به گزارش پارس نیوز، 
هوبرت فرن باخر در حاشیه بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و ‌نوجوان با بیان اینکه تئاتر کودک‌ونوجوان در ایران رشد داشته است اظهار داشت: شاهد هستم تئاتر کودکان در ایران جدی گرفته می‌شود اما هنوز نیاز است بیشتر روی تئاتر کودک‌ونوجوان کار شود چون تئاتر کودک و بزرگ‌سال به یک اندازه اهمیت دارند. یکی از بزرگان گفته است: «بچه‌ها را همچون بزرگ‌سال‌ها نگاه کنید و به همان اندازه آن‌ها را جدی بگیرید.»

فرن باخر که از آلمان به‌عنوان داور بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره حضور دارد، اعلام کرد: تا کنون ١٢ بار به ایران آمده ام و در تمام سفرهایم تئاترهای ایران را رصد کرده‌ام. معتقد هستم تئاتر ایران در این سال‌ها بسیار پیشرفت کرده است. یکی از نکات جذابی که در دو سفر آخرم دیده‌ام، ارتباطی است که میان مسائل سیاسی و اجتماعی و تئاتر برقرار شده که این اتفاق بسیار مثبت است.

وی افزود: در همدان تمام سالن‌ها پر از تماشاگر هستند، البته این مساله تنها به سفر اخیرم محدود نمی‌شود. در تمام اجراهایی که در ایران دیدم، سالن‌ها مملو از تماشاگر بوده‌اند. همان اندازه که در شهرهای بزرگی همچون تهران مردم علاقه‌مند به تئاتر دیده‌ام، در همدان هم مخاطبان زیادی برای دیدن نمایش‌ها به سالن‌ها می‌‌آیند.

این داور آلمانی ضمن اعلام تعجب از صد ساله شدن تئاتر کودک در ایران، ابراز کرد: تصور می‌کردم تئاتر کودک قدمت بسیار بیشتری در این کشور داشته باشد! همچنین از ٢٥ ساله شدن جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان بسیار خوشحالم چون بسیار مهم است که جشنواره‌ای به‌صورت هدف‌دار تنها برای کودکان و نوجوانان برگزار شود اما باز هم تاکید می‌کنم هیچ‌گاه نباید تئاتر بزرگ‌سال از تئاتر کودکان جدا شود چون این جدایی سبب می‌شود تئاتر کودکان جدی گرفته شود. درواقع نباید به‌عنوان یک جریان فرعی و جانبی به تئاتر کودک نگاه شود بلکه مهم است که این تئاتر را به‌عنوان شریان اصلی تئاتر در نظر بگیریم.

فرن باخر در ادامه تصریح کرد: نیاز تئاتر کودک در ایران جدی گرفته شدن است. نباید هنرمندان حاضر در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان و برگزارکنندگان این جشنواره خسته شوند و باید به راه خود به‌صورت مداوم ادامه دهند. هر سال تجربه بیشتری کسب می‌کنیم و باید هر سال نسبت به ارتقای این جشنواره اقدام کنید. از حضورم در بیست‌وپنج سالگی جشنواره تئاتر کودک‌ونوجوان بسیار خوش‌حال هستم.

انتهای پیام/