به گزارش پارس نیوز، 

کارشناسان مرکز توانبخشی در حوزه‌ شناسایی مشکلات شنیداری بچه‌ها، با حضور در غرفه‌های هفته‌ ملی کودک، سطح شنیداری کودکان و نوجوانان را می‌سنجند و در صورت نیاز به ادامه‌ مشاوره‌های درمانی به مرکز معرفی می‌شوند.

 مریم احمدی کارشناس مرکز توانبخشی گفت: این مرکز در زمینه‌ بدشنوایی و کم‌شنوایی بچه‌ها به صورت تخصصی فعال است و با کمک به بچه‌هایی که در مدارس به دلیل مشکلات شنوایی که به آن «بدشنوایی» می‌گویند، آنها را در پردازش مطالبی که می‌شنوند راهنمایی می‌کنند.

وی با بیان اینکه بدشنوایی عنوان فصل تازه‌ای است، گفت: کم‌شنوایی و ناشنوایی متفاوت است که به تازگی به آن توجه می‌شود.

این کارشناس ادامه داد:در سال‌های اخیر سعی می‌شود که از آموزش زبان اشاره اجتناب کرده و بچه‌های کم‌شنوا و ناشنوا را با روش‌های نوین، ارتقا داده و آنها را برای ورود به مدارس عادی تربیت کنند تا بتوانند علاوه بر درمان‌های پزشکی، پس از انجام دوره‌های تمرینی، قدرت شنیدن و سخن گفتن بیابند.

احمدی گفت:این موسسه برای بچه‌های کم‌شنوا و ناشنوا، تمرین‌هایی برای توان‌بخشی طراحی کرده که بر اساس این الگو، بعد از آموزش و پایان این دوره‌های کوتاه، وارد مدارس عادی می‌شوند.

وی درباره‌ پیشرفت‌های علمی در کاشت حلزون در گوش گفت که با این روش‌ها، دیگر کمتر بچه‌ای را می‌توان ناشنوای مطلق دانست و خیلی از آنها شانس این را دارند که با گذراندن دوره‌های توان‌بخشی، بر مشکلات شنیداری خود فائق بیایند.

این کارشناس بیان کرد:غرفه‌ این موسسه در هفته‌ ملی کودک، همه‌روزه از ساعت 9 صبح تا 19  پذیرای خانواده‌ها و مدارس است.

گفتنی است؛ ویژه‌برنامه‌های هفته‌ ملی کودک از ۱۴ تا ۲۰ مهر ۱۳۹۷ در تهران به میزبانی مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان‌ ونوجوانان و همچنین مراکز فرهنگی هنری کانون سراسر کشور درحال برگزاری است.

غرفه‌های فرهنگی مانند قصه‌گویی، نمایش، تئاتر عروسکی، سفال‌گری، محیط زیست، کتاب‌خوانی و نقاشی، از جمله بخش‌های کارگاهی مرکز آفرینش‌های کانون در این هفته است که به صورت رایگان برای عموم برگزار می‌شود. از سوی دیگر، نمایش فیلم‌های سینمای کودک در ساعت‌های بعدازظهر در سینماهای کانون و همزمان در اغلب سالن‌های کانون در کشور، بخش دیگری از این رویداد فرهنگی و هنری است.

انتهای پیام/