به گزارش پارس نیوز، 

حجت‌الاسلام و المسلمین رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا و رئیس کارگروه فرهنگ و تربیت دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری، که مسئولیت و دبیری نشست تخصصی «فرهنگ و انقلاب اسلامی، رویش‌ها و دستاوردها» را به عهده داست در آغاز این نشست گفت: انقلاب اسلامی اهداف مهمی را در عرصه فرهنگی برای خود ترسیم کرده است. اینکه از فرهنگ منحط غربی آزاد شود و زیست مردم ایران مومنانه و دین‌مدارانه‌تر شود و فرهنگ عمومی مردم ما در زندگی چه از حیث مادی و چه معنوی تقویت شود.

وی افزود: ممکن است بعضی با نگاه‌های کاریکاتوری بگویند نه تنها انقلاب اسلامی به اهداف خود در عرصه فرهنگی نزدیک نشده بلکه دور هم شده است؛ اما آنچه مهم است شواهد و مستندات علمی و دقیق است. در سال گذشته مطالعات میدانی فراوانی با هدف سنجش نفوذ دینداری در بین مردم ایران انجام شد. دوستانی که با نتایج میدانی این سنجش آشنایی دارند، تایید می‌کنند که انقلاب اسلامی رشد قابل توجهی داشته است. این مطالعات میدانی، پیشرفت در زمینه رونق محافل دینی، گرایش جوان‌ها به مظاهر مذهبی، افزایش گرایش جوان‌ها به ایثار، فداکاری، ارتقای فرهنگ عمومی و کاهش کج رفتاری‌ها را نشان می‌دهد.

مدیر مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا اظهار داشت: شرایط انقلاب اسلامی در 4 دهه گذشته شرایط عادی نبوده است. می بینیم که چه جنگ تمام عیاری را غرب در برابر انقلاب اسلامی به راه انداخته است. غربی‌ها در جنگ فرهنگی اهداف مشخصی داشته و هنوز هم دارند. ابایی ندارند و به صراحت بیان می کنند که هدفشان سرنگونی انقلاب اسلامی است. چرا که انقلاب اسلامی حیات غرب سکولار را به هم ریخته است.

وی افزود: در شرایطی که روشنفکران ما در ایران از مرگ دین سخن به میان می‌آورند، دیدیم که نویسنده گاردین در مقاله‌ای نوشته است در سال 1961 لویی گاگارین به فضا رفت و گفت خدایی وجود ندارد، اما وقتی به امروز می‌رسیم می‌بینیم این دین است که مهره‌ها را جا به جا می‌کند. این روندی است که غرب ندانم‌کار را شگفت‌زده می‌کند. البته نباید انکار کنیم که در جنگ فرهنگی عظیمی که راه افتاده، صدماتی خورده‌ایم. طبیعتاً در هر جنگی کشته و زخمی وجود دارد اما غرب نه تنها به هدف اصلی خود نرسیده؛ بلکه به اهداف میانی خود هم دست پیدا نکرده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامی با اشاره به اینکه ما یک زمانی مشغول این بودیم که مخاطبانمان را با خطوط اصلی دین آشنا کنیم، اما الان بحث علوم انسانی به میان می‌آید بیان کرد: جریان انقلاب اسلامی به جایی رسیده که بحث علوم انسانی اسلامی را مطرح می‌کند. پرتیراژترین کتاب‌های چند دهه اخیر مربوط به ناشران انقلاب اسلامی است. در زمینه رسانه‌ای و فضای مجازی هم رشد بچه‌های انقلاب اسلامی قابل انکار نیست. مهمترین دلیلی که انقلاب اسلامی توانسته است در برابر این هجمه سنگین و گسترده به توفیقات گسترده‌ای برسد، چنگ زدن به ریسمان الهی است. جریان معارض انقلاب اسلامی در این چهل سال حماقت‌های زیادی کردند و مرتکب خودزنی شدند. ماه‌هاست جنگ اقتصادی به راه افتاده است، اما این به معنای پایان یافتن جنگ فرهنگی نیست. چون پایه‌های، جنگ اقتصادی در اتمسفر فرهنگی قرار دارد.

حجت الاسلام غلامی همچنین در پایان این نشست ضمن تشکر از سخنرانان و مخاطبان حاضر در نشست، به جمع‌بندی اجمالی و اولیه این نشست تخصصی پرداخت و اظهار کرد: آنچه من از این نشست برداشت می‌کنم یکی این است که ما به دلایل مختلف از جمله افنعال در برابر طلبکاریهای قدرت‌های سلطه‌گر غربی، یا کم‌کاری و سستی خودمان، یا به دلیل اشکالاتی که در کار خودمان داریم، دچار نوعی خودسانسوری هستیم. به این معنا که دستاوردها، پیشرفت‌ها و رویش‌های موجود در انقلاب و جمهوری اسلامی را سانسور می‌کنیم و بیان و منتقل نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: از طرف دیگر نظام رسانه‌ای غرب هم در این سالها همه هم و غمش را بر همین سانسور گذاشته است و این باعث شده که جمهوری اسلامی دچار یک مظلومیت مضاعف شود و نتواند حقانیت خود را بویژه در عرصه فرهنگ به اثبات برساند. وقتی مقام معظم رهبری می‌فرمایند فرهنگ مظلوم واقع شده است، یکی از معانی آن همین است که دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی بیان و منتقل نشده است.

به گفته وی آنچه به عنوان رویش در سینمای انقلاب اسلامی، ادبیات انقلاب اسلامی، هنرهای تجسمی و دیگر عرصه‌ها اتفاق افتاده بسیار برجسته است ولی این برجستگی هنوز منتقل نشده است. ما امروز در سینما حرف جدی برای گفتن داریم، این در حالی است که پیش از انقلاب اسلام در سینما هیچ حرفی برای گفتن نداشتیم.

حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه اطلاعات ما در خصوص این دستاوردها و پیشرفتها کم است، ادامه داد: اگر قرار باشد آسیب‌شناسی و نقد کنیم ما خودمان این کار را خوب بلدیم و در جای خود هم این کار را انجام داده‌ایم ولی وقتی مقام معظم رهبری می‌فرمایند ما در جنگ فرهنگی در مواجهه با غرب پیروز شدیم، اشاره ایشان به همین دستاوردها است. نمی‌گوییم از نظر فرهنگی و هنری نواقصی نداریم، اما وقتی قصد دشمن از پا درآوردن انقلاب و جمهوری اسلامی بوده و با جنگ فرهنگی نتوانسته این هدف را محقق کند یعنی ما دستاورهای خوبی داشتیم و از نظر فرهنگی موفق بوده‌ایم. چهل سال است که دشمن در عرصه فرهنگ در جنگ با ماست و در این چهل سال همواره ناکام بوده است. نه تنها نتوانسته انقلاب را تضعیف کند، بلکه انقلاب اسلامی در بسیاری زمینه‌ها قوی‌تر هم شده است.

انتهای پیام/