به گزارش پارس نیوز، دهم دی ماه هر سال مصادف با سلروز درگذشت یکی از به یادماندنی‌ترین مادران سینمای ایران است. کسی که با ایفای نقش مادر در فیلمی با همین نام ساخته علی حاتمی همواره در خاطره سینمای ایران جاودانه شد.

رقیه چهره آزاد بازیگر سینما و تلویزیون ایران دهم دی ماه 1373 در سن 87 سالگی درگذشت. رقیه چهره آزاد در ۸۱ سالگی برای بازی در فیلم مادر سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرده و مسن‌ترین برنده این جایزه‌ لقب گرفت.

چهره آزاد در سال 1286 در تهران به دنیا آمد. او فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۱۰ خورشیدی با تئاتر آغاز کرد. او کار هنری خود را از سال ۱۳۱۰ با بازی در تئاتر آغاز کرد. سال ۱۳۴۴ در نخستین نمایش پهلوان اکبر می‌میرد در تالار بیست‌وپنج شهریور نقش مادر را بازی کرد.
 
اکثر فعالیت های سینمایی چهره آزاد به به همکاری موفقیت آمیز او با مرحوم علی حاتمی باز می گردد. رقیه چهره آزاد در سال 1341 از انجمن دوستداران تئاتر، به مناسبت روز جهانی تئاتر دیپلم افتخار دریافت کرد. 
 

همچنین برای بازی در فیلم مادر، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در 81 سالگی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به وی اعطا شد. او مسن‌ترین بازیگری است که برنده این جایزه شده‌است. 
 
وی در طول حیات هنری خود در آثار مختلفی بازی کرده است که از آنها می توان به طوفان زندگی، دستکش سفید، پریچهر، ارثیه، مادر، عروس، دلشدگان، الو! الو! من جوجوام و تهران روزگار نو اشاره کرد.

چهره آزاد همچنین در سریال هایی همچون آرایشگاه زیبا، هزار دستان و مزد ترس به ایفای نقش پرداخته است.