به گزارش پارس نیوز، 

2 محقق کردستانی 12 سال از عمر خود را وقف جمع آوری گوشه هایی از تاریخ استان فرهنگی کردستان کرده اند و این تلاش یک دهه ای را در قالب نمایشگاهی به هم استانی ها و همزبانان خود عرضه کرده اند.

آثار این نمایشگاه که به همت مظفر ادوای و سیف الله کرمی گردآوری شده در دانشکده هنر دانشگاه کردستان از امروز شنبه تا چهارشنبه برپا است.

در حالی دیده شدن این آثار توسط هم استانی ها و هم زبان هایشان مهمترین دغدغه این محققان است که مکان نمایشگاه دور از مرکز شهر و زمانش محدود است اما این آثار در تجربه اولشان در تهران جذاب بودنشان را ثابت کردند.

یکی از این محققین در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: 250 عکس و 130 تصویر از نسخ خطی هورامی در این نمایشگاه وجود دارد.

مظفر ادوای اظهار داشت: عکس ها که در رابطه با زندگی عشایری و روستایی و زندگی اقلیت های مذهبی استان کردستان است از آرشیو کتابخانه زاکسن آلمان دریافت شده است.

وی با بیان اینکه این عکس ها مربوط به اواخر دوران قاجار، پهلوی اول و دهه 50 هجری است اضافه کرد: زندگی مردم سنندج، دیواندره، هورامان و سقز در این عکس ها به تصویر کشده شده است.

ادوای افزود: نسخه های خطی هم که منظوم و به شکل شعر است از کتابخانه های داخلی و خارجی گردآوری شده است.

وی گفت: کتابخانه مجلس شورای اسلامی، کتابخانه ملی، کتابخانه آستان قدس رضوی و کتابخانه های آیت الله گلپایگانی و آیت الله مرعشی از جمله کتابخانه های داخلی است که این نسخ از آنها دریافت شده است.

ادوای اظهار داشت: همچنین برخی از نسخ از کتابخانه های خارجی شامل کتابخانه دولتی برلین، بریتانیا، ملت ترکیه، کپنهاگ دانمارک و بنکه ی ژین اقلیم کردستان عراق گردآوری شده است.

وی با بیان اینکه نسخ به نمایش درآمده در این نمایشگاه شامل حماسی، تاریخی و دینی است، اضافه کرد: جنگنامه نادر، موش و گربه هورامی، شاهنامه، رستم و سهراب، زردهنگ، روضه الاحباب، سیره نبوی، امام حسین(ع)، امام حسن(ع) و خالدبن ولید برخی از نسخ خطی مختلف این نمایشگاه است که به زبان کُردی هورامی نگاشته شده است.

این محقق کردستانی اضافه کرد: تلاش کرده ایم آنچه بخش عظیم ادبیات کردی شناخته می شود را در این مجموعه به نمایش بگذاریم.
ادوای که دانش آموخته دکترای تاریخ است اظهار داشت: این نمایشگاه برای نخستین بار در تهران برپا شد و استقبال از آن غیرمنتظره و فوق العاده بود و اکنون که این نمایشگاه را در کردستان هم برگزار کردیم امیدواریم استقبال مناسب باشد.

وی با اشاره به اینکه مدت نمایشگاه تنها پنج روز و در محل دانشکده هنر دانشگاه کردستان است افزود: هزینه های چاپ بالا بود و نمی توانستیم هزینه ای برای مکان نمایشگاه هم متقبل شویم.

وی از دستگاه هایی که دارای مکانی برای برپایی این نمایشگاه هستند خواست آنها را یاری دهند تا بتوانند مدت زمان بیشتری این آثار را در معرض دید عموم بگذارند.

انتهای پیام/