به گزارش پارس نیوز، 

 هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان امروز (دوشنبه 23 مهر) به ایستگاه آخر می رسد، روزی که با استقبال پرشور دانش آموزان مقاطع تحصیلی همراه بود.
همزمانی این نمایشگاه با آغازین روزهای تحصیل دانش آموزان فرصتی مناسبی بود تا دانش آموزان کتاب های کمک درسی و آموزشی را با قیمتی پایین تر از بازار تهیه کنند.
از مدارس مختلف دخترانه و پسرانه و از مقاطع مختلف بودند با نیازهای مطالعاتی متنوع، کوچکترها بدنبال کتاب های سرگرمی و داستان اما بزرگترها کتاب های کمک آموزشی را ترجیح می دادند.
22 غرفه کتاب کودک و نوجوان امروز پذیرای خیل دانش آموزانی بود که یک ساعت از کلاس و درسشان را به گشت و گذار در نمایشگاه کتاب اختصاص داده بودند البته بعضی از همین دانش آموزان کوچک مانند محمدزاهد مرادی سری به غرفه کتاب های مذهبی و قرآنی زدند،
محمدزاهد، قاری قرآن است و کتاب هایی از این دست را دوست دارد.
زهرا دده جانی هم پایه دوم متوسطه دوم بود و علاوه بر اینکه دنبال کتاب های علمی جذاب می گشت، سری به غرفه کنگره 5400 شهید کردستان هم زد.
نیکا صالحی می گفت از دبستان استقلال آمده است، پایه ششم بود اما رمانی که در دست داشت به سن و سالش نمی خورد، وقتی سوال کردم، گفت: برای برادرم خریده ام، این رمان را دوست دارد.
کاردو رحیمی هم همسن و سال نیکاست، می گوید: هر چند کتاب که بتوانم می خرم، مخصوصا کتاب های طنز و خنده دار خیلی دوست دارم.
ئاکو هم کتاب داستان های ترسناک را دوست داشت و با وجود اینکه فیلم های بعضی از این کتاب ها را دیده بود، اما اجازه خرید کتاب ها را نداشت، خانواده اش این اجازه را به او نداده بودند.
بیشتر دانش آموزان از قیمت کتاب ها راضی هستند و بعضی مثل زهره خادمی این حسرت را دارند که چرا روزهای گذشته که به نمایشگاه آمدند کتاب های مدنظرشان را نگرفتند؛ کتاب هایی که می خواست به فروش رفته بود و امروز در آخرین روز این نمایشگاه، دیگر فرصتی برای تهیه آنها نداشت.
این درد مشترک غرفه داران هم بود، مهدی ساعدپناه متصدی غرفه انتشارات مبتکران می گفت: کتاب ها ناقص است و برای همین بعضی دانش آموزان، دست خالی برگشتند، علت آن هم چاپ نشدن کتاب است.
او اضافه کرد: فروش خوب بود و دانش آموزان ابتدایی و متوسطه بیشترین استقبال را داشتند.
معلم ها هم امروز پابه پای بچه ها به غرفه های علمی، آموزشی و کودک و نوجوان سر زدند و راهنمای خوبی برای انتخاب دانش آموزان بودند.
مهناز صیادی، 19 نفر از 20 دانش آموز کلاسش را به نمایشگاه آورده، البته آن یک نفر هم امروز غیبت داشته و به مدرسه نیامده بود، می گفت: سرانه مطالعه در کشورمان پایین است و من خواستم بچه ها از همین سن کم با کتاب آشنا شوند و فرهنگ مطالعه را یاد بگیرند، چون نیاز اساسی ما همین است.
او با بیان اینکه بیشتر بچه ها پول شان کفاف خرید چند کتاب را نمی دهد، گفت: بعضی هایشان پولشان را روی هم گذاشتند و یک کتاب کار درسشان را خریدند، یا اینکه یکی از آنها کتابی را گرفت و قرار شد، بقیه از آن کپی کنند.
این معلم سنندجی پیشنهاد داد تا در نمایشگاه های آتی، بن ویژه دانش آموزی برای خرید کتاب اختصاص پیدا کند تا همه دانش آموزان قدرت خرید داشته باشند.
او مشکل اصلی بزرگسالان برای مطالعه را کمبود وقت عنوان کرد و بخشی را ناشی از مشکلات اقتصادی دانست که بر سبد فرهنگی خانوار می چربد.
خانم محمدی هم دو دختر دارد، یکی دبیرستانی و آن یکی هم ابتدایی، می گفت دیروز با بچه ها آمدیم، بعضی کتاب ها را گرفتیم و بعضی هم انتخاب و خرید آن به امروز موکول شد.
او از کتاب های عرضه شده در نمایشگاه و همچنین قیمت آن بویژه در این 2 روز آخر راضی است.
محمدی تنوع کتاب و تعداد بالای آن را عامل سردرگمی دانست و افزود: کاش در هر غرفه، علاوه بر متصوی فروش، فردی هم به عنوان راهنما، کتاب های را به مخاطبان معرفی می کرد.
بخشی از نمایشگاه چند جوان نشسته اند و دانش آموزان را به نوبت راهنمایی می کنند.
دپارتمان کنکور علامه حلی تنها غرفه ای است که به دانش آموزان خدمات مشاروه علمی رایگان ارائه می کند.
میلاد کردستانی از مسئولین این غرفه است و درباره فعالیت شان در نمایشگاه گفت: در این غرفه دانش آموزان را برای تهیه کتاب های آموزشی راهنمایی و به سوالات درسی آنان پاسخ می دهیم.
وی افزود: چهار نفر از رتبه های برتر کنکور استان که هم اکنون در مراکز آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند در این غرفه پاسخگوی سوالات دانش آموزان هستند.
کردستانی، کتاب های علمی و آموزشی نمایشگاه را خوب ارزیابی کرد و یادآور شد: تنها ضعف در این بخش، کمبود کتاب های زبان خارجی است.
دانش آموزانی هم که از خرید و گشت و گذار در غرفه های نمایشگاه خسته می شدند، سری به غرفه نشست های علمی و برنامه های جانبی می زدند و خودشان هم برنامه اجرا می کردند و هم پای حرف مهمانان می نشستند و هم برنامه های مختلف این غرفه را می دیدند.
هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان، امروز به پایان می رسد، نمایشگاهی که در استان فرهنگی کردستان توانست با جذب مخاطبان و علاقه مندان به کتاب و مطالعه، گامی موثر برای ترویج فرهنگ کتابخوانی بردارد.
و حالا مردم این استان منتظر هستند تا دوره های آینده این نمایشگاه با قدرت و توان بیشتری، هم از نظر کیفی و هم کمی و هم متناسب با توان خرید مردم بیشتری برپا شود.
7345/9102