به گزارش پارس نیوز، 

مسعود نصرتی- مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان - گفت: مجموعه‌ای ارزشمند از اسناد خارجی دوره قاجار که در گنجینه مرکز اسناد کاخ گلستان نگهداری می‌شود، برای نخستین بار و به مناسبت برگزاری همایش ملی «هنر ایران در دوره قاجار» در موزه مردم شناسی به همراه 40 قطعه عکس با موضوع عکاسی‌های ناصرالدین شاه که از مراسم‌های مختلف گرفته شده در آلبوم خانه کاخ گلستان به نمایش گذاشته می‌شود.

او افزود: قدیمی‌ترین این آثار مربوط به 138 سال پیش است. همچنین نمایشگاه منتخبی از فرش‌های کاخ گلستان در عمارت چادرخانه این مجموعه میراث جهانی نمایش داده می‌شود.

به گفته‌ی وی، در میان این اسناد، آثار کم نظیری از سده نوزدهم میلادی شامل معاهده‌های بین‌المللی، گزارش‌های دیپلماتیک، نقشه، فهرست برنامه‌های بازدید شاهان قاجار، بروشور نمایش‌های موسیقی، تئاتر، رژه نظامی و منوهای رستوران‌ها و کاخ‌های سلطنتی برای علاقمندان به اسناد تاریخی نمایش داده می‌شود.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان با اشاره به اهمیت این اسناد بیان کرد: در میان این اسناد، که از نظر تاریخی و سیاسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، می‌توان تحولات هنرهای اروپایی در زمینه اسناد و هنرهای وابسته به آن مانند خوشنویسی، نقاشی و جلدسازی فرنگی را مورد مطالعه قرار داد.

نمایشگاه منتخب اسناد نفیس خارجی در گنجینه کاخ گلستان به همراه دو نمایشگاه عکس‌ها و فرش‌های قاجاری 30 آبان در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افتتاح و تا پایان آذر میزبان علاقه مندان به هنر قاجار است.

نمایش منتخبی از سندهای نفیس خارجی در کاخ گلستان

انتهای پیام/