به گزارش پارس نیوز، 

حجت الله ایوبی در دیدار با شهردار تبریز با بیان اینکه تبریز برای همه ما شهری بسیار مهم است، گفت: همیشه اتفاقات مهم در شهرهای بزرگ رخ می دهد.

وی تبریز را مهد فرهنگ اسلامی دانست و افزود: مدت ها قبل موضوع تشکیل دفاتر استانی یونسکو مورد بحث بود و چند شهر درخواست این کار را داده بودند که مورد موافقت یونسکو در تهران قرار نگرفته بود.

ایوبی با اشاره به مراسم بزرگداشت دکتر محمدعلی موحد در دانشگاه تهران و اهدای اولین نشان یونسکو به وی، اظهار داشت: آقای دکتر موحد به ما دستور دادند که دفتر استانی یونسکو در تبریز تاسیس شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در بخش دیگری از سخنانش زادگاه را محل زایش اندیشه خواند و گفت: تبریز زادگاه شمس است و این یعنی صدای این خورشید باید از تبریز شنیده شود.

وی افزود: تاسیس بنیاد شمس در تبریز از دیگر خواسته های دکتر موحد از ما بود که افتخار داریم برای اجرای خواسته ایشان امروز در تبریز باشیم.

ایوبی تاکید کرد: تبریز می تواند و باید به عنوان پایگاه شمس شناسی ایران شود و یونسکو برای این منظور آماده همکاری است و کارشناسان ما در صورت لزوم در تبریز حضور پیدا کرده و کمک های لازم را ارائه خواهند کرد.

در این دیدار که با حضور سفیر ایران در یونسکو و مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی برگزار شد، شهردار تبریز از آمادگی کامل برای همکاری در تاسیس دفتر استانی یونسکو و بنیاد شمس تبریزی در تبریز خبر داد.

ایرج شهین باهر گفت: تبریز به دلیل ویژگی خاص جغرافیایی که داشته است پیوندگاه اندیشه های مختلف بوده و همین باعث تبلور اندیشمندان بزرگی در این شهر شده است.

وی با بیان اینکه تبریز در تمام حوزه ها حرف های زیادی برای گفتن دارد گفت: باید از تمام داشته های تبریز برای معرفی این شهر استفاده کنیم.

شهین باهر ادامه داد: نام شمس می توانست در معرفی هر چه بیشتر تبریز در سال 2018 که پایتخت کشورهای اسلامی بودیم کمک کند.

وی با اشاره به برخی از اسناد قدیمی گفت: بر آن هستیم تا مطالعاتی در خصوص مدفن شمس تبریزی که برخی آن را در تبریز می دانند انجام دهیم ولی به هر حال معتقدیم این شهر قدمگاه شمس تبریزی است و باید جایگاه آن را احیا کنیم.

شهین باهر با بیان اینکه تنها شهری در جهان هستیم که 400 شاعر در مقبره الشعرای آن دفن شده است، گفت: این نشان از پایه های فرهنگی بالای این شهر دارد.

شهردار تبریز در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مدیریت شهری در این دوره مسائل فرهنگی را به طوری جدی پیگیری می کند، اظهار داشت: آماده همکاری با یونسکو برای تاسیس دفتر استانی یونسکو و بنیاد شمس تبریزی در تبریز هستیم.

شهین باهر از نامگذاری یکی از معابر شهری به نام دکتر محمدعلی موحد خبر داد و گفت: دکتر موحد از افتخارات شهر تبریز است و شهرداری درصدد برگزاری یک همایش در حد ملی برای تجلیل از اقدامات وی است.

انتهای پیام/