به گزارش پارس نیوز، 

حجت الاسلام حسین فاتحی، کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگارحوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، به توصیف شخصیت امام یازدهم شیعیان پرداخت و اظهار کرد: امام حسن عسکری (ع)، امام یازدهم شیعیان و فرزند امام هادی (ع) در سال ۲۳۲ هجری قمری متولد شدند و به جهت اینکه در سامرا در یک اردوگاه نظامی ساکن بودند، عسکری لقب پیدا کردند. به امام یازدهم شیعیان القابی مثل زکی و نقی هم نسبت داده‌اند. ایشان ۲۸ سال عمر کردند و در هشت ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری قمری به دست معتمد، خلیفه ملعون عباسی مسموم شدند و به شهادت رسیدند و در کنار قبر پدرشان در سامرا به خاک سپرده شدند.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: امام عسکری (ع)، بعد از امام جوادالائمه، جوان‌ترین امام محسوب می‌شوند و در صبر و سیره ایشان عبادت خدا، خداباوری و خداترسی نمایان است. امام حسن عسکری(ع) از شخصیت‌هایی بودند، که عبادت شان خیلی‌ها را دگرگون و منقلب کرد. در روایات آمده است از صالح بن وصیف فرمانده نظامی عباسیان پرسیدند: چرا بر امام سخت گیری نمی‌کنید. ما به تو گفتیم: سخت بگیر چرا سخت نمی‌گیری؟ امام را در این زندان‌ها اذیت کنید. در جواب گفت: من دو نفر از بدترین زندان بان‌ها را که از آدم‌های قسی القلب، بی سروپا و ستمگر هستند را بر سر امام حسن عسکری(ع) گذاشتم که تا می‌توانند امام را اذیت کنند، اما زمانی که سر زدم دیدم آنقدر این‌ها تحت تاثیر حالات معنوی امام (ع) قرار گرفتند که نه تنها امام را اذیت نمی‌کنند بلکه خودشان کنار امام(ع) ایستاده اند و عبادت می‌کنند. به آن‌ها می‌گفتم حالا شما‌ها هم اهل عبادت شدید. در جواب گفتند: ما چه بگوییم در مورد کسی که روز‌ها روزه می‌گیرد و شب‌ها به عبادت و مناجات می‌ایستد و هنگامی که به ما نگاه می‌کند بر بدن ما لرزه می‌افتد و کنترل خود را از دست می‌دهیم لذا نگاه کردیم و دیدیم محبت خداست و خودمان هم توبه کردیم.

حجت الاسلام فاتحی بیان کرد: همچنین شخصی به نام محمد بن علی بن ابراهیم بن موسی بن جعفر، که از نوادگان حضرت موسی بن جعفر (ع) هستند و می‌گوید: روزی پدرم گفت: بیا برویم نزد ابومحمد (لقب امام عسکری (ع)) که همه می‌گویند: خیلی بخشنده است. گفتم: ایشان را می‌شناسید؟ گفتند: نه با اینکه با حضرت فامیل بودند، اما چون منحرف فکری (کسانی هستند که می‌گفتند موسی بن جعفر نمرده بلکه غیبت کرده و امام زمان (عج) همان موسی بن جعفر است.) بودند امام را نمی‌شناختند. با پدرم رفتیم ببینیم چه می‌شود؟ در راه پدرم گفت: چقدر خوب می‌شود به ما ۵۰۰ درهم بدهد. ۲۰۰ درهم برای لباس، ۲۰۰ درهم برای بدهی و ۱۰۰ درهم برای مخارج دیگر. من به پدرم چیزی نگفتم و در دلم گفتم ای کاش ۳۰۰ درهم هم به من بدهد. ۱۰۰ تا برای مرکب، ۱۰۰ تا برای مخارج و ۱۰۰ درهم دیگر برای لباس. وقتی نزد امام حسن عسگری (ع) رسیدیم حضرت فرمودند: که چرا تاکنون نزد ما نیامده بودید؟ گفتم: آقا ما خجالت می‌کشیدیم. بعد حضرت(ع) بعد کمی صحبت، کیسه پولی را به پدرم و کیسه پولی را به من دادند. به پدرم گفتند: این ۵۰۰ درهم که می‌خواستید. به من هم همین را گفتند. جالب بود با اینکه ما چیزی نگفته بودیم حضرت (ع) درخواست ما را می‌دانستند.

وی تصریح کرد: مومن واقعی از نظر امام حسن عسگری (ع) کسی است که ۵۱ رکعت نماز در روز بخواند از ویژگی‌های دیگر مومن واقعی می‌توان به انگشتر عقیق در دست راست کردن، آثار سجده بر پیشانی، بلند خواندن بسم الله در نماز و زیارت اربعین سیدالشهدا (ع) اشاره کرد.

 انتهای پیام/