به گزارش پارس نیوز، 

یونس رسولی روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری این آیین سنتیافزود: این جشنواره در قالب بازی های بومی محلی مناطق موکریان، نمایش صنایع دستی و ارایه غذاهای سنتی با حضور بیش از 400 نفر در روستای «دارلک» از توابع بخش مرکزی مهاباد برگزار شد.

وی ادامه داد: در این جشنواره بازی های بومی محلی از جمله طناب کشی، جورابین و هفت سنگ به صورت مسابقه و در فضایی شاد و دوستانه برگزار شد.

وی اضافه کرد: در این جشنواره همچنین وسایل و ادوات کار قدیمی که اغلب گذشتگان در کارهای کشاورزی و پخت و پز از آن استفاده می کردند و صنایع دستی که مادران به صورت بافتنی برای فرزندان خود آماده می کردند، به نمایش گذاشته شده بود.

وی اظهار داشت: اجرای رقص محلی و سرود و آهنگ های سنتی از جمله لایه لایه و بیت و حیران از دیگر برنامه های این جشنواره بود.

رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی مهاباد هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد شور و نشاط در میان جوانان روستایی و خانواده های آنها عنوان کرد و افزود: برگزاری بازی های بومی و محلی، صنایع دستی و غذاهای بومی نقش مهمی در احیای این ارزش ها و انتقال آن به نسل های آینده داشته و از به فراموشی سپرده شدن آنها جلوگیری می کند.

بیش از 50 نوع بازی سنتی در مناطق مختلف آذربایجان غربی وجود دارد که به مرور زمان و تغییر شیوه‌های زندگی، نسل امروز با بسیاری از آنها بیگانه است.

کشتی آشیرما، خروس خروس، جورابین، کلاه پران، قییش قییش، لی لی یا چولنگ، قاچ توت، خوزین، مش داش یا بئش داش، تولاما، جولاتوتما، درمانچی بابا (توفارقان) و پیشک قاشدی از جمله مهمترین این بازی های بومی و محلی آذربایجان غربی است.

مهاباد با 237 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.

انتهای پیام/