برای نخستین بار است که کارت نائب الشهید میان اعضای کاروان حرم رضوی توزیع شده و زائران  به نیابت از شهدا راهی این مسیر می‌شوند.

ابوالفضلی در ادامه تصریح کرد: از آنجایی که شهدای نیشابور 2300 نفر هستند تقریبا هر شهید یک نماینده در کاروان دارد که به یاد او در این مسیر گام برمی‌دارد. اعضای کاروان ما متشکل از فعالان 20 هیأت و تشکل مردمی هستند که از طرح نائب الشهید حرم رضوی استقبال خوبی داشته‌اند.