به گزارش پارس نیوز، 

نشست خبری فیلم «۲۸ سرباز پانفیلو» و مستند «یمن: کودکان و جنگ» که در بخش مسابقه بین‌الملل پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم «مقاومت» حضور دارند، شامگاه چهارشنبه 7 آذر ماه در سینما فلسطین محل برگزاری این رویداد سینمایی برگزار شد.

در این نشست کیم دروزینین یکی از کارگردانان فیلم «۲۸ سرباز پانفیلو» و آلن میس تهیه کننده مستند «یمن: کودکان و جنگ» حضور داشتند که میس ضمن تشکر از دست‌اندرکاران این جشنواره برای دعوت از وی به منظور حضور در ایران عنوان کرد: من به جای خدیجه السلامی کارگردان این اثر در این جا هستم که به دلیل درگیر بودن در روند تولید فیلم جدیدش نتوانست به ایران بیاید. او یکی از بهترین مستندسازان جهان است که توانسته از معدود مستندها درباره یمن را بسازد و من امیدوارم بتوانیم آن را در سطح جهان پخش کنیم.

کیم دروزینین کارگردان سینما نیز بیان کرد: من در این فستیوال فیلم سینمایی «۲۸ سرباز پانفیلو» را دارم که پیشتر در خیلی از فستیوال ها به نمایش درآمده است، اما من با کمال میل اثرم را در این فستیوال شرکت دادم زیرا برایم جشنواره مهمی است.

در ادامه بخش پرسش و پاسخ نشست شروع شد که میس درباره شرایط ساخت مستند گفت: ساخت این مستند به دلیل حضور خدیجه السلامی آسان بود ولی از سوی دیگر سختی هایی برای ساخت این اثر به دلیل جنگ داشتیم و جنگ باعث شد فیلمبرداری ما بیش از 2 سال طول بکشد.

وی افزود: بسیاری از شبکه های جهانی سعی کردند مستندی درباره این جنگ بسازند ولی موفق نشدند و ما خوشحالیم که در این شرایط بحرانی توانستیم چنین مستندی بسازیم.

این مستندساز با اشاره به اینکه دلیل ساخت این مستند این بود که نشان دهند یمنی ها با وجود جنگ توانستند به زندگی ادامه دهند، گفت: از همین رو دوربین را با سه کودک همراه کردیم و این سه کودک از مردم کشور خود سوال می کردند که چطور به زندگی خود ادامه می دهند در حالی که هر روز سعودی ها بر سرشان بمب افکنی می کنند.

میس درباره نگاه های موجود به جنگ یمن در سراسر جهان گفت: نگاه غربی ها با نگاه ایران نسبت به جنگ یمن متفاوت است اما باید به نظر مردم یمن در این باره توجه کرد. در هر دقیقه یک کودک در یمن بر اثر جنگ جان می سپارد و همین جاست که می فهمیم نگاه ایران درست است یا نگاه غرب.

این تهیه کننده با اشاره به اینکه قرار است سال آینده یک فیلم سینمایی درباره جنگ یمن بسازند، اظهار کرد: در مستند «یمن: کودکان و جنگ» می بینید دختری پدرش را از دست داده یا فردی تمام خانواده اش کشته شده اند ضمن اینکه در این مستند می بینید که مردم یمن با مردم کشور عربستان مشکلی ندارند بلکه با رژیم آل سعود مشکل دارند که این ویرانی ها و مصیبت ها را برایشان ایجاد کرده است.

میس ادامه داد: در این مستند می بینید مردم یمن موافق انصارالله و مخالف عربستان هستند. ما هیچ اعمال نظری در این مستند نداشتیم فقط دوربین با سه کودک یمنی همراه می شود و مردم نظر می دهند.

وی با بیان بیان اینکه این اثر در استرالیا، کره، ژاپن و... اکران شده است، توضیح داد: این اثر در فرانسه 10 میلیون بیننده داشته زیرا مردم جهان به این نتیجه رسیده اند که جنگ اشتباه است به ویژه سیاستمداران فرانسه به این نتیجه رسیده اند فروش سلاح به عربستان غلط است و باید این کار را متوقف کنند.

در بخش دیگر نشست کیم دروزینین درباره اینکه برخی می گویند فیلمش افسانه است نه واقعیت، بیان کرد: آمریکایی ها می خواهند بگویند پیروز جنگ جهانی دوم هستند اما باید بگویم شوروی در جنگ جهانی دوم 25 میلیون کشته و زخمی داد و این بهای زیادی است که شوروی برای برقراری صلح پرداخت کرد. 28 سرباز پانفیلو کار قهرمانانه ای کردند که که باید در ذهن مخاطب باقی بماند و اگر شما فیلم را ببینید تمام زوایا برایتان روشن می شود.

وی درباره جنگی که در سوریه اتفاق افتاده و لزوم ساخت فیلم درباره آن گفت: درباره این نزاع فیلم هنری کاملی ساخته نشده ولی تعداد زیادی فیلم مستند ساخته شده است.

سپس میس درباره فروش سلاح توسط فرانسه به عربستان عنوان کرد: فرانسه همچنان به عربستان سلاح می فروشد ولی یک سری کشورهای غربی مثل بلژیک این کار را متوقف کرده اند و ممکن است یک روز هم فرانسه این کار را بکند. 74 درصد مردم فرانسه از دولت خواسته اند فروش سلاح به عربستان را متوقف کند. من معتقدم مردم فرانسه می توانند روی سیاست های سیاستمداران اعمال نظر کنند و این قدرت را دارند ولی این موضوع طول می کشد.

در ادامه کارگردان فیلم «۲۸ سرباز پانفیلو» با بیان اینکه این فیلم در عرصه جهانی به صورت گسترده پخش و اکران نشده است، گفت: از این فیلم در اروپا استقبال خوبی شد این امر شاید به این دلیل بود که مساله موجود در فیلم من به اروپایی ها هم مربوط می شود.

وی در بخش دیگر از صحبت هایش درباره چگونگی ساخت یک اثر موفق در سطح بین المللی بیان کرد: سخت است بگویم که باید چه فیلمی ساخت تا در بازار جهانی به صورت گسترده پخش شود.

به گفته وی، این فیلم به سه زبان دیگر دوبله شده است.

کیم دروزینین در بخش دیگر نشست توضیح داد: روسیه یک تجربه غنی در زمینه فیلمسازی دارد، چند شرکت فیلمسازی استودیوهای بزرگ فیلمسازی دارند اما فیلم من در فضای آزاد ساخته شد و بیشتر دکورها را خودمان ساختیم. ما فیلمنامه را در سال 2009 نوشتیم و چهار سال به دنبال منبع مالی بودیم و وقتی کاملا مایوس شده بودیم به کمک های مردمی رو آوردیم و در کمال تعجب یشتر از سی و پنج هزار نفر از ما حمایت کردند. ما در مجموع از جانب کمک های مردمی توانستیم پانصد هزار دلار منابع مالی جذب کنیم. بقیه هزینه فیلم را دولت روسیه، قزاقستان و سرمایه گذاران خصوصی دادند و در نهایت در اکران داخلی به سوددهی رسید.

وی درباره این کمک های مردمی گفت: مردم روسیه می گفتند ما می خواهیم یک فیلم واقعی درباره این سربازان ساخته شود.

در بخش دیگر از این نشست میس درباره نیامدن خدیجه السلامی به ایران گفت: خدیجه السلامی در حال حاضر مشغول فیلمبرداری فیلم های خود است و نتوانست به این جشنواره بیابد. وقتی فهمیدیم اثر ما در بخش مسابقه است بیشتر تلاش کردیم به جشنواره بیاید ولی به دلیل مشغله کاری نتوانست.

سپس میس درباره کارهای لازم برای ساخت یک اثر خوب گفت: ما تحقیق کردیم و همین امر باعث شد این مستند موفق باشد اگر دیگر کشورها می خواهند درباره یمن فیلم بسازند باید خوب تحقیق و شرایطی را فراهم کنند که اثرشان در دیگر کشورها به نمایش دربیاید.

در ادامه کارگردان «۲۸ سرباز پانفیلو» درباره اینکه ممکن است برخی بگویند فیلم سفارشی ساخته است، عنوان کرد: همه جا آدم هایی هستند که از هیچ چیزی خوششان نمی آید و فقط می توانند دیگران را مورد انتقاد قرار دهند و تهمت بزنند. هر 2 فیلم بلند من درباره این بود که چقدر انسان می تواند روح بزرگی داشته باشد البته ممکن است افرادی پیدا شوند و من را متهم کنند که من فیلم سفارشی ساخته ام اما من کشورم و مردمم را دوست دارم.

در پایان میس درباره تبلیغ منفی که درباره ایران در سطح جهان وجود دارد، عنوان کرد: متاسفانه به دلیل تبلیغ منفی که علیه ایران صورت گرفته کشورهای غربی فیلمی درباره جنگ تحمیلی علیه ایران نساخته اند. البته این روزها کشورهای منطقه هزینه های زیادی برای تبلیغ کشور خود در سایر کشورها می کند بنابراین به نظرم برای ساخت فیلمی درباره مقاومت ایران می توان هزینه کرد ضمن اینکه جشنواره فیلم مقاومت یکی از راه های موثر برای ساخت فیلمی درباره جنگ ایران از سوی سایر کشورهاست.

انتهای پیام/