به گزارش پارس نیوز، 

تاکاشی یامادا، که دوشنبه 12 آذر به منظور برگزاری هفته فرهنگ ژاپن به شیراز آمده بود، با اشاره به تاریخ مناسبات سیاسی و اجتماعی میان ایران و ژاپن بیان کرد: سران سیاسی و دولت‌های ژاپن و ایران به ویژه با روی کار آمدن شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بسیار به یکدیگر نزدیک‌ تر شده اند.

وی افزود: نخست وزیر ژاپن از سال 2013 تاکنون 7 بار با رییس جمهوری ایران دیدار کرده است که آخرین آن‌ها در سال جاری و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد بوده است و نشان می‌دهد روابط دو کشور در سطح دولتی و حکومتی بسیار محکم و پایدار است.

دبیر اول سفارت ژاپن با بیان اینکه ژاپنی‌ها از 1400 سال پیش و همزمان با ساسانیان از فرهنگ غنی ایرانی و تمدن سرزمین پارس آگاه بوده‌اند، اضافه کرد: در آن زمان کالاهای ایرانی از طریق جاده ابریشم و چین به ژاپن می‌رسید و گنجینه‌هایی از آن دوران در ژاپن کشف شده است که همگی نشان از میزان پیشرفت و توان ایرانیان دارد.

وی با اشاره به نخستین برخورد رسمی دو کشور ژاپن و ایران در دوره قاجار گفت: تاریخی رسمی آغاز روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن 1929 میلادی بود و از آن زمان گرچه فراز و فرود‌هایی وجود داشته است، مردم ایران و ژاپن توانسته‌اند تعاملات فرهنگی خوبی با یکدیگر داشته باشند.

**کیارستمی در ژاپن شناخته شده است

یامادا بیان داشت: در عرصه هنر، انیمیشن ‌ها وسریال‌های ژاپنی در ایران بسیار مدنظر قرار گرفته است و عباس کیارستمی در عرصه سینما در ژاپن بسیار شناخته شده است تا آنجا که کارگردان فقید ژاپنی کوروساوا آثار او را خوب ارزیابی کرده بود و همواره از او یاد می‌کرد.

وی همچنین به فیلم فرش باد اثر کمال تبریزی نیز اشاره کرد که محصول مشترک سینمای ژاپن و ایران است و نوید ساخته شدن یک اثر سینمایی جدید را تا سال آینده داد.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و فرهنگی سفارت ژاپن اعلام کرد: سال آینده نودمین سالگرد برقراری دیپلماسی بین دو کشور ایران و ژاپن است و امیدواریم روابط دوستانه بین دو کشور گسترش یابد و هر دو کشور با ثبات توسعه یابند.

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز در این آیین هدف از برگزاری هفته فرهنگی ژاپن را تبادل فرهنگی و آموزش اخلاق‌ محور عنوان کرد و مردم ژاپن را انسان‌هایی اخلاق‌ مدار خواند.

محمدرضا بذرگر درباره هنر گل‌ آرایی ژاپنی گفت: ژاپنی‌ها همراه با آموزش گل ‌آرایی اندیشه‌ای را ترویج می‌کنند که بر مبنای آن بر احترام متقابل به افراد، فروتنی، دوری از غم، طبیعت‌ محوری و نظم بسیار تاکید می‌شود.

وی افزود: این هنر افزون بر جنبه فیزیکی جنبه‌ای روانی و اخلاقی نیز دارد و ما در بعد فرهنگی باید به این جنبه‌های نمادین تکیه می کنیم.

هنرمند گل آرای ژاپنی، میدوری یامادا که برای برگزاری کارگاه گل‌آرایی در هفته ژاپن به دانشگاه شیراز آمده است، به ایرنا گفت: 'ایکه‌ بانا' هنر گل آرایی ژاپنی است که در لغت به معنای گیاه زنده است؛ بدین ‌مفهوم وقتی گلی را از شاخه می‌چینیم باعث مرگ او شده‌ایم اما از طریق این هنر دوباره آن را به چرخه حیات بازمی‌گردانیم.

وی با بیان اینکه ژاپنی‌ها با برخورداری از چهار فصل متمایز با گل‌هایی که به صورت متناوب شکوفه می‌کنند، مواجه‌اند، ادامه داد: مردم ژاپن همیشه وجود گل را نزدیک قلب خود احساس کرده‌اند و به شکل سنتی در ژاپن گل‌ها به صورت عرفانی وقف خدایان می‌شده است.

یامادا بیان کرد: ایکه ‌بانا قلمرو بهشت، زمین و انسان را با استفاده از گل‌ها و گیاهان ترسیم می‌کند و زیبایی و قدرت خداوند را به نمایش می‌گذارد.

این هنرمند ژاپنی با اشاره به اینکه در ایران نیز به هنر گل‌آرایی اهمیت بسیار داده می‌شود، ابراز داشت: پیوند میان تفاوت‌های گل آرایی ایرانی و ژاپنی و لذت بصری حاصل از آن هدف برگزاری کارگاه‌های گل آرایی در ایران است.

وی در پاسخ به میزان اهمیت گل‌آرایی در فرهنگ ژاپنی، بیان داشت: گل‌آرایی حرفه و سنتی بسیار قدیمی است که تا قرن نوزدهم برای بانوان ممنوع بود و تنها مردان به آن می‌پرداختند که با رواج سواد در میان بانوان به عنوان یکی از ضروریات سنتی در کنار آیین چای ژاپنی مورد توجه ویژه قرار گرفت و کتاب‌هایی درسی نیز بر مبنای آن تدوین شد.

یامادا افزود: امروز جوانان به علت گرانی این هنر و زمان ‌بر بودن آن، گرایشی به این آیین سنتی ندارند درحالی که زمانی از مهم‌ترین رسوم، هنر‌ها و حرفه‌ها به شمار می‌رفته است.

در این مراسم همچنین نمایشگاه فرهنگی ژاپن با هدف معرفی و نمایش تاریخ روابط بین ایران و ژاپن در دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز افتتاح شد که در آن سیر حرکت ژاپن از سال 1880 تا امروز دیده می‌شود. در این نمایشگاه چاپ‌های اوکی یوئه هنرمند مشهور پیش از مدرنیته ژاپن و کپی‌هایی از آثار فوگاکو سانجوروکی که شامل 36 منظره از کوه‌های فوجی یاماست به نمایش در آمده است. بخشی از این نمایشگاه نیز به اسباب‌بازی‌های سنتی ژاپنی اختصاص یافته است.

هفته فرهنگی ژاپن در ایران از پنجم آذرماه آغاز شده است و تا 14 همین ماه ادامه دارد.

انتهای پیام/