به گزارش پارس نیوز، 

علی اصغر کاراندیش شنبه 3آذرماه در آیین آغاز به کار هفدهمین نمایشگاه کتاب فارس بیان کرد: با آسیب‌ شناسی‌های صورت گرفته، به دلایل مختلفی به حوزه فرهنگ، کتاب و هنر در جامعه ما توجه نمی‌شود، بارها این موضوع را مطرح کرده‌ایم که اگر یک جامعه توسعه فرهنگی نیابد نمی‌تواند در حوزه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به توسعه پایدار دست یابد.

وی ابراز داشت: توسعه و رشد هر کشور زمانی میسر می‌شود که تحقیق و پژوهش صورت گیرد و تا مطالعه نشود، تحقیق و پژوهش‌ نیز انجام شدنی نیست و همه اینها اهمیت توجه به حوزه فرهنگ و هنر را نشان می‌دهد.

کاراندیش با اشاره به اینکه نمایشگاه کتاب فارس سیصد و هفتاد و سومین نمایشگاه استانی وزارت ارشاد است، بیان کرد: رسالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت از ناشران و دسترسی آسان مردم به کتاب‌های مورد نیاز و ارائه راهکار‌ها برای افزایش سرانه کتابخوانی است.

وی بیان کرد: دولت یازدهم و دوازدهم با تمرکززدایی در برنامه ریزی و اجرای برنامه‌های فرهنگی در تلاش بوده است تا امکانات را به شهر‌ستان‌ها و استان‌های دیگر نیز منتقل کند تا همه مردم از امکانات بهره‌مند شوند.

معاون وزیر ارشاد توسعه فعالیت های فرهنگی با تکیه بر استعداد های استانی و افزایش توانایی های اجرایی از طریق ایجاد زیر ساخت‌های فرهنگی‌اجتماعی را از اهداف این وزارتخانه عنوان کرد.

کاراندیش به برگزاری جشنواره انتخاب پایتخت کتاب ایران اشاره کرد و گفت: این برنامه از برنامه‌های یونسکو با همین عنوان نمونه‌برداری شده است و طی آن رقابت موجود برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران باعث شده است همه نهادها در شهرهای مختلف برای توسعه و ترویج کتاب‌خوانی تلاش کنند.

وی همچنین به برگزاری جشنواره روستاهای دوستدار کتاب نیز اشاره کرد و تقدیر از افراد و گروه های برگزیده در امر ترویج کتابخوانی را از دیگر اقدامات این وزارتخانه برای گسترش کتاب‌خوانی برشمرد.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه از جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان نیز یاد کرد که براساس آن گرو‌ه‌هایی برای خوانش کتاب، نقد آن و ارتباط با نویسندگان تشکیل شده است که باعث رونق کتابخوانی به‌ویژه در مدارس شده است.

وی اعلام کرد: در 8000 باشگاه و 15هزار نفر عضو باشگاه‌های کتابخوانی شده‌اند.

کاراندیش در ادامه به دوشنبه‌های کتاب در مهدهای کودک‌، طرح‌های تخفیفی عیدانه و پاییزه کتابفروشی‌ها، ایجاد کتابخانه‌های سیار برای مناطق محروم و کم‌برخوردار و نیز توسعه و گسترش کتابخوانی از طریق 3400 کتابخانه عمومی در شهر‌ها و روستا‌ها اشاره کرد.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب تهران که اردیبهشت‌ 97 برگزار شد غرفه‌ای به منشور حقوق شهروندی اختصاص یافت که 5000 نسخه از این منشور در آن توزیع شد و 4000 نفر در مسابقه‌ای با مضمون این منشور شرکت کردند.

وی افزود: برگزاری این برنامه باعث آشنایی مردم با حقوق شهروندی شد و آثار خوبی بر جای گذاشت؛ از همین رو در تلاش هستیم این برنامه در همه نمایشگاه‌های استانی نیز اجرا شود و به همین مناسبت جایزه کتاب سال در حقوق شهروندی برای سال آینده برنامه ریزی شده است.

هفدهمین نمایشگاه کتاب فارس با حضور 881 ناشر و نمایندگی، 30 کتابفروشی و 30 ناشر استانی، تا 9 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس در شهرک گلستان شیراز برای بازدید علاقه ‌مندان برپاست.

انتهای پیام/