به گزارش پارس نیوز، 

دکتر احمد زنگانه  افزود: شعار ما برای روز 16 آذر «روز دانشجو نماد مبارزه با استعمار و استبداد ستیزی» است.
وی اظهار داشت: این روز به یاد سه دانشجوی دانشکده فنی که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران (دولت برآمده از کودتای 1332) با بریتانیا، توسط نیروهای امنیتی به شهادت رسیدند، روز دانشجو نامیده شد.
وی گفت: به همین منظور دانشگاه خوارزمی اقدام به برگزاری برنامه های مختلفی کرده تا دانشجو در راستای منویات مقام معظم رهبری بتواند به عنوان یک عنصر مطالبه گر، فعال و منطبق با عقلانیت به وظیفه تاریخی خود عملک کند.
زنگانه ادامه داد: دانشگاه خوارزمی در نظر دارد در هر برنامه ای که در محیط دانشگاه برای دانشجویان و نسل جدید اجرا می کند، به آنان آموزش دهد که چگونه دانشجویان گذشته بر علیه استعمار و نظام استبدادی آن زمان عمل کردند، به همین دلیل دانشجو باید جامعه خودش را بشناسد و به رسالت خود با علم، آگاهی و بصیرت عمل کند.
وی افزود: دانشگاه به منظور تقویت بصیرت افزایی دانشجویان میزبان برنامه های سیاسی ،اجتماعی و فرهنگی مختلفی است که برگزاری سخنرانی های سیاسی و پرسش و پاسخ از جمله برنامه های روز دانشجو می باشد.
معاون دانشجویی دانشگاه خوارزمی اضافه کرد که برای دانشجویان خوابگاهی در پردیس های کرج و تهران نیز جشنواره ورزشی، فرهنگی و علمی برگزار می شود ضمن اینکه آیین سپاس از دانشجویان در هر 2 پردیس دانشگاهی به منظور تقدیر از دانشجویان فعال عرصه های علمی، ورزشی، صنفی، سیاسی و فرهنگی اجرا می شود.
وی گفت: همچنین در این ایام اساتید، هیات رئیسه دانشگاه و مدیران دانشکده ها از خوابگاه های دانشجویی بازدید خواهند داشت.
دانشگاه خوارزمی در شهریور ماه سال 1297 ه.ش با عنوان نخستین موسسه تربیت معلم کشور (دارالمعلمین) فعالیت خود را آغاز کرد و در طول زمان عناوین مختلفی همچونی درالمعلمین عالی، دانشسرای عالی، تربیت معلم و تحقیقات تربیتی را به خود دیده است.
دانشگاه خوارزمی مشاهیری همچون شهید محمدعلی رجایی، غلامحسین مصاحب، عبدالعظیم قریب، عبدالکریم قریب و پروین اعتصامی را در خود پرورش داده است.
این دانشگاه در زمان حاضر دارای پنج معاونت، 16 دانشکده، چهار موسسه تحقیقاتی، پنج پژوهشکده، یک قطب علمی و 506 عضو هیات علمی است.
اکنون در این دانشگاه 12 هزار و 369 دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند.
دانشگاه خوارزمی در 2 بخش پردیس کرج واقع در منطقه حصارک و پردیس تهران فعالیت دارد.
6156/ 6155