به گزارش پارس نیوز، 

غلامعلی کریم پور  از افزایش جمعیت دانش آموزی و دانشجویی اتباع خارجی در استان خبر داد و افزود که پارسال یک هزار و 24 نفر از اتباع خارجی قانونی با مجوز اداره کل اتباع خارجی استان موفق به تحصیل در مراکز آموزشی استان شدند.
وی با تاکید بر اینکه تمامی اتباع خارجی باید برای تحصیل مجوز دریافت کنند، گفت: بدون مجوز، ثبت نام اتباع خارجی در مدارس و دانشگاهها ممنوع است و در صورت مشاهده با تبعه خارجی خاطی و موسسه خطاکار برخورد قانونی می شود.
کریم پور افزود: بر اساس قانون تنها خارجیانی می توانند در مازندران تحصیل کنند که دارای مدارک معتبر اقامتی همچون گذرنامه، کارت آمایش و یا کارت هویت باشند.
وی با بیان این که بیشتر دانش آموزان خارجی ثبت نام شده در مدارس مازندران از اتباع کشور افغانستان هستند، گفت: دانش آموزان خارجی که به صورت مجاز و قانونی در استان اقامت دارند بدون توجه به ملیت می توانند با مراجعه به اداره کل اتباع خارجی استان، مجوز تحصیل دریافت کنند.
مدیرکل امور اتباع خارجی استانداری مازندران افزود: سامانه متمرکز میان آموزش و پرورش و اداره کل اتباع خارجی استان که در سال گذشته راه اندازی شد کمک مناسبی برای ساماندهی و صدور معرفی نامه ها و مجوز تحصیلی برای اتباع خارجی است و امسال نیز صدور این مجوز های تحصیلی بر اساس اطلاعات سامانه ای انجام می شود.
کریم پور همچنین تاکید کرد که مدارک اقامت این افراد به صورت سالانه از طریق نیروی انتظامی استان بررسی و در صورت باقی ماندن شرایط ، تمدید می شود.
بر اساس آمار رسمی استانداری مازندران ، بیش از سه هزار و 300 نفر تبعه افغانستانی به صورت قانونی و مجاز در این استان زندگی می کنند. این افراد دارای کارت مهاجرت و یا روادید هستند .
استان مازندران از سال 1391 بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای اقامت اتباع کشورهای افغانستان و عراق ممنوع شد و تنها کسانی می توانند در این استان اقامت داشته باشند که دارای مادر ایرانی، همسر ایرانی و یا سرمایه گذار باشند.
با این وصف به گفته مدیرکل اتباع خارجی استانداری مازندران، با دستور مقام معظم رهبری مبنی بر فراهم نمودن شرایط تحصیل برای همه فرزندان اتباع و مهاجرین، استان های ممنوعه برای اقامت اتباع خارجی نیز می توانند چتر تحصیلی را برای فرزندان این اتباع فراهم کنند اما سطح سنجی این افراد و تایید مدارک تحصیلی آنها باید در استان های دیگر انجام شود.
استان مازندران برای سال تحصیلی جاری حدود 537 هزار دانش آموز دارد که از پایه پیش دبستانی تا متوسطه دوم در بیش از چهار هزار مدرسه در حال تحصیل هستند.
7335/1654