به گزارش پارس نیوز، 

ئه ژین محمد نوری در حاشیه پانزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز با اشاره به اینکه نخستین دوره است که در این جشنواره به عنوان کارگردان حضور پیدا کرده است، اظهار داشت: در دوره های گذشته به عنوان تماشاگر شرکت کردم.

وی اضافه کرد: عنوان این جشنواره نشان از جایگاه والای هنر تئاتر در کردستان ایران است بنابراین تمام هنرمندان کُرد خواهان حضور در این فستیوال هنری هستند.

کارگردان نمایش به رو ئه ستیره یکی تر( رو به ستاره ای دیگر) از سلیمانیه اقلیم کردستان عراق افزود: حضور در صحنه نمایش، تشویق مردم و شرکت پرشور مردم بهترین و بزرگترین هدیه برای ما هنرمندان حوزه تئاتر است.

محمد نوری یادآور شد: در مناطق کردنشین همه تلاش می کنند تئاتر کردی جایگاه مطلوب داشته باشد و ارتقا پیدا کند.

وی از برگزار کنندگان این جشنواره تشکر کرد و گفت: هماهنگی برای حضور و اجرای 14 گروه نمایشی کار آسانی نیست و نیاز به آمادگی و ایجاد بسترهای لازم در این خصوص دارد.

کارگردان نمایش به رو ئه ستیره یکی تر( رو به ستاره ای دیگر) از سلیمانیه اقلیم کردستان عراق در ارتباط با نمایش خود تاکید کرد: نمایشنامه این اثر کار یاسین قادر برزنجی و برگرفته از یکی از رمان های کارل فیتنگر است.

محمدنوری افزود: موضوع این نمایش فرد بیماری است که به دلیل رویدادهایی که در زندگی برایش بوجود آمده اطرافیانش مصحلت دیدند او را در بیمارستان روانی بستری کنند.

وی اظهار داشت: این فرد که به گمان اطرافیان بیمار و دیوانه است، فردی دنیا دیده و فهیم است که برای برقراری ارتباطی دوستانه با پزشک خود تصمیم می گیرد داستان زندگی اش را در قالب نمایش به مردم تقدیم کند تا همگان از آنچه بر او گذشته آگاه شوند.

کارگردان نمایش به رو ئه ستیره یکی تر( رو به ستاره ای دیگر) از سلیمانیه اقلیم کردستان عراق با اشاره به اینکه این اثر نمایش در نمایش است، یادآور شد: به مرور زمان پزشک با این بیمار همراه می شود و در پایان تصمیم می گیرند به ستاره ای دیگر یا به عبارتی به دنیایی دیگر که مملو از پاکی و صداقت است، بروند.

پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز عصر چهارشنبه هفتم آذر ماه جاری با اجرای نمایش ملائکه کاری از هنرمندان استان آذربایجان غربی در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز آغاز شد و 11 آذر هم به کار خود پایان می دهد.

در طول چهار روز برگزاری این جشنواره 9 نمایش داخلی، 4 نمایش خارجی و یک نمایش دربخش ویژه این جشنواره به اجرای برنامه خود می پردازند.

این دوره از جشنواره به صورت غیررقابتی برگزار شده و در پایان هم دو نمایش منتخب برای حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد.

نمایشگاه عکسی از دوره اول تا چهاردهم جشنواره تئاتر کردی سقز در مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز برپا شده است.

انتهای پیام/