به گزارش پارس نیوز، 

مدیر کل میراث فرهنگی اعضای کمیته بین‌المللی مرمت سازه‌های میراث معماری (ایسکارسا) پس از نخستین کارگاه آموزشی بین‌ المللی مرمت و استحکام بخشی بناهای تاریخی که در تهران برگزار شد، چند بنای تاریخی در استان های مختلف کشور را برای بازدید انتخاب کردند که گنبد سطانیه نیز جزو این بناها بود.
گنبد سلطانیه یکی از 17 میراث جهانی ایران محسوب می شود که قدمت آن به قرن هفتم هجری شمسی، دوره ایلخانیان می رسد.
یحیی رحمتی با بیان اینکه به طور طبیعی گذشت زمان موجب پایین آمدن مقاومت بناهای تاریخی می شود، اظهار داشت: بهره گیری از فن آوری و دانش مقاوم سازی بناهای تاریخی، می تواند در عین حفظ اصالت تاریخی و معماری بناها به استحکام و مقاومت آنها در اثر گذشت زمان و بلایای طبیعی کمک کند.
وی با بیان اینکه ارزیابی استحکام و مرمت بناهای تاریخی امری مستمر است، افزود: ایسکارسا قرار است پس از بررسی های لازم، چند بنا را که نیازمند حمایت در زمینه مقاوم سازی و استحکام بخشی است مورد حمایت قرار دهد.
رحمتی افزود: اعضای کمیته بین‌المللی مرمت سازه‌های میراث معماری (ایسکارسا) در کنار بازدید از گنبد سلطانیه، از بازار سنتی زنجان، بنای رختشویخانه و موزه باستان شناسی واقع در عمارت تاریخی ذوالفققاری زنجان نیز بازدید کردند.
ایسکارسا، کمیته علمی بین‌المللی آنالیز و مرمت سازه‌‌های میراث معماری است که در سال 1996 تاسیس شد.
در این کمیته، متخصصان رشته‌های مختلف از کشورهای متفاوت جهان، علم و تجربه خود را در رشته‌های مرمت و سازه‌های میراث معماری به اشتراک می‌گذارند.
3088/8068