به گزارش پارس نیوز، 

 به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر، ابراهیم حسینی، مدیر بخش پوستر جشنواره تئاتر فجر درباره تعداد شرکت کنندگان در جشنواره توضیح داد: امسال 117 نفر با 435 اثر از 32 شهرستان متقاضی حضور در جشنواره بوده اند و از این تعداد 83 مرد و 34 زن تقاضای شرکت داشته اند که این آمار نسبت به سال گذشته رشد 40 درصدی را نشان می دهد.

وی افزود:حضور مستمر بخش پوستر جشنواره تئاتر فجر در یک دهه اخیر تاثیر زیادی بر روند شکوفایی این هنر داشته و بخش پوستر تئاتر فجر تبدیل به یک مسابقه مرجع شده است.

حسینی یکی از دلایل این رشد را ثبت نام‌های اینترنتی دانست و گفت: در یک دهه گذشته حضور مستمر بخش پوستر در جشنواره فجر سبب پویایی و شکوفایی این بخش شده است، این حضور مستمر تاثیر زیادی بر روند شکوفایی این بخش داشته و تبدیل به یک مسابقه مرجع شده است؛ در همین باره به روال سال‌های گذشته کتابی مجزا برای بخش پوستر خواهیم داشت که آثار راه یافته در آن چاپ خواهد شد؛ همچنین نمایشگاه پوستر را نیز با شکوه هر چه تمامتر برگزار خواهیم کرد.

وی درباره شرایط ورود آثار به بخش مسابقه گفت: گاهی شرکت کنندگان به دلیل عدم دقت به فراخوان اشتباهاتی می‌کنند، 7 اثر از داوری کنار گذاشته شده‌اند چرا که به جای ارسال پوستر تئاتر، پوسترهایی برای جشنواره فجر طراحی و ارسال کرده‌اند؛ به همین دلیل آثار ارسالی پس از بررسی انطباق با فراخوان به بخش مسابقه راه می یابند و همچنین پوستر اجراهای عمومی و جشنواره‌ای آثار صحنه‌ای و هر نوع اثری با مضمون هنرهای نمایشی از جمله آثار دیگر گونه های اجرایی، خیابانی، نکوداشت چهره های تئاتری، جشنواره‌ها و... همگی مباحثی هستند که پوستر آنها حتی با یک اجرا، به بخش مسابقه راه می‌یابند.

مدیر بخش پوستر جشنواره تئاتر فجر ادامه داد: داوران این بخش ساعد مشکی، فرزاد ادیبی و صالح تسبیحی هستند و از آنجایی که زیبایی شناسی امری وابسته به سلیقه است در تمامی سال‌های برگزاری بخش پوستر سعی بر آن بوده که داورانی از نسل‌های متفاوت حضور داشته باشند تا در کنار اصول و استانداردهایی که در کار هر داوری ثابت است، روند زیبایی شناسی نسل‌های متفاوت نیز در انتخاب آثار لحاظ شود؛ ضمنا داوران هر دوره در امر طراحی پوستر تخصص داشته و مورد وثوق شرکت کنندگان هستند.

حسینی در پایان افزود: بخش پوستر یک بخش ویژه است، ما تنها جشنواره‌ای در سطح بین‌المللی هستیم که بخش مسابقه اقلام تبلیغاتی‌اش در قالب عکس، پوستر و هویت بصری در آن برگزار می‌شود، به همین دلیل از رسانه‌ها انتظار داریم تا به این بخش بیشتر بپردازند؛ جشنواره تئاتر فجر منوط به یک یا دو بخش نبوده و تمامی بخش‌های جنبی آن مهم و ارزشمندند، خوب است که 117 شرکت کننده را نه به صورت منفرد که 117 گروه نمایشی بدانیم.

سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از 22 بهمن تا 4 اسفند 1397 با دبیری نادر برهانی مرند برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/